şükela:  tümü | bugün
  • kasım 2016'dan sonra 118. elementin* alacağı isim. sembolu og'dir.
  • transaktinit elementler üzerine yapılan çalışmalara öncülük eden rus nükleer fizikçisi yuri oganesyan onuruna, uluslararası temel ve uygulamalı kimya birliği'nin ununoktiyum elementi için önermiş olduğu yapay soygaz elementinin ismidir.
  • bilinen en ağır element olur kendileri.
  • keşfedilen son süper ağır elementlerden biri olan oganesson aynı zamanda ne idiği belirsiz bir elementtir. og sembolüne sahip 118 numaralı bu element sentetiktir ve oldukça da radyoaktiftir. hakkında hem soygaz olduğu hem de normal şartlar altında katı olduğu gibi söylentiler vardır. oganesson, doğada bulunmaz ama laboratuvar ortamında kaliforniyum atomlarının kalsiyum iyonları ile nükleer reaksiyonu sonucu sentezlenebilir. şimdiye kadar herhangi bir bileşiği de bulunamamıştır.
  • halihazırda 118. element olan ama kütle numarası bakımından 117. element tennessine ile aynı olan element. halen özellikleri tam olarak bilinmeyen tek elementtir. tahminim yerinden ötürü soygaz olduğu yönündedir.
  • oganesson, keşfedilen son süper ağır elementlerden biri. periyodik tablonun en sonunda yer alıyor. doğada bulunmayan, sentetik ve oldukça radyoaktif bir element. keşfedilen elementler arasında en büyük atom numarası ve kütlesine sahip olan element. günümüze kadar sadece 3 veya 4 atomu sentezlenebilen oganessonun bu sebeple özellikleri, bileşikleri deneysel verilerle tespit edilememiş. beklenmedik özelliklere sahip olduğu öngörülüyor. temel bilimsel araştırmalar dışında herhangi bir kullanımı, uygulaması ve doğal olarak faydası veya zararı bulunmuyor. element sınıfı tam olarak bilinmiyor. yarı iletken bir soy gaz, sıvı veya oda sıcaklığında katı olduğu iddiaları var. konumu, soy gaz olduğu iddiasını güçlendirirken, beklenmedik özellikleri katı olabileceğine işaret ediyor. rus ve amerikalı bilim adamlarının “olağanüstü işbirliği” ile sentezlenen elementlerden biri. dünyadaki en pahalı şey olarak geçiyor.
  • türkçesinin oganezon olduğunu düşündüğüm element
  • elementi keşfedenler tarafından, süper ağır kimyasal elementlerde dünyanın önde gelen araştırmacısı olarak kabul edilen ve bu elementlerin periyodik tabloda keşfedilmesine öncülük etmiş, 1933 doğumlu, ermeni kökenli rus nükleer fizikçi yuri oganesyan’a (yuri tsolakovich oganessian) ithafen adlandırılmıştır.

    keşfedilen elementler içinde en büyük atom numarasına ve atom kütlesine sahip olanıdır. radyoaktif bir element olan oganesson, son derece kararsızdır ve önceki tahminlerin aksine gaz değil, göreli etkilerden ötürü normal koşullar altında bir katı veya yarı iletken (yarı metal) ya da bir zayıf metal olduğu öngörülmektedir. elementin, varlığı teyit edilmiş bir izotopu ya da sentezlenmiş bir bileşiği bulunmamaktadır.
hesabın var mı? giriş yap