şükela:  tümü | bugün
 • lone wolf and cub'ın kahramanı, bir zamanlar shogun'un sağ kolu olmuş samuray.
 • shogun'un baş baş kesicisi. kogi kaishakunin sepukku yapmasına izin verilen soylunun, sepukku sonunda başını shogun yerine kesen kişidir. başı shogun kesmiş kabul edilir, onun simgesini üzerinde taşır. bu göreve gelmek için en iyi kılıç ustalarından bir olmak gerekir.

  --- spoiler ---

  shogun'un pis işleirni ve casusluğunu yapan yagyü klanının büyük oğlu ile bu mevki için dövüşmüş ve kaybetmiştir. kaybetmesinin sebebi rakibin kılıcı shoguna döndüğü anda önüne geçmesidir. bu da shogun için hayatımı düşünmeden veririm manasına geldiğinden bu göreve atanmıştır. yagyü klanını başı yagyu retsudo tekrar bu mevkiyi ele geçirmek için bir entrika planlar ve ogami itto'nun yeni doğmuş bebeği daigoro dışındaki herkesi öldürür ve itto'yu shoguna karşı suç işlemiş gibi gösterir. beklenen sepukku yapmasıdır o ise intikamı için yollara düşer ve yagyü klanı ile bir mücadele içine girer.

  --- spoiler ---

  ogami itto yenilmez bir kahramandır, 500 ryu için herkesi öldürebilir. öldüreceği kişinin kim olduğu önemli değildir. müşterisinin kim olduğuna bakmaz. samuray yolunu bıraksa da pek çok etik kuralını bırakmaz. bir noktadan sonra tek amacı intikamdır, bu amacına ulaşmak için önüne çıkan herşeyi yok eder, bu uğurda oğlunun hayatını tehliye atmaktan, en sevdiği öğrencisin öldürmekten (ki tek gözyaşı burada gelmiştir gözünden) çekinmez. anti kahraman kavramına değişik bir modeldir, klasik bir hikaye örgüsünün sıra dışı kahramanıdır
 • "kılıç taşıyıcısı ogami itto! shogun'a, kaishakunin infazcısı olarak en yüksek mertebede verdiğin hizmetler bile efendimize yaptığın saygısızlık karşısında bize söyleyecek fazla bir söz bırakmadı! şunu bil ki, ünvanın elinden alındı ve ismin listeden silindi! sana verilen ceza, kendine ve oğlun daigoro'ya seppuku uygulamaktır!" lone wolf and cub'tan..

  "başka şansımız yok... *topraklarımızın derinliklerine kadar sakince girdi, görevini yerine getirdi ve kanunu da yanına alarak cesurca uzaklaştı. bu sun tzu'nun savaş sanatı'da bahsedilen koma stratejisi." lone wolf and cub'tan..

  (bkz: sanzu nehri)
  (bkz: meifumado)