• dünyanın en yaşlı erkeği japonya'da yaşıyor: 113 yaşına sayılı günler kalan watanabe, uzun yaşamın sırrının ne olduğu sorusuna 'öfkelenmeyin ve gülümsemeye devam edin' yanıtı verdi.

link

haberin altındaki yorum ise 'coğrafya kaderdir' sözünü bize tekrar hatırlatıyor.

"türkiye'de yaşasaydı 30'unda kalpten gitmişti!"
  • söylemesi kolay yapması zor eylemlerden.
    öfke, sinirlenmek ya da kızgınlıktan çok daha fazlası olduğu için sonrasında toparlanması daha zor oluyor. yıllar öncesinde kalmasına rağmen bir öfke anımı unutmuyorum. vücudumun yavaş yavaş titreme moduna geçtiğini fark ettiğimde, "bir şırıngayla vücuduma zehir verselerdi, aynı etkiyi yapardı" düşüncesi geçti aklımdan. öfke, vücudu sarsan, hırpalayan bir şey. o an benim, otomatik çalışan fren pedalım oldu.
  • siz sinir olacağınıza onlar sinir olsun dedirten olay
  • seize the day!
  • gözyaşlarına gülümse
    çünkü onlar
    içinden parçalar indirirler yeryüzüne
    ..
    .
    somurtanlara gülümse
    acı çekenlere, âvârelere
    yetimlerin umutlarına gülümse
    ..
    .
    bir de gülümse,
    gülümsemeyi bilmeyen
    kavga nadanlarına

(bkz: nurullah genç)
  • ülkemiz sınırları içerisinde geçersiz sayılabilecek önerme. açlık, parasızlık, talihsizlik ve hatta çaresizlik içinde kıvranırken nasıl güleyim? o işler senin dediğin gibi yürümüyor orta doğuda watanabe efendi.

edit: şimdi sen öldüğünde ben demez miyim; "yaa çok rahat konuşuyodun watanabe kardeş" diye.*
  • güzel bir hayat mottosu. hepimiz gün gelir dünyaya geliş amacımızı sorgularız şu hayatta. ammavelakin her şeye bir es verip şöyle uzaktan bakınca hayata, o zaman anlıyoruz bu stresin ne denli gereksiz olduğunu. can sağ olduğu müddetçe, sevdiklerin yanında olduğu müddetçe derin bir soluk al ve tüm varolan stresleri düşünmemen gerektiğini düşün. şimdi yazının bu aşamasına kadar geldin ya. şimdi, evet tam da şu anda gülümseyebilirsin. en azından bu yazıya harcadığın vakitte gülümsedin. bu bile yeter insana. mutlu ve pozitif kalınız efendim.
hesabın var mı? giriş yap