şükela:  tümü | bugün
 • isvecin unlu futbol dergisi. ayda bir cikiyor. kenneth anderssonun ortagi oldugu dergi.
 • yönetmen jafar panahi'nin 25. uluslararası istanbul film festivali bünyesinde gösterime giren, berlin film festivali'nde gümüş ayı alan filmidir. kadın haklarını erkek egemen bir mesele üzerinden tartışan oldukça, başarılı bir filmdir. dayereh'e nazaran meseleye bu kez oldukça yumuşak, eğlenceli ve hareketli bir bakış atan panahi'den huylanmadım da değil hani.
 • yirmibeşinci istanbul film festivalinde kadınlara hürriyet başlığı altında gösterilen bir filmdi ofsayt.

  --- spoiler ---
  iran toplumu anaerkil bir yapıya sahip olsa da, devrimle birlikte gelen yasaklamalarından biri olan kadınların stadda maç izleyememesi (neden izleyemiyorlar?çünkü stadda erkekler küfür ediyorlar) üzerine hoş bir film çıkarmış ortaya panahi. kadının fendini adolesan çağını yenice aşmış kızların üzerinden eğlenceli bir üslupla anlatmış biraz da. mesaj kaygısı filmin konusu itibariyle elbette var ama gözüme sokmadığı için ayrıca teşekkürlerimi sunarım.
  --- spoiler ---
 • daniel sivan ve dorit tadir in yonetmenligini yaptigi israil yapımı 15'lik bir kisa belgesel film...

  cocuk gozunden bir savasa daha tanik olunur...
  ishak sadece arkadaslariyla birlikte futbol oynamak isteyen filistinli bir cocuktur, istedigi sadece arkadaslarina verdigi sozu tutmaktir ki arkadaslari da onun sozunu tutacagindan emindir... ama gel gor ki gercekler bu cocugun isteklerinin onune gecer, o kucucuk bedenin zevklerinin onune gecer.. cunku arkadaslariyla arasinda kocaman bir duvar* ve orada bekleyen bir cok asker vardir...
  elinde topu, arkadaslariyla futbol oynamanin hayalini kuran 13 yasinda bir cocuktur sadece...
  ve bu kadar aci...
  (bkz: israil filistin belgesel film gosterimi)
 • (bkz: ofsayt)
 • gitmek istediği noktaya çok iyi giden, arada insanı endişelendiren ancak tek bir noktada buluşturan film.

  "futbol sevgisi"

  çok yumuşak bir geçişle anlatsa da iran'da kadınların ne derece baskı altında olduğunu görüp üzüyor bir yandan. diğer yandan tüm bu baskılara rağmen inanılmaz bir tutku, herşeyi göze almışlık.. çok sevdim bu filmi. ülkemin geleceği için de endişelendim. "iran olmayız" diyenlere karşı harem selamlık uygulamasını gün be gün yaygınlaştıranlar aklıma geldikçe daha bir değerini anladım mevcut durumumuzun.

  futbol kültürü ve siyasetle alakalıysanız mutlaka izlemeniz, genel olarak sinemayla alakanız varsa izlemeniz gereken bir film.
 • girmeleri yasak olan futbol maçına erkek kılığına bürünerek girmeye çalışan iranlı kızları anlatıyor bu film. yönetmen panahi filmdeki her kıza eğer stadyuma girmeye çalışsalardı hangi kılıkta gireceklerini sormuş, ve filmde de o kılıkta oynatmış. offside bir filmden daha çok bir oyun tadında. talaye sorkh veya dayereh kadar başarılı değil elbette ama 4 üzerinden 0 verilmeyi de haketmiyor.
 • 2005 yılında çekilmiş harika bir kısa film. bir maç anlatımıyla, bir savaş nasıl üst üste konup, nasıl harika bir anlatım uygulanır göstermiştir.

  http://www.youtube.com/watch?v=tyixbra5qja
 • insanın en büyük çelişkilerinden birini gösteren film. ülkelerinde stadyumda maç izleme hakları dahi bulunmayan hatta bunu denedikleri için tutuklanan kızlar, maç sonunda delicesine ülkelerini destekleyen sloganlar atmakta, ülkesiyle sevinmektedir. ne kadar kızsa da insan doğduğu ve yaşadığı yere bağlıdır, kolay kolay vazgeçemez.
 • aynı zamanda bir blue heelers bölümü.
hesabın var mı? giriş yap