şükela:  tümü | bugün
 • herhangi bir ülkede faaliyet gösteren fakat asıl merkezi o ülkenin dışında bulunan denizaşırı bir kurumun faaliyetlerini tanımlamaktadır.kurum faaliyette bulunduğu ülkede kendi ülkesinin yasal düzenlemelerine bağlı olmadığı gibi içinde faaliyette bulunduğu yabancı ülkenin de düzenlemelerine bağlı değildir.
 • bankacılıkta off-shore ikiye ayrılır.
  a-yurt dışında kurulu bankalar aracılığı ile yapılan faaliyet

  yurt dışındaki off shore merkezlerde kurulan bankalar vasıtasıyla türkiye'den mevduat toplanıp, yine türkiye'ye kredi verilmektedir. bu faaliyet sonucunda elde edilen kazançlar, söz konusu bankaların yurt dışında kurulduğu , türkiye'de şube veya temsilciliğinin olmadığı, ticari faaliyettin türkiye'de gerçekleştirilmediği gerekçesiyle, bu bankaların elde ettiği kazanç türkiye'de beyan edilmemektedir. ayrıca banka lehine alınan paralar karşılığında banka ve sigorta muameleleri vergisi hesaplanmamakta, mudilerin hesapları yurt dışındaki şubelerde açıldığı ileri sürülerek mevduatlara ödenen faizler üzerinden gelir vergisi kanununun 94. maddesi uyarınca gelir vergisi tevkifatı yapılmamaktadır.

  türkiye'deki bankaların kaynak maliyetlerini azaltmak, mali ve hukuki denetimin dışında bankacılık işlemleri yapmak ve müşterilere ayrıcalıklı hizmetler sunmak amaçlarıyla bir çok kıyı bankacılığı merkezinde ve kktc'de kıyı bankacılığı faaliyetinde bulundukları görülmektedir. bu faaliyetler, bu merkezlerde kıyı bankası iştiraki kurmak suretiyle olabileceği gibi başka kıyı bankalarıyla anlaşma sağlamakla da yapılabilmektedir.

  eğer yurt dışında kıyı bankacılığı faaliyetinde bulunan bir banka kurulmuş ise, bütün işlemler yurtiçi banka ile kıyı bankası arasında düzenlenen muhabirlik hizmet sözleşmesi çerçevesinde gerçekleşmektedir. farklı işlem türleri ile de karşılaşılmakla birlikte iki banka arasındaki ilişkiler genel olarak aşağıda açıklanacağı gibi gerçekleşmektedir.

  tüm bankacılık işlemlerinde yurtiçi kuruma ait entegre bilgisayar sistemi kıyı bankası ile birlikte kullanılmaktadır. kıyı bankası, türkiye'deki bankada vadesiz ve vadeli mevduat hesapları açtırmakta, bu hesaplara belirlenen faiz oranları uygulanmaktadır.

  kıyı bankası müşterileri, türkiye'deki bankanın şubelerine başvurarak kıyı bankası nezdinde hesap açtırmakta ya da varolan hesaplarına ilişkin işlemler yapmaktadır. bu işlemler yurtiçindeki bankanın kayıtlarında genellikle yurt dışına yapılan veya gelen havalelerin ödenmesi şeklinde ya da kıyı bankasının ilgili bankadaki hesaplarına yapılan havaleler şeklinde yer almaktadır. ancak söz konusu banka ilgili müşteri ve hesabına ilişkin bilgiye var olan bilgisayar sistemi sayesinde sahip olmaktadır. banka yaptığı havaleler için genellikle masraf almamaktadır. müşterilerin vadelerinde başvurması üzerine, kıyı bankasının banka nezdindeki hesabından ödeme yapılmakta, kıyı bankasının keşide ettiği çekler de bu hesaptan ödenmektedir. her iki banka da 3167 sayılı çek yasası dahilinde işlem yapmakta, borçlusu türkiye'de bulunan şirketlerin tahsil işlemi bankanın tüm şubeleri tarafından yapılmakta ve senet tahsil işlemleriyle ilgili masraflar kıyı bankasının hesabına mal edilmektedir.

  türk parası veya döviz nakit ihtiyaçlarının karşılanmasın da öncelikle yurtiçi banka ve off shore iştiraki birbirinden yararlanmaktadırlar. hatta kıyı bankası, yurtiçi bankaya en başta sözleşmeyle aktif toplamının belli bir yüzdesi kadar kredi limiti tahsis etmekte ve türkiye'deki banka, bu bankanın hesaplarından ihtiyaç duyduğu kadar parayı çekebilmektedir. ay sonları itibariyle düzenlenen ekstrelerle hesap mutabakatı sağlanmaktadır. kıyı bankasının yurtiçi kurumlara kredi kullandırmasında ise yurtiçi banka, istihbarat, ödeme, tahsil ve takip işlerini yapmaktadır.

  b- yurt dışındaki şubeler aracılığı ile yapılan faaliyet

  yurt dışındaki şubeler aracılığı ile işlem yapan bankalar ise, müşterilerini yurt dışındaki şubelerinde hesap açmaya yönlendirilmekte, eğer hesaplarını yurt dışındaki şubede açtırırlarsa faiz üzerinden gelir vergisi ve fon kesintisi yapılmayacağı ve bu yüzden daha yüksek faiz ödeyecekleri belirtilmektedirler. mudilerden toplanan mevduatlar yurt dışındaki şubeye havale edilmiş gibi gösterilmekte, aynı anda yurt dışından havale ile türkiye'ye geri gelmekte ve kredi olarak türk firmalarına kredi olarak verilmektedir.

  öncelikle mudiler yurt dışındaki şube nezdinde hesap açtırdığında, şube tarafından mudiiye "dövizli havale formu" doldurulmaktadır. mudi yurt dışındaki şubeden gönderilen hesap cüzdanını yurt içindeki hesap açtırmak için başvurduğu şubesi'nden almaktadır. mudiiye vadede yapılan ödeme üzerinden bankanın genel müdürlükçe gelir vergisi kanununun 94. maddesi gereği herhangi bir gelir vergisi kesintisi yapılmamaktadır.
 • degisik vergilendirme oranlarinin etinden ve sutunden de faydalanmak icin kullanilan maske. tabii bunun icin guzel kar yapan bir sirketinizin olmasi gerekiyor. mesela gog.com *basit* bir ornek bildigim kadariyla. bu sirket birkac polonyali tarafindan kurulmus. fakat adamlarin sirket adresi guney kibris'ta. boylece gorece yuksek polonya sirket gelir vergisi odemek (%19) yerine daha dusuk olan kibris vergisine (%10) tabiler. faturalari kibristaki sirket uzerinden kesiyorlar.

  daha turlu turlu bilmedigim katakullisi var da, olayin asli yaptiginiz kari saklamak ve ya hic ya da cok dusuk vergi odemek. cunku cayman adalari, bae, man adasi vs. gibi yerlerde yanilmiyorsam sirket vergisi %0. iste boyle "cennet" yerlerde paranin buyuk kismini vergiden muaf tutup kucuk bir kismini zaten dusuk olan kibris gibi yerlerde gosterip totalde %5'in altinda vergi odemis olabiliyorsunuz. ama bu kadar derde ve katakulliye degecek kadar kar dondurmeniz lazim. yoksa gog gibi sadece %10 vergi odemekle de gayet gul gibi yuvarlanip gidersiniz.
 • suç geliri aklamaya çalışanlar için en elverişli ortamlardır, çünkü denetim mekanizmaları zayıftır. bu da finansal işlemlerde hareket imkanı sağlar. müşteri sırrı kavramı, yasal birimlere hiçbir bildirimin yapılmaması olarak uygulanır. vergilendirme açısından da bir sürü muafiyet söz konusudur. isviçre mesela çok caziptir diğer kıyı ülkeleri dışında. o kadar ki nickname'le bile (ex. cicikız11) hesap açabilirsiniz.
 • hakkinda eksisozlukte bir cok yanlis bilginin sondugu sirket yapisi.

  bir kere offshore sirketler yasadisi degil, yasalar cercevesinde daha dusuk vergi odemek icin kurulan sirketlerdir. hayir, sirket karini saklamak degil, cogunlukla vergiyi daha sonra odemek icin kurulurlar. dunya ticaret hacminin yaklasik yuzde 40 i offshore sirketler uzerinden gerceklesir ve bu sirketler cogunlukla abd, ingiltere gibi gelismis ekonomilerdeki buyuk bankalarin, gruplarin vs. offshore sirketleridir

  "yasadisi sirket" imaji ise yukarida bir yazarin belirttigi gibi filmlerden gelmektedir.
 • bu kelimeyi duydunuz mu bilin ki o filmde alengirli, illegal bir şeyler dönüyordur. zaten normal bir insan ancak filmlerde duyabilir bu kelimeyi. gerçek hayatında bu kelimeyi kullanan adam iki gramlık ingilizce bilgisiyle hava atmaya çalışıyodur, hıncaldır, uluçtur, dombilidir.
 • bir çeşit faiz hesabı türüdür.daha fazla faiz verilir fakat devlet güvencesi altında değildir.eğer devlet bankaya el koyarsa hesap sahipleri paracıklarının üzerine bi bardak su içerler.
 • acik denizde petrol/gaz uretim surecine verilen genel isim.

  off shore uretim operasyonlari politik acidan kararli olmayan arap yarimadasina en makul alternatiflerden biridir.

  baslica uretim alanlari meksika korfezi, kuzey denizi, bati afrika kiyilari, hazar denizi, endonezya ve avustralya aciklaridir.

  genelde sig (<1500 ft) ve derin (>1500 ft) su olarak ikiye ayrilir.

  muhendislik anlaminda karada yaptiginiz operasyon kosullarindan cok daha zorlari ile mucadele edersiniz.

  kabaca, su alti kuyulari (tree), platform ya da (bkz: fpso) denen acik deniz uretim tesisleri, bu tesisleri kiyiya ve birbirine baglayan boru hatlarindan olusur.

  petrol/dogal gaz sektorunun gelecegi acik denizlerde.
 • yüksek vergi rejimleri,daha etkili vergi tahsisi,politik ve ekonomik dengesizlik,pazarın globalleşmesi,ticari sınırların ve kotaların kaldırılması offshore şirketlere olan talebin artışında ki sebeblerin en önemlileridir.