şükela:  tümü | bugün
 • "fikir haziran ayında kurulan bir dernekle başladı aslında. derneği kurduk. şimdi 7 ekim cumartesi günü “barış için zor sualler” başlıklı, bir hafta sürecek, internet üzerinden izlenebilecek bir konferans düzenleyeceğiz. amacımız bu konferans sonrasında dünyanın her yerinden öğrencilere internet üzerinden ders vermek, eğitim vermek. uzun vadedeki hayalimiz ise gerçek bir üniversite olup, günün birinde öğrencilere diploma da verebilmek.

  ... birçok insanın mobilitesi, hareketliliği kısıtlı. akademisyenlerden bazıları seyahat özgürlüğünü kaybetti, pasaportları iptal edildi, kimisi ekonomik nedenlerden ötürü seyahat edemiyor, kimisi yurt dışında. dolayısıyla internetin verdiği imkânları kullanarak böyle bir online üniversiteyi, barışa hasret tüm coğrafyalara bilimi yaymak amacıyla kurmak niyetindeyiz.
  ...
  biz zaten üniversitenin içinde görev yaparken de kurumsal olarak üniversitelerin yapısına dair eleştirilere sahiptik. bizim hayal ettiğimiz şey, bu üniversitenin dışında daha özgür, daha az hiyerarşik, daha yatay, ilişkileri de kurabileceğimiz alternatif bir eğitim. onun için doğrudan üniversiteyi çağrıştırmayan, üniversitenin dışında imkânları da çağrıştıran bir isim olsun istediğimiz için off university adı seçildi. tabii derneğimizin adı da almanca organisation für frieden, kısaltması off”

  erbatur çavuşoğlu
 • "şubat 2017'de çekirdek bir grupla fikri konuşmaya başladık. mayıs 2017'deki açık çağrılı dernek kuruluş toplantısının ardından dernek kuruldu.

  ...anakımın dışında. bildiğimiz üniversite anlayışını, başka bir üniversite fikrini de ön plana çıkarmak istedik.

  bir yandan türkiye için söylediğimizde üniversite "off". bir kısmımız için üniversite bitti ama kalan üniversite de çöle döndü. öğrencilerin eleştirel bilgiye ulaşma imkanı ellerinden alınmış oldu. bu biz gittik diye değil, kalanların üzerinde yaratılan korku sebebiyle oldu. dolayısıyla off-university'nin bunun dışında olduğunu tanımlamak için "off".

  "tiyatrodan sonra", "sanattan sonra" manasında kullanılan "off" diye bir tanım vardır, "ya sonrası?" diye. üniversite gitti. peki sonra? sonrası off-university diye düşündük.

  "off kampüs" vurgusu da var tabii.

  "offf" vurgusu negatif bir anlam da içeriyor diye düşündük diğer yandan ama bir yandan da uluslararası olmasa da aramızda böyle bir anlamı da var; "offfff üniversite". "

  tuba inal çekiç
 • http://www.off-university.de/

  edit: varsayılan olarak almanca gelen ana sayfanın sağ üstünde yer alan menüde ingilizce ve türkçe dil seçenekleri bulunmakta.
 • "online olarak herkese açık 16 sunum "savaşın varlığı", "barışın imkanları", "barışın gerekliliği" ve "barışa sesler" başlıklarında sıralanıyor.

  her birimin tartışma günü ve saati var. online tartışmalara herkes istediği yerden bağlanabilecek.

  orta vadede seminerlerin yanı sıra bir kaç haftalık akreditasyonlu derslerin de olacağı çevrimiçi eğitim programları, dersler açmayı hedefliyoruz.

  uzun vadede diploma verebilen bir üniversiteye dönüşmeyi istiyoruz.
  ...

  bölüm, fakülte mantığı yok. bulması kolay olsun diye dersleri başlıklar altında toplamaya çalışacağız ama disiplinler arası olacak. şimdilik çoğunlukla sosyal bilimler alanındaki akademisyenler var ama hedefimiz bunu genişletmek, sosyal bilimler dışında ders verme talebiyle gelenler de yer bulacak.

  ders almak için öğrenci olmak gerekmeyecek. dünyanın her yerinden kim izlemek istiyorsa herkese açık olacak.

  ... çok dillilik temel ilkemiz. dilin kimse için sınırlama olmamasını istiyoruz. şu anda kapasitemiz üç dile yetiyor; almanca, ingilizce, türkçe. sonrası için herhangi bir dilde ders açılabilir.

  asıl güç gerektiren kısmı altyazıları hazırlamak. bu konuda ciddi bir çeviri desteğine ihtiyacımız var."

  tuba inal çekiç