şükela:  tümü | bugün soru sor
 • over-adrenalin problemi olan insanların rutini.
 • her insanın haksızlıklar karşısında yaşayabileceği durum.
 • kişinin öfkesinin artması ve bu öfkeyi kontrol edememesi ile ağlama, saldırma, bağırma vb. davranışlarla öfkeyi boşaltmaya çalışması durumudur. ani yaşanan kötü bir olaya karşı verilmiş bir tepki ya da ruhsal hastalık belirtisi olabilir.
 • insanın bilincini kaybedip pişmanlık duyacağı şeyler yapmasına neden olan durum. öyle bir şeydir ki kendinize geldiğinizde ne yaptığınızı hatırlamayabilirsiniz bile.
 • bir süre sonra kişinin hayatını ele geçiren hastalık. bir gün patlayacağım. bağırsağım, böbreğim, beynim yüzünüze yapışacak.
 • sonrasında yoğun bir yorgunluk ve uyuma isteği, titretecek kadar olmasa da üşüme ya da soğuk terleme olasıdır.
 • genelde sınırları, kuralları boşverip olaya/kişiye saldırmak ya da sessiz kalıp ağlamak şeklinde yaşadığım olaydır.

  (bkz: öfke kontrol bozukluğu)
 • durumun kabullenilmemesi sonucunda olusan ofke patlamasi.

  kontrolu icin
  (bkz: ofke kontrolu)
 • bunu geciren kisiler hayatinizdan cikaramayacaginiz kisilerse gecmis olsun. yasamasi en zor insan turu. insanin tum nesesini alirlar, dis dunyayla mucadele edecek guc birakmazlar. sonsuz bir dongunun merkezine kendi ofkelerini yerlestirirler ve ha patladi ha patlayacak, aman suyuna gideyim diye diye bir koseye siner kalirsiniz. isime gucume bakayim dersiniz duyarsizsin derler, disari cikayim hava alayim sakinlesince donerim dersiniz beni yalniz biraktin derler, derdini dinleyeyim dersiniz siz sustukca daha cok bagirip daha cok hakaret ederler, susup karsilarinda durdukca kendilerini iyice hakli sanirlar. ne kadar dikkat ederseniz edin, hep bir yerden patlar. donguseldir. artik vucutlarinda bir kimyasal mi birikip belli bir esigi asinca patlatir, ya da hormonlari mi belli araliklarla yoklar bilinmez. ama siz ne kadar dikkatli olursaniz olun, patlayacagi varsa patlar. yabancilara patlamaz ama. orada anlarsiniz aslinda isteyince bal gibi kontrol edebildigini. sadece en yakinlarina patlar. nazinin gectiklerine. gitmeyecegini bildiklerine. bir de belki tamamen yabancilara, disaridakilere. bence zevk aliyorlar ofkenin bunyelerinde yarattigi etkiden. yanaklari kizariyor, renk geliyor yuzlerine. siz soldukca o ofkeyle, bu insanlar renklenir. ofkenin bagimlisidirlar. git bu sorunu coz dersiniz, daha da ofkelenirler. sizi kavgaya cekmek icin ellerinden geleni yaparlar. en gicik gittikleri sey karsilarinda susulmasidir. susmayin diye, siz de ofkelenin diye, en zayif noktalarinizi malzeme ederler istahlarina. sizi tanirlar, en cok neyin yaralayacagini bilirler ve kavgaya cekmek icin onu kullanirlar. yine de siz siz olun hayatinizdan cikaramiyorsaniz sakin kalin, susun, gozlerine bakmayin kizginken, durun, sadece durun, fazla acik da vermemeye calisin, guvenmeyin, her seyinizi anlatmayin bu tip insanlara. hayatinizdan cikarabiliyorsaniz, hic durmayin, arkaniza bile bakmayin.
 • beni daha da yalnız hâle getirecek gibi görünüyor.
  ne diyeyim, kaderde ne varsa o olur...