şükela:  tümü | bugün
 • kis. office of foreign assets control.
  (bkz: ofac ulkeleri)
 • bireysel hesabınızdan, tc resmi kurum hesabına yaptığınız bir swift ödemeyi kafasına göre alıkoyabilen bir kurum.. eliniz kolunuz bağlı bekliyorsunuz, domal derlerse domalıyorsunuz, soyun derlerse soyunuyorsunuz.. hiçbir hukuki güvenliğiniz yok..

  bunu yapan da amerika yanlış olmasın. hani masumiyet karinesi, hukukun üstünlüğü bilmemne.. adamlar önce paranı alıkoyuyorlar, seni sorguluyorlar evrak istiyorlar, iddia ettikleri kurumla alakan olmadığını (!) ispatlamanı istiyorlar, sonra işlemini yapıyorlar.. ula yerim yuvam belli, her şeyim belli, açsalar isim soyisim facebooktan baksalar dayının kanepediki pozuna kadar görecekler, hala günlerdir bekliyorum.

  e hani suçu ispatlanana kadar herkes masumdu?

  3 gündür yaptığım işlemin hukuksuz veya yasadışı olmadığını ispatlamaya çalışıyorum kendilerine..
 • 3 gün sonunda "acaba bende mi bir şey var" diye düşünerek, kendinizi sdn listte aramanıza sebep olabiliyorlar..
 • (bkz: sdn/#9849133)
 • abd hazine bakanlığı'na bağlı, amerikan yasalarının ve yaptırımlarının "finansal sektörde" uygulanmasından sorumlu kuruluş.

  abd'nin milli güvenlik politikalarına bağlı olarak görev yapsa da yayınladığı yaptırım kararlarının önemli bir kısmı birleşmiş milletler mevzuatından kaynaklıdır.

  özellikle terörizmin finansmanının önlenmesi kapsamında değişik ülke, kişi ve kurumlara uygulanan abd yaptırımlarının çıkış noktası bu kurumdur.

  kurumun yayınladığı ve periyodik olarak güncellediği listeler vardır. bu listelerdeki kişi, kurum ve ülkelere olan yaptırımlar, bazı mal ve hizmetlerin sağlanmasının engellenmesinden tutun yaptırım altındaki tarafın mal varlıklarının dondurulmasına, finansal sistemdeki hareketlerinin kısıtlanmasına kadar değişir. dolayısıyla "ofac abc firmasına yaptırım uyguluyor" lafının kapsamı çok geniş olabileceği gibi çok da dar olabilir.

  bankalarda çalışan ve kara para uyum görevlisi ünvanlı kişiler, başta ofac olmak üzere değişik uluslararası kuruluşların yayınladığı bu tip yaptırım düzenlemelerine uyumu sağlamak ve izlemek üzere istihdam edilirler.

  (bkz: kara para aklama)

  basından takip edebileceğiniz gibi, bazı büyük bankalar daha önce ofac tarafından çeşitli yaptırımları aştıkları suçlamasıyla çeşitli cezalar ödediler. burada mesela abd'de faaliyet gösteren bankanın ilgili "bütün" işlemleri incelenir (geriye doğru) ve hangi yaptırımların aşıldığı tespit edilerek işlem başına örneğin 5 dolar gibi bir ceza kesilir. işlemler ise milyonlarca olduğu için bankaya epey yüklü bir ceza gelir (geriye dönük son 5 yıldaki işlemlerini çıkar, aykırılık gösteren her işlem için 5 dolar öde) gibi.

  bununla da bitmez, bahsettiğim bankaların uyum görevlisi pozisyonundakiler de sorumlu olduklarından hapis cezasına kadar giden cezalar alabilirler, ki zaten 90ların sonundan itibaren ceo'ların aşırı risk almasını engellemek için böyle bir çift başlı yapı getirilmiştir. bankada borusu öten tek kişi ceo değil ayrıca "compliance officer" dediğimiz uyum görevlisidir (türk bankalarını dikkate almayın, yurtdışı en iyi örnekleri anlatıyorum).

  peki ofac bu gücü nereden almaktadır? tabi ki doların rezerv para olmasından. ben abd yaptırımlarına uymuyorum, çatır çatır ticaretimi euro üzerinden yaparım diyen bankalar yok mu? var tabi ki*. ama hem ayran dökülmesin, hem üstüm kirlenmesin dersen o iş olmaz. dolar sistemini kullanmak istiyorsan o paranın mevzuatına uyacaksın. yoksa doların sahibi kulağını çeker.

  hazır yeri gelmişken, alternatif bir kariyer arayanlar için

  (bkz: çalışılan pozisyonlar ve maaşları /@vita es morte)
 • yakında isminden çok bahsedilecek amerikan kurumu.
 • süleyman soylu ve abdulhamit gül'ü takibe alan kurumdur.

  global magnitsky designations
  8/1/2018
  ?offıce of foreıgn assets control

  specially designated nationals list update

  the following individuals have been added to ofac's sdn list:

  gul, abdulhamit; dob 12 mar 1977; pob nizip, gaziantep, turkey; nationality turkey; gender male (individual) [glomag].

  soylu, suleyman; dob 21 nov 1969; pob ıstanbul, turkey; nationality turkey; gender male (individual) [glomag].

  https://www.treasury.gov/…ement/pages/20180801.aspx