• bir çok kitapta ve kaynakta, öfkenin bir boka yaramayan, ancak kendini yiyip bitiren, hatta başkalarına da fiziksel ve ruhsal zarar vermekten başka işe yaramayan, hatta ve hatta kainatı kirleten bir şey olduğu savunulsa da; bazı durumlarda hayatınıza yeni bir yön vermenizi sağlayabilir;
    -sürüncemede kalmış kangren olmuş olaylar, sıkıcı iş, denyolaşmış eş gibi. bir gün bir gelirler, allah mı artık bilmiyorum biri yürü ya kulum der, allah ne verdiyse ortalığı kasıp kavurursunuz, sevmediğiniz işten de kovulursunuz, eşi, manitayı da siktiredersiniz. işte yeni tertemiz bir döneme başlarsınız.

(bkz: yaptim yaparim yapacagim yine olsa yine yaparim)
  • mahatma* "eğer insanın içinde öfke varsa onu bastırmaya çalışmamalı" demiştir. en güzeli hiç olmamasıdır belki ama saklanıp kine dönüşmesindense, kişinin kendine ya da başka birine yönelmesindense ya da birikip birikip patlamasındansa hemen o an ifade edilmesi çoğu zaman daha faydalıdır.
    erdem öfkeyi bastırabilmekte değil, öfkelenmeyebilmektedir.
  • inleye tislaya hasta yatarken, insani dipdiri ettigi durumlardir. nerden de geliyorsa o guc o kuvvet, bir turlu akil almiyor.
  • insanın başına bazen gelir. ama hep gelmez.

daha şimdi defterimin arasına koyduğum fişi bulamayınca çıldırdım. her yerimi aradım. topluma açık yerde olmasam soyunup donuma kadar bakacaktım. sinirim iyice arttığı anda delirip defteri parçalamaya başladım. nihayet son sayfa ile kapak arasına sıkışmış fiş ortaya çıktı. dellenmesem hayatta bulamazdım.

ohhh.
  • zaman zaman yapmayı istediğimiz şeye ulaşmanın yollarından birinin öfke olduğu durumlardır. örnek olarak dark side'a geçmek için öfkemizi serbest bırakmak en elzem gerekliliklerden biridir. anakin skywalker aşkı için karanlık tarafa geçmeyi seçmiş görünse de zırt pırt dellenip öfkesine yenilerek intikam için onu bunu doğrayarak aslında dark side'ın hep içinde olduğunu göstermiş, öfkenin bazı durumlarda oldukça yararlı olduğunun altını çizmiştir.
  • öfkeyle kalkan insan o gazla normalde almaya cesaret edemeyeceği kararlar alıp çok rahat uygulamaya sokabilir.

bir de (bkz: anger is a gift)
  • hiçbir durum.

öfke yanıltıcı bir duygu. geçtiğinde de bu yanılgıyı buram buram hissettiriyor haliyle. aslında o kadar da dövmek istememiştin, o sözleri söylemek istememiştin, o kadar da kötü biri değildi vs. mantığı devre dışı bırakan şeylerin tümünü tehlikeli buluyorum. duygusal ilişkiler de dahil. bunların hiçbirinden kaçmak, kaçtığını zannetmek de çözüm değil. öfkenin nedenini bulup, onunla yüzleşmek gerek. bu gerçek bir çözüm sunabilir. modern insanı, ilkel insandan ayıran nokta burası. bunlarla nasıl yüzleştiğimiz vs. kritik.
  • ergenliğin başlarından itibaren öfke kontrol sorunu yaşamış ve tedavisini görmüş biri olarak, eğer çabuk öfkeleniyorsanız ve basit konulara bile tahammül edemiyorsanız mutlaka bi psikiyatra görünün.

eskiden (bkz: kratos) un (bkz: spartan rage) i gibi kendimi kaybediyorken şuan öfke eşiğim muazzam seviyelere yükseldi. öfkeyle kalkan zararla oturur, gidip tedavi olun.
  • maalesef türkiyede hemen hemen her durumdur. hatta öyle bir haldeyiz ki öfkeyle bağırıp çağırmadan, saldırganca davranmayan hiç bir işinizi gördüremiyoruz maalesef... .
hesabın var mı? giriş yap