*

şükela:  tümü | bugün
 • half-life'ın client.dll'ine kendini hook ederek kodunu yerleştiren, böylece daha önce yapılan cheatlerdeki gibi dışarıdan müdahale etmeye gerek kalmaksızın (örneğin modelleri rengarenk boyayan, sonra da ekrandaki renklere aim eden programlar vs) in-game bütün variable'lara ulaşan ve bunu da çok güzel kullanan bir cheat yazılımı. source'u da serbest olarak dağıtılıyor, bunca zamandır adını duydum görme şerefine ilk kez dün eriştim ve şaşırdım. 7.3 versiyonuyla birlikte oyun içinde kendine özel transparent bir console window'u da bulunan bu yazılım ekrana eklediği menülerde geçiş efektleriyle, ambient soundlarıyla vs ile bile sadece 'state of the art' olarak adlandırılmayı hakediyor. yapabildiklerinin bazıları şunlar:

  aiming: auto aim ve/veya shoot. burdaki opsiyonlar çok çeşitli olmakla birlikte hedefin cinsine (düşman/takım arkadaşı/diğer hostage vs), görüş alanı içinde olup olmamasına göre nişan almak; kafa, göğüs, karın veyahut tenasül uzvunu hedeflemek gibi çeşitli özellikler barındırıyor. bütün bunları doğru koordinatları bilerek hesaplayarak yaptığı için herhangi bir performans problemi ya da hata olasılığı yok, dolayısıyla karşınıza çıkan 5 kişiyi 5 kurşunda headshotla öldürmek olası. bunun farkedilmemesi için randomized ve smooth aiming, less prediction gibi seçenekler de eklenmiş.

  autoshoot: hedefe kilitlendiği zaman otomatik ateş etmekle birlikte aynı zamanda, normalin üzerinde bir hızda ateş edebilmeyi de sağlayabiliyor, autofire'lı joystickleri yadetmeden geçemiyoruz bu noktada.

  radar: kendi alternatif radarınızı ekrana çizdirerek takım arkadaşı, düşman, vip, bomba taşıyan terorist, hostage gibi kişilerin hepsini farklı renklerle ekranda görmek mümkün. aynı zamanda, bombanın pozisyonu, yerlerdeki silahları vs de track edebiliyorsunuz. aynı zamanda düşmanın görüş sahası içinde olup olmaması farklı renklerle belirtiliyor ve elindeki silahı, size olan mesafesi, health'i gibi bir çok şeyi de radarda ya da ekranda oyuncunun bulunduğu yerin üzerinde transparent güzel fontlarla göstermek olası.

  entity cheats: oyuncu modellerinin parlak, ışıltılı görülmesini ya da dört bir yanından çizgiler çıkıp saklandıkları yerlerin belli olmasını sağlayabilirsiniz. oyun içindeki bütün kutuların görünmez olmasını ya da binbir çeşit wallhack yapabilmeye de olanak sağlayan bu hileyle örneğin bütün haritayı wire-frame halinde izleyebilir, mimarlık ve mühendislik hevesinizi tazeleyebilirsiniz.

  diğer ıvır zıvır: smoke grenade ya da flash bang'i hiç kaale almama (default olarak açık) opsiyonları mevcut. elinizdeki silah ne olursa olsun istediğiniz kadar hiç beklemeden (ya da opsiyonel olarak çeşitli kamera efektleriyle hedefe yavaşça yaklaşmak da mümkün) 90x'e kadar zoom yapabiliyorsunuz. ve şu an aklıma gelmeyen bir ton şey.

  netice: yazılım gerçekten çok güzel ve heyecan verici, zevkle tasarlandığına ve yapıldığına eminim. ilginçtir o kadar customize edilebilir olmasına rağmen ben hiç bug bulamadım. gerçekten takdir edilecek bir şey yapmışlar, yalnız başlangıç noktası hatalı olduğu için ne kadar güzel olursa olsun elde ettiğimiz sonuç "e şimdi" den başka bir şey olmuyor. insana bir bitirmişlik tadı vermiyor, çünkü böyle hileyle oyun oynamak tahmin edebileceğiniz gibi gerçekten çok zevksiz. öte yandan hem half life'ın kodunu modifiye etmek/edebilmek ve bütün görsel atraksiyonları kodlamak hem de dll'e hook etme mekanizması üzerinde çalışmak onu geliştirmek de çok zevkli. özellikle paladin gibi uyduruk anticheat yazılımları tarafından (ki paladin de aynı şekilde kendisini half-life'a hook eden bir cheat yazılımından farksız, bu anlamda da illegaldir) tanınmasını engelleyebilmek de bu kadar kolayken, insan cheat vs anti-cheat savaşlarında cheaterların hep bir adım önde olduğunu düşünüyor, "namusuyla" oyun oynayan diğer kişilere haksızlık edildiğine kanaat getiriyor.

  öte yandan şöyle düşünürsek, bu sadece bir oyun, eğlenmek için var, o halde bunları yapmak da gayet eğlenceli. hem cheat kullanıp insanlarla dalga geçmek ve onları çıldırtmak (en fazla beş dakika zevk veriyor), hem de daha asil görüntüsüyle bu cheatleri geliştiriyor olmak (bu daha zevkli).
 • aslında bu cheat* başarılı olabilmesinin en büyük nedenlerinden birisi oyun içinde açıp kapatabilme imkanı olmasıdır. şöyleki adam saatlerce hile yapıp sunucuya bir admin girdiğinde hileyi kapatıp normal bir oyuncuymuş gibi oynayabilmekte, kendisini adminlere şikayet edenleri yalancı duruma düşürebilmektedir. denediğim bi versiyonunda cep telefonlarındaki gibi snake oyanayabiliyorsunuz, winampı kontrol edebiliyorsunuz.*
 • (bkz: cheating-life)
 • açılımı online game cheat olan, zamanının (2002-2004) popüler counter-strike hile yazılımlarından biri.
 • acip kapatmaya gerek yoktu bunda, orta tusa basili tutunca aimbot devreye girerdi, onun disinda sag ve sol tusla kendiniz de oynayabiliyormus gibi yapabilirdiniz basinizda biri izlese bile. farenin solundaki besinci tusa basinca da wallhack'li aimbot'u aktif edip nesnelerin icinden vuruyordum insanlari. karsi takimda yedi kisi varsa desert eagle alip dalardik ust tunele.

  fakat biz bunu istedigimizden yapmazdik, o donem hilesiz oynamak mumkun degildi internet uzerinden. bir kisi bile vuramazdiniz. dolayisiyla aimbot'u iyi olan kazanirdi. ogc'nin icine farkli aimbotlar yuklenebiliyordu. mindlesshacks diye bir siteden uzun aramalar sonucu super bir aimbot bulup cilgin atmistim ortamlarda.

  benden cok sey goturdu bu ogc, bundan sonra bir daha asla eskisi gibi counter oynayamadim, hep birinci oldugum kafede ilk uce falan giriyordum en fazla. hep kapistigimiz cocuk beni hep vurmaya baslamisti bir ay ogc deneyimimden sonra kafeye dondugumde. asla eskisi gibi hedefe nisan almaya calismadan, crosshair'i adamin cikacagi yerde degil ekranin sol alt kosesinde bekletip adam ciktigi gibi fareyi hizli bir sekidle sag ust koseye dogru cekerken gereken yerde ates etmek suretiyle adam olduremedim sniper ile bir daha.

  ogc pismanliktir.
 • the office of government commerce.
  çok acayip bir logosu var. bunu farkındalar. biliyorlar. ve devam ediyorlarmış.

  90 derece sağa döndürün, görün
 • spatial ağırlıklı veri ve servis standartları yayınlayan konsorsiyumdur.

  (bkz: interoperability)