şükela:  tümü | bugün
 • insanin ofkesini tavana vurduracak durumlar karsisinda, civanin en ust seviyeye yukselmesi suretiyle icine girilen durum. mantik baglantisi direkt kopar, kisi davranislarini ve sozlerini kesinlikle kontrol edemez bir hale gelir, gozu hicbirsey gormez, etrafi yakip yikar. sonunda yaptiklarindan pisman olmasi %100 garantidir. fakat ofke her zaman kontrol edilemez, zira herkesin bir dayanma siniri vardir.
 • pms zamanı bolca şahit olunan/yaşanan atraksiyon. duvara dolu kahve fincanı fırlatmak, evde yumurta yok diye başı iki elin arasına alıp hıçkıra hıçkıra ağlamak, masa örtüsünü üzerindekilerle beraber salonun ortasına silkelemeye kalkışmak, barda bira dolu bardağı sevgilinin kafasından aşağıya dökmek, akabinde küvette eşyalarını yakmak gözlemlenmiş/yaşanmış örnek hadiselerdir.
 • sinir krizi oncesi isinma turlari.
 • ofkenin sebepleri ne kadar mantikli olursa olsun, patlama aninda mantik falan kalmayacagindan kisiyi kesinlikle haksiz gosterecek durumdur.. kaybetmenin garantisidir, keskelerin anasidir, siddetin kardesidir..
 • esas olarak kızdığın kişiye bir şey yapmamayı tercih ettiğin için abuk subuk yer ve zamanlarda ortaya çıkan patlama türü. hele ki çalıştırman gereken bir insan grubu varsa o sırada karşında eyvah ki ne eyvah nefret edilen kişi olursun bir anda. iş yürür, senin de sinirin geçer ama haksızsındır maalesef.
 • ofke patlamasi diye bir sey yoktur, ofke kabarcik ve baloncuklar seklinde, kaynamis bataklik camuru gibi, midenin oralardan bir yerden bogaza dogru yukselir. yanaklari al al yakar ve sac diplerini hissettirir.
  ofke sagliklidir cunku ofke olmasaydi antisosyal olacaktik. ofke, tehlikeli bir yola girdigimizi gosterip bizi dengelemez mi? ofke hissetmesek kolayca oldurmez miydik? zevk icin?
  ofke kisa surelidir, hatirladikca tekrarlar ama mideye inmis sert yumruk gibiyken, bir sure sonra, gulunecek seye de donusebilir.
 • icinde biriktirip patlamasini beklemek yerine olaylarin oldugu anda tepkiyi koyarak kendisinden kurtulacaginiz 3 yil sure yerinde servis tecrubesiyle garantilidir. akabinde "ah kafami sikeyim ah dilim tutulsaydi" olur ama ne kafanizi sikebilirsiniz ne dilinizi tutarsiniz.
 • sakin atın çiftesi pek olur atasözüyle kanka bir durumdur. öfkeyi kontrol etme egzersizleri vardır önerilen ama pek sık sinirlenmeyen biriyseniz, karşı konması iyice güçleşir, zira bir eli yumruk yaparak kolunuzu yukarı kaldırsanız havalanıp uçacağınızı zannedersiniz.
  öfke patlaması anında ne yapmalıyım?
  cevap: tepki vermemek bir zulümdür adeta o anda, en güzeli muhatap olunan tarafa cümle kurmamaktır. zaten o an ne deseniz bi önemi yoktur. önemli olan o çoşkuyu atmaktır, o nedenle de patlama sırasında cümle kurmayın, sadece bööle yumruklarınızı sıkıp, ' aaaaaaaaa' kısa suskunluk ' aaaaaaaaaaaa' kısa suskunluk ' aaaaaaaaa' diye bağırın bitinceye kadar böğrünüzden gelen şey. kelimeleri yanyana dizme zahmetinden, hele de bunların karşı tarafta yaratacağı tahribattan bu şekilde kurtulabilirsiniz. bi de böyle conanvari bi bağırış karşısında karşı taraf halinizi görünce üstünüze gelmez, tırsar, susma yoluna gider ya da bazen size gülebilirler ama kırılmazlar.
 • kalp krizlerinin en önemli nedenidir.