şükela:  tümü | bugün
 • microsoft' un hazır var olan bir açık dosya biçimini kullanmak yerine, yine her zamanki gibi "ben kontrol etmem lazım" deyip çıkardığı gereksiz dosya biçimi.

  edit: iş bu entry ms' in hali hazırda var olan bir açık dosya biçimini kullanıp, onu geliştirilmesinde katkıda bulunarak daha çok özellik barındıran ve daha çok taşınabilir bir dosya biçimi elde edilmesini sağlayabilirdi düşüncesiyle girilmiştir. yeni bir biçimin gereksiz olduğunu düşünmemin sebebi de aynıdır. "ben kontrol etmem lazım" düşüncesi de ms' in geçmişte yaptıklarından kalan bir ön yargıdır.
 • bu formata karşı çıkanların, sırf microsoft geliştirdiği için değil, teknik sebeplerden dolayı da karşı çıktığı döküman formatı.

  alıntı:
  1. hali hazırda open document format (odf) isimli iso26300 kodlu bir standart bulunuyor. aynı konuda iki standart bulunması endüstri, devletler ve vatandaşlar için ek maliyet demek;
  2. ooxml spesifikasyonunun ispatlanabilir bir gerçeklemesi bulunmuyor: microsoft office 2007 dokümanları ooxml’in özel bir sürümünü, ooxml spesifikasyonlarına tam örtüşen bir format değil;
  3. spesifikasyon dokümanında eksik bilgiler var. örneğin autospacelikeword95 ya da useword97linebreakrules nasıl yapılacağı belirli değil;
  4. standarta dair verilen örneklerin %10'dan fazlası xml uyumlu değil;
  5. herhangi birinin patent ihlali ya da patent lisans ücretlerinden sorumlu olmadan, tam ooxml uyumlu bir yazılım geliştirme garantisi yok;
  6. bu standart diğer iso standartları ile çelişmekte, örneğin : iso 8601 (tarih zaman gösterimi), iso 639 (isim ve dil gösterim kodları) or iso/iec 10118-3 (cryptographic hash);
  7. hesap tablosu dosya formatında, 1900'den önce herhangi bir tarih girmeyi engelleyen bir hata bulunuyor. bu hata ooxml sesifikasyonuyla birlikte microsoft excel 2000, xp, 2003, 2007 yazılımlarını da etkiliyor.
  8. bu standart ilgili tüm partilerden tecrübe ve bilirkişiler ( örneğin üreticiler, satıcılar, alıcılar, kullanıcılar ve düzenleyiciler ) bir araya getirilerek hazırlanmamış, tek başına microsoft tarafından üretilmiştir.

  kaynak: http://www.noooxml.org/petition-tr

  düzeltme: copy-paste kazası.
 • aslında insanların bu standart ile ilgili veryansın ettikleri konu, "bunu microsoft yaptı tü kaka bu" şeklinde basite indirgenmemelidir. asıl veryansın edilen noktalar:

  * ulan adında xml var ama bu geçerli bir xml değil. (bkz: dostum xml demişsin ama bu döküman zenci)
  * yahu adam gibi lisans yazmamışsınız, standart olsun bu diyorsunuz, mal mısınız?
  * bir de bize sorsaydınız ya ipneler, yarısı eksik bu dökümanın!

  şeklinde özetlenebilir.
 • türk standartları enstitüsü'nün "hayır" cevabı vermesi için başlatılan bir imza kampanyası için:
  http://www.ozgurlukicin.com/ooxml/
 • iso 29500 olarak kabul edilmiş standarttır.

  türkiye'nin nihai oyu, büyük çabalarla "evet"ten "çekimser"e dönüşmüştür.

  oylamaya katılan ülkeler ve verdikleri oylar http://www.openmalaysiablog.com/…/the-last-lap.html adresinden görülebilir.
 • iso ve iec bu formatin onaylanmasını ertelemiştir. brezilya, hindistan, güney afrika ve venezuella'nın şikayet mektuplarını incelemeye almışlar ve bu mektuplar tamamen cevaplanmadan ooxml'in onaylanmayacağını söylemişler. en azından bazı ülkelerde hala akıllı uslu yöneticiler olduğunu görmemi sağladıkları için kendilerine teşekkürü bir borç biliyorum.

  başka ülkelerin ermeni "soykırımı"nı hiçbir şey bilmeden kabul ettiğini bağıra çağıra söylerken, bunun gibi bir fiyasko için ise evet oyu verebiliyoruz. ha pardon çekimser olmuştu de mi sonunda? işte tam bize göre bir karar: çekimser!
 • (bkz: microsoft open xml converter)

  düzelti: adamların* hazırladığı çevirici ile openoffice'in önü açıldıya getiriyorum, "vay efendim heç alakası yok"muş... yahu hem openoffice kullan hem de office 2007 dosyaları aç; hem yasal hem de beleş. ne var bunda?...
 • bu formatı başka formatlara çeviren programlar konuyla kesken alakadır.

  hali hazırda odf gibi iso'nun kabul ettiği bir standart var zaten, bunun yanında nasıl implement edileceği bile belli olmayan bir formatı siz standart diye kakalayamazsınız. madem open xml'in dökümantasyanu yeterli, niye open office eksiksiz okuyamıyor bu formatı? niye hala reverse engineering'le uğraşıyorlar? boş zaman buldular da eğleniyorlar mı yoksa?

  ya da şöyle soralım; microsoft formatın kodlarını açacak kadar iyi kalpli bir şirket de neden programlarının odf okuması için eklenti gerekiyor? odf yetmiyor mu? yetmiyorsa niye onu iyileştirmeye çalışmıyor?

  ne yazık ki resistance is futile gerçekten. inadına odf, inadına abiword amına koyim.

  edit: ben de openoffice'in açılacak bi önünün olmaması gerektiğine getiriyorum. madem bu bir standart, herkes istediği gibi implement edebilmeli, microsoft'un vicdanına kalmadan hem de.
 • an itibariyla bir iso standardidir. birkac hafta icerisinde formalite islemler bitirilerekten bu gercek resmiyet kazanacaktir.
  not olarak cenevre, bu formata yonelik elestirileri ve standartlastirilmasina olan itirazlari incelemis, ancak yetersiz bulmustur.
 • bu son derece gereksiz ve de uyumsuz dosya türünü windows 98 ve windows me'de açabilen yegane yazılım openoffice.org'un bir türevi olan go-oo'nun 2.4.1 sürümüdür. microsoft kendi çıkarttığı dönüştürücü olan microsoft open xml converter'ın bile windows 9x'***de çalışmasına bile izin vermemektedir. iş bu öyle iken eski işletim sistemi kullanı novell ve özgür yazılım geliştiricileri yetişiyor.

  http://go-oo.mirrorbrain.org/stable/win32/
  http://www.go-oo.org/

  go-oo'nun 2.4.1 sürümünün türkçe dil paketi de sağlanmaktadır. windows 2000, xp, vista, 2003 ve tüm linux türlerinde ise go-oo'nun en son sürümü yüklenebilir.

  ms daha çırpınsın "sıkıştırılmış" türünü dayatan fahiş fiyatlı office paketini yaygınlaştıracam diye.