şükela:  tümü | bugün
  • 22 ocak 2015 tarihinde microsoft tarafından tanıtılmış işletim sistemi. birden farklı platformu destekleyeceği belirtilmiş. dokunmatik desteği de gelmiş. şimdilik görüldüğü kadarı ile hem bilgisayarlar için olan sürümde hem de mobil sürümde sade bir arayüz kullanılmış.

bakalım ileride ne gibi durumlar çıkacak.

https://blogs.office.com/…t-chapter-office-windows/
  • bu yılın ikinci yarısında ortaya çıkacağı söylenen microsoft office'in yeni 'desktop' versiyonu.
  • http://ms-vnext.net/officedownloader adresinden betaları indirilebilen program.
  • microsoft'un yıllardır elle tutulur tek yazılım ürünü olan office'in son sürümü. open source gönüllülerinin daha alacak çok yolu var. (bkz: libreoffice)(bkz: openoffice)
  • şu adresten preview programına ulaşabileceğiniz office versiyonu. yarım saatlik bir değerlendirmeden sonra office 2013'le arasında pek bir farkını göremedim. 3 senedir touch versiyonuyla uğraştıklarına kanaat getirdim.
  • "microsoft" firmasının geliştirdiği office 2016 programının macbook için harika olup windows için sıradan bir uygulama olmasına ne demeli :d macbbok'ta kullandım şimdi.. şahane olmuş, macbook a ait özellikler harika oturtulmuş, dili türkçeleştirilmiş. (mac için türkçe değildi)

windows'a baktım. office 2013'ten ne farkı var dedim.. renkler daha canlı o kadar. (şuan için) zaten onedrive kullanıyordum. yine kullanıcam. ortak makale yazmıyorum. vs vs vs... mac için beni sevindirdi açıkçası. bunun için çok teşekkür ederim :d ama windows açasından bir şey katmadı bana. ama seviyoruz seni office ;)
  • güncellemesini yaparak kullandığım office programı (bkz: office 365).
    - ilk olarak paylaşıma önem verilmiş. bir dosya üzerinde birden farklı kişi çalışabiliyor.
    - "tell me what you want to do" diye bir yer açmışlar. basitçe yazıyorsunuz. size gösteriyor. bir nevi search bar gibi.
    - excel'de yeni grafik tipleri eklenmiş.
    - excel'e yeni bir trend formülü gelmiş. aylara göre değişken şekilde tahmin edebiliyor.
    - grupta to do list ekleyebiliyorsunuz. başkaları da size yazabiliyor.
    - onedrive a tam adapte edilmiş.
    - windows 10 ile bir bağlantısı olduğu söyleniyor ama windows 7 olduğu için bu kısım bende eksik.
  • daha önceki versiyonlarda var mıydı hatırlamıyorum ama çok hoşuma giden bir özelliği var. örneğin outlook'ta e-posta hazırlıyorsunuz ve ekine bir belge ekleyeceksiniz. o belge ile kısa süre önce çalışmışsanız, klasörler arasında arayıp bulmaktansa "recent items"* menüsünden seçip doğrudan ekleyebiliyorsunuz.

daha önceden var idiyse bile en azından şimdi kullanım açısından çok daha kolay olmuş.
  • excelin de bulma parçalama fonksiyonlarını geliştirmişler. misal a sütununda mail adresleri var ve size domainler lazım. geçiyorsunuz b ye ilk iki mail adresi alt alta yazıyorsunuz. o hemen uyanıyor kalanını da önizleme gösterip bunu mu yapmaya çalışıyorsun kanka diyor. evet diyorsunuz. bitti. ya da isim soyad listesi lazım ve aralarında nokta da var mail adreslerinde. c ye geçip iki isim, d ye geçip iki soyad yazıyorsunuz hepsi bu. nasıl bir fonksiyonla yaptığını söylemiyor ama olsun. iş görüyor.