şükela:  tümü | bugün soru sor
 • referans noktasi mantiksal segmentin baslangic adresi olan adres, bu adres referansindan olan uzaklik
 • yasanmis bir ornek verecek olursak;

  rusya ile turkiye arasinda yapilan ilk dogal gaz alim sozlesmelerinde turkiye nin satin aldigi bir miktar dogal gaz icin para odemek yerine rusyaya mal satmak ve/veya rusyada muteahhitlik hizmetleri vermek gibi kosullar bulunmaktadir. sanirim buna da offset deniliyor. bu sayede rusya da turk muteahhitleri bu kadar gelisme gostermistir diye tahmin ediyorum. faydalidir, faydalanilmalidir. fakat nedense daha sonra yapilan dogal gaz anlasmalarinda bu tur kosullar yer almamis yani offset olayi atlanmistir.

  ulkelerin kullanamadigi offset anlasmalarindan yararlanarak is yapan uluslararasi sirketler de varmis. ozellikle israil kaynakli sirketlermis bunlar. sozde savunma gercekte vahset olum kan pislik sanayi ile iliskili olarak yapilan offset anlasmalarda donen paralarin bizi bozabilecegini belirtmekte yarar var. bu isin uzantilari bizim ciritli kuvvetlere kadar uzaniyormus. diyorlar.

  konu ile alakasi yok ama baslamisken dip not olarak verelim;

  (bu arada rusya daha dogrusu gazprom ile yapilan dogal gaz sozlesmelerininde gercekte ne yazildigini bilenlerin sayisi bir elin parmaklarini gecmiyor. biz sadece bu bilen kisilerin bize soyledikleri kadarini biliyoruz. bana kalirsa yapilan bu dogal gaz anlasmalarinda yapilan yolsuzluklar parasal olarak bugune degin turkiyede yapilanlarin en buyugudur. sanirim bu bakimdan mecliste bile tartisilamiyor. enerji bakani hilmi guler de parladi, estirdi, gurledi fakat sonra nedense artik bilinmez rafa kaldirdi bu anlasmalari.)
 • kendilerine dağıtıcı arayan 3 programcının kendi evlerinde geliştirdiği, gerçek adı henüz belli olmasa da gelecek vadeden oyun motorunun proje ismi. grafikleri 3 kişiden beklenmeyecek derecede uçmuş durumda. videoları bu ayın level dergisinde bulmak mümkün, web sitelerinden de indirilebiliyor.

  (bkz: http://www.projectoffset.com/)
 • bir buçuk gündür kafamı çizdirmeye, beni delirtmeye, sinirlendirmeye, ekrana tokat atmama, her türlü database'e küfür sallamama sebep olmuş olan ufacık tefecik içi dolu turşucuk.

  neyse ki daha fazla uzatmadı.
 • offset ihracat vb. için ssm'de, "offset şube müdürlüğü" vardır..

  http://www.mib.org.tr/offset.htm
 • ing. dengelemek, denklestirmek.
 • türkçe; küresel bir baskı türü.
  "aman şekerim, şeker ezelim, bu sene de enerjisiz gezelim..."
  (bkz: gazprom) *
 • bir autocad komutu. referans olarak atanan çizginin iç veya dış tarafına belirlenen aralıkta paralel şekilde çizgi kopyalama işlemi.
 • autocad önce çiz sonra ölçü ver yerine çizerken ölçülendir şeklinde çalıştığı için autocad'de sıkça kullanılan bir komuttur. fakat bu komut solidworks'te parçaya genellikle et kalınlığı vermek için kullanılır.
 • antenlerde odak dışı yerine kullanılan kavramdır.