şükela:  tümü | bugün
 • michael jacksonin 1979 yilinda cikardigi albumu. jackson fivedan bagimsiz, epic ve sony ile olan ilk calismasi. bu albumunden sonra yavas yavas tip degismesine ugrar, yani gorsel olarak son orjinal hali diyebiliriz.
 • içinde burn this disco out, i can't help it gibi arka planda kalmış eserleri de barındıran 79 tarihli michael jackson albümü. diğer bir yandan, bir sene sonra çıkmış triumph* gibi hakkı teslim edilememiş bir şaheser aslında bu albümün devamı niteliğinde olup senelerdir hep "off the wall" ve thriller'ın gölgesinde kalmıştır. aslında bir bakıma iyi de olmuş ve yeni nesil ruhsuz mtv r&bcilerinin hedefine 'thriller' ve bad gibi girmeyerek bilinçli dinleyicileri soğutmamıştır.
 • bir kisim medya'da mj'in en iyi albumu, hatta son iyi albumu addedilir.. o kadar nankorluk etmenin manasi yok tabii ama sonraki rocky islerinin yaninda, kendisinin esas bu albumde ruhunu buldugu filan soylenir*.. ayrica, suphesiz ki debut albumu degildir bu.. motown'cularin kanatlari altinda daha ufacik cocukken yaptigi ben, got to be there, music and me vb epey albumu vardir..
 • 2001 yılında çıkan re-issue'su daha bir şık olmuş, yeni fotolar ve ayrıca daha önce yayınlanmamış demolar mevcut.
 • (bkz: vans)
 • bu album nasil yapilmistir, nasil olmus da olmustur kimseler bilmez. hala muammadir. calinmaya baslandigi gunden bugune gecen 25 seneye ragmen sirrina vakif olana rastlanmis degildir... oyle bir albumdur iste, dinlerken blue train plaginin kapagindaki john coltrane'e cevirir sizi. uzaydan falan gonderilmis olsa gerektir.
 • gerçekten çok satmış bir albüm ; kıpır kıpır şarkılar , muhteşem ezgiler ve eğlenceli sözlerle dolu..rock'tan blues'a , rock`n roll a her türlü akımın birbirine karıştırılmış olduğu , enstruman zenginliğinin bulunduğu ve muhteşem bir karışım yapılarak atmosferin michael jackson 'un harika sesiyle bütünleştiği harikulade bir albüm , evet..!

  albüm , bizi "don't stop 'till you get enough" adlı çılgın parça ile karşılıyıveriyor , ve ilk dakikada insan kendini kapılmış bir şekilde hafifçe kafa sallarken buluveriyor..kendini belli eden ince bir m.j tonu , hoş bir ritm eşliğinde sürüyor şarkı ve off the wall albünü tanımlıyor parça..çok çılgın bir albümüm ben diye bağırıyor şarkı baştan ,zira öyle de..

  hemen ardından off the wall 'un en hit parçalarından "rock with you" geliyor , ve mnuhteşem bass riffleri arasında bizi sevgiliye selam ettiriyor " ay vanna rak vit yu hüleyn!" diye bağırtıveriyor , moonwalk yaptırıyor , kıpır kıpır ediyor..eski amerikan filmlerindeki başrol oyuncusunun ince uzun cabriolet cadillac'ını alıp 10 şeritli otobanda ray-bon gözlükleriyle yaptığı sürüş aklımıza geliyor..!bateri eğlenceli bir rock`n roll ritmine sahip gibi ,ve kesinlikle her türden dinleyici kendini bulabiliyor.1980 yılının havasını çok güzel aşılayan bir parça..

  3. sırada "working day and night" ile albüm hızlanıyor , artık kendimizi kaptırmış , ter içinde kalmış çılgınlarca mor pembe kırmızı ve yeşil ışıklar arasında dans ediyoruz!.hızlı ve keskin bir parça bu.ama sözler tamamen anlamsız , ordan oraya zıplıyor "çok çalışıyorum , rahatlat güzelim beni" diyor m.j.çılgın atıyoruz , m.j in çığlıkları havalarda uçuşuyor , saksafonlar atıışıyorlar , piyano kendinden geçiyor ve şarkı fade out ile bitiyor..

  "working day and night" 'tan sonra "get on the floor" 'un muhteşem bass riffleriyle karşılaşıyoruz.arka taraftan gelen kemanlar , ile şarkıya giriş yapıyorz , ve sonra bass , davul ve m.j yalnız kalıyor..michael jackson'un albüm içerisinde kullandığı en güçlü vokallerden biri bu şarkıya ait..eğlenceli bir şarkı ama hafif te bir şarkı..arkadan gelen trambolin sesleri laya büyük bir eğelence katmış durumda..ve fade out..

  ve albümün adını taşıyan "off the wall" parçası korkutucu sesler eşliğinde fade in yapıyor ve sonra bir "heaouv" sesiyle bass riffleri eşliğinde şarkıya giriveriyoruz..yeni nesil m.j dinleyicilerinin her zaman için en çok dikkatini çeken bass gitar bu şarkıda slap yerine normal parmak kullanmış , arka taraftan vokale destek olmakta , olaya bir neşe katmakta.her zamanki gibi m.j vokalleri mix yapılmış durumda , arka taraftan gelen ipince sesin m.j ye ait olduğunu düşünmek ise bir anda insanı saçmalattırabiliyor..

  "girlfriend" adlı romantik parça ile devam ediyoruz , ama elbette romantik olduğu kadar da eğlenceli bir çocuk parçası gibi.bu parçada insan ilk başlarda bir anda kendini reggea dinler gibi hissediyor (en azından ben öyle hissettim)...kıpır kıpır hopur hopur ama hafif bir parça..şarkının ortalarındaki saksafon girişleri mükemmel..sonda ise slap bass riffleri ile fade out a yol alıyoruz..

  albümün iyice yavaşladığını "she`s out of my life" adlı parçanın başındaki kemanlardan hemen anlayıveriyoruz.org ve kemanlar eşliğinde michael jacksonun berrak sesi ile bir su içiyoruz , duygulanıyoruz.tabi "eğlencöee eğlencöee" diye bağıranlar beziyor biraz , ama her m.j albümünde mutlaka bir iki hafif parça bulunur..bu bize yeni bir çılgının habercisi oluyormu peki?..

  henüz değil , gene ritmimizi hafiften hızlandırıyoruz ama "i can't help it" adlı parça ile..bu sefer aynı ikiliye bass gitar da ekleniyor ve şarkının başından itibaren bizimle geliyor..gene berrak bir m.j vokali , güzel org tonları, ve biraz bluesumtrak riffler..sevgiliyle el ele tutuşup dans ediyoruz!..

  aşk şarkılarıyla devam ediyoruz..gene ritmi hafif hızlandırıp neşeli bir melodiyle "it's the falling in love" adlı parçaya giriş yapıyoruz..şimdi davul da enstrumanlara eklenmiş durumda, minik slap tonlar , eğlenceli saksafonlar duyuluyor , ve aşkı aşılıyor bize m.j "it's the falling in love that's makin' me high" diyerek..arada albümün ilk bayan vokalini duyuyoruz , minicik bir bölümde..güzel bir atmosfer oluşyor , eğleniyoruz , aşk budur diye haykırıyoruz kendimizce..arada ilginç aksak ritmler , düğetler var şarkıda ve hoş bir "grease" havası seziliyor bir anlık...ve sonra saksafon soloları giriyor..

  off the wall albümünü "burn this disco out" adlı hareketli parça ile yüzlerde minik bir gülümseme ile bitiriyoruz..albümün son şarkısı olduğu belli , kapanış müziği , süper eğlenceli süper coşkun bir şarkı..piyano , saksafon , ve albümde neredeyse hiç duyulmamış gitar riffleri var arka planda çok hafif.."dans edicez , uçacaz kaçacaz" diyor şarkı bize , ve thriller ı haberdar ediyor sanki!..albümün bütünündeki muhteşem bass riffleri , davullar ve süper atmosfer sağlayan saksafonlar herzamanki gibi ön planda , michael jackson 'un güçlü sesi bizi daha çok çıldırtıyor..rock`n roll havaları seziliyor hafiften..sırılsıklam bir şekilde nakaratı bağırıyoruz sürekli!çok çok eğlenceli bir son bizi selamlıyıor..
 • tek kelimeyle muhtesem bir album. daha ilk sarki olan don't stop 'till you get enough dan itibaren kendinizi dans etmekten alamaz, grooveu takip eder, durursunuz. her daim listemde yeralacak albumdur. muhtesemliginin en buyuk temeli de produktorunun quincy jones olmasidir. micheal jackson ile beraber bol odullu grammy yolculuklarini bu album ile baslamislardir.
 • michael jackson'in ziyadesiyle funky ogeler barindiran keyifli albumu.