şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bajar'ın nezbe albümünde yer alan, vedat yıldırım'ın sesiyle ayrı bi güzellik kazanan parça. dersim zazacasıyla vedat yıldırım tarafından yazılmıştır. türkçe nasihat anlamına gelir. ortadoğu müzik geleneği ile dünyadaki folk-rock üsluplarını kürtlerin müzikleri ile buluşturmak adına önemli bir çalışmadır. sözleri;

nê la lao, ne lao, lacê mıno delalo
    şin meverde warê mı
    nê çê çênê, khê çênê, çena mına delale
    çhik meverde zerria mı

zora zora zora, zora
    ma vetime yi herdanê xora
    zora zora surgın kerdime
    ta suka qonya
    bêjüan heni lal o kherr bime
    bêkes bêwayır bêciran bime
    bê sır o bêsıtar teyna mendime
    se vındime

vera tiji mıneta sodıri
    keremeta kıla adıri
    xusayısê çhemi munzuri
    ayme xo viri
    cirananê nıkay de haştime
    ra o rêçha xo vindi nêkeyme
    na herdê bımbareki sero şit ra nato eştime..
  • son zamanlarda dinlediğim en güzel şarkılardan biri. vedat yıldırım'ın sesinin değdiği her şey şahaneleşiyor sanki.
  • çok güzel bir türkü yav. dinleyin dinletin. dertliyseniz dinlemeyin ama.

http://www.youtube.com/…apzapb00asm&feature=related

"sağır, dilsiz, komşusuz,
    kimsesiz, biçare, nasıl kalabilirdik
    güneş’e karşı sabah duasını,
    ateşin kutsallığını, yaban hayatı unutmadık asla"
  • dinlenesidir. dinlemeden ölünmemeli. vedat yıldırımın buğulu sesi yürekten vurur insanı. dinlemek uygun ruh halinde derinlere götürür orada bırakır.
  • keşfettikten sonra sözlerini anlamadan birçok kez üstüste dinlediğim, sözlerini okuduktan sonra benim için anlamı bir kat daha artan mükemmel şarkı.
  • çok çok çok güzel bir bajar şarkısı.
  • dınledıkce dınleyesım gelıyor bu calısmayı. sozlerı dokunuyor derınlere.
  • belki 100 kere dinledim ama hala sıkılmadım, bıkmadım bu parçadan. sozlerinin çevirisini okuyunca gayet dokunaklıdır evet. ama şarkıda mutlu eden ezgiler var gibi geliyo bana. rahatlatıyo beni dinledikçe, uyuşturulmuş gibi oluyorum, unutuyorum derinlerimdekini sanki. belki de hikayedeki acıya gömülüyorumdur farketmeden, o yüzden unutuyorumdur kendimi.