şükela:  tümü | bugün
  • robert jordan'in wheel of time serisinde, insan benzeri bir irka verilen ad. erkek bireyler yaklasik 3 metrelik bir boya sahiptir, disiler ise biraz daha kisadir. cok keskin gozlere ve kasli bir vucuda sahiptirler. sivri uclu tuylu kulaklari, genis burunlari ve gozlerinin ustune dogru sarkan kaslari vardir. yasam sureleri cok uzundur, yaklasik 90-100 yaslarindaki bir ogier eriskin kabul edilebilir.
  • öncelikle "ogeyr" diye okunan ırktır. uzun boyları (2-3 metre) genis burunları, uzun tüylü kulakları ile bilinen insan olmayan wheel of time ırkı. yurt ismini verdikleri bölgelerde yasarlar. dünyanın kırılısından sonra yurtlarından özlem denilen seyle sonuclanmıstır. ama bu böyle bizim bildigimiz özlem gibi degil öyle ki hasta edip öldürüyor bir süre sonra. bu nedenle ogierler yurtlarından cok nadir cıkarlar ve insanlarla iletisime gecerler. barıscıldırlar ve cok zor öfkelenirler. trolloc warsda insanların yanında savasmıslardır. savasta baya zorludurlar bildigimiz trolloclarla basa bas giderler. bilgin bir ırktır ortalama ömürleri insanların 3-4 katıdır. agaclarla yasarlar onlarla sarkı söylerler. ciciler ya, tüylü kulaklar.
  • the wheel of time evreninde en meşhurları loial isimli ogierdir. şöyle bir düşüncem var ki loial , robert jordan'ın kitapta vücut bulmuş halidir. hitchcock vari bir pov ziyafeti çekiyor jordan loial aracılığıyla - çekiyor diyorum zira seriyi bitirmedim. - tabi bu sadece benim düşüncem.

    bunun yanında sevimli bir ırk. warrior özellikleri olsaymış aiel falan dinlemez yıkar geçerlermiş ama çok sakin ciciler. yine de kızdırmaya gelmez diye düşünüyorum. değil mi loial ?