şükela:  tümü | bugün
  • bir çok kitapta ve kaynakta, öfkenin bir boka yaramayan, ancak kendini yiyip bitiren, hatta başkalarına da fiziksel ve ruhsal zarar vermekten başka işe yaramayan, hatta ve hatta kainatı kirleten bir şey olduğu savunulsa da; bazı durumlarda hayatınıza yeni bir yön vermenizi sağlayabilir;
    -sürüncemede kalmış kangren olmuş olaylar, sıkıcı iş, denyolaşmış eş gibi. bir gün bir gelirler, allah mı artık bilmiyorum biri yürü ya kulum der, allah ne verdiyse ortalığı kasıp kavurursunuz, sevmediğiniz işten de kovulursunuz, eşi, manitayı da siktiredersiniz. işte yeni tertemiz bir döneme başlarsınız.

(bkz: yaptim yaparim yapacagim yine olsa yine yaparim)
  • öfkeyle kalkan insan o gazla normalde almaya cesaret edemeyeceği kararlar alıp çok rahat uygulamaya sokabilir.

bir de (bkz: anger is a gift)
  • (bkz: hulk)
  • kontrol edilebildiği durumlardır. ne zaman, kime ve ne şiddette çıkacağını doğru bilir ve bunu uygularsanız yararlı olması muhtemeldir, en azından rahatlatır.
    (bkz: kufur ruhun yelpazesidir)
  • öfkenin işlevsel olduğu durumlardır. ideal bir dünyada var olmamaları gerektiğini iddia ediyorum. öfke hissinin kişiye katacağı hiç bir yarar yoktur.
    öfkeli gözükmenin ve etrafınızda bırakacağınız öfkeli izleniminin getireceği yararlar tartışılmaz. isteklerinizi elde etmek için bazen kaçınılmaz bir tutum bile olabilir. ama hepsi bu. öfkeli gözükmekle o baldan tatlı öfkeyi iliklerinizde hissetmek arasında dağlar kadar fark vardır. ideal şartlar altında zaten isteklerinizi gerçekleştirmek için önünüzde irrasyonel engeller olmamalıdır. harekete geçmek ve yapılması zor tercihler yapmak için öfkelenmeyi beklememeli. öfke, bir miktar kabullenememe ve yargılama durumudur. içinde bulunduğunuz şartları, hayatın size dayattığı ve (çoğu zaman) yapılması şart ama aynı zamanda acı veren tercihleri (ve vazgeçişleri) kabullenememek ve yargılamak, dünyayı haksız bulmak öfkelendirir. halbuki dünya ne haklı ne haksızdır. sadece olduğu gibidir. yargılamadan kabul etmeyi başarsak (ki başaramıyoruz), hem içinde bulunduğumuz hoş olmayan şartları değiştirmek için elimizden geleni yapıp, hem de işlevsel olmayan öfkeden uzak durmayı başabiliriz. o zaman da öfkenin yararlı olduğu durumlara ihtiyaç duyulmaz.
  • rage against the machine calarken, dinlerken, soylerken de ofke faidelidir.
  • hemen hemen yok gibi birşeydir.çünkü öfke anında beyin doğru düşünemez.olsa olsa kavga anında adrenalin salgılanmasına yardımcı olabilir ama o da tarza göre değişir.örneğin güreş yapıyorsanız adrenalin işe yarabiliyorken karate de o kadar da fazla işe yaramaz.karate bir stil, esneklik ve denge sporudur.beşeri ilişkilerde de öfke hemen hemen hiç bir işe yaramaz, politik olmak her zaman daha fazla kazandırır.eğer sevgilinizi öfkelenip terkediyorsanız belki o zaman yeterince olgunlaşmamışsınızdır.insan sakinken doğru düşünebiliyor, hayatı hakkında doğru olanı görebiliyor ve uygulayabiliyor ise o zaman karakteri oturmuş diyebiliriz.sorunları çözmek için canavara dönüşmek, uyuşturucu kullanmaktan farksızdır, bir süre sonra sizi tamamen ele geçirir.
5 entry daha