şükela:  tümü | bugün
 • senay haznedaroğlu ve raşit çavaş tarafından kurulmuş ve 1993 yılının eylül ayında hayata ilk adımı atan maceraperest yayınevi.
 • logosu gözlüklü bir oğlak olan bu yayınevinin benim en aklımda kalan yayını aşkımız kedi adlı kitaptır, kapağını gören diğer herkesin de aklında kaldığını tahmin ediyorum. kitabı bana bundan bir kaç sene evvelki tüyap fuarında bana hediye eden standdaki arkadaşa da buradan teşekkürlerimi sunmak isterim, belki diğer herkes gibi o da okuyordur.
 • 'ilk kitapları' serisiyle birçok genç yazarı edebiyat dünyasına tanıtmış, sevaba girmişlerdir.
 • (bkz: ömer ayhan)
 • raşit çavaş beyin kendi gözlük modeline varana değin birikimini ve emeğini verdiği yayınevi.. nefis bir oğlak işi olan ismet özel hediye sepeti bir yana dünya bir yana olması dışında, pek ilginç fikirleri ve kitap serileri de mevcuttur, bu kutsal cumartesi zamanının..
 • ayrıca, ilk sansürsüz decameron da marifetlerinden biridir oğlak'ın.. özellikle ikinci hamur, tombik ve tıknaz baskısına biterim efendim ben, evet biterim..
 • eski zaman beyefendisi yazarlarimizdan sn. nahid sirri orik'in eserlerine de ayni hassasiyetle yaklasmis, onlari yeniden yayinlayarak gunumuze kazandirmis ince fikirli bir yayinevimiz. ben de, izin verirseniz, klasikler serisinden sultan hamid duserken baskisina gonul indiririm..
 • 1993 eylül'ünde kurulan yayınevi aynı yılın istanbul tüyap kitap fuarı'na dört kitapla katılmış, 1994 kasım'ında 30'a ulaşan kitaplarının sayısı 1995 kasım'ında 60, 1996 kasım'ında 120'ye ulaşmıştır. oğlak yayınları, 1999 kasım' ında 6. yılını ve 300. kitabını birlikte kutlamıştır.
  senay haznedaroğlu ve raşit çavaş tarafından kurulan oğlak yayınları'nın temel hedefi "türkiye için, çok fazla satış kaygısı gütmeksizin 'okurların hak ettiği... yazarların beklediği kalite'de kitaplar yayımlamak" olarak saptanmıştır.
  yalnızca kitap seçiminde değil üretiminde de "kalite"yi göz önünde tutan oğlak yayınları, yerli ve yabancı seçkin yazarların kitaplarını yayımlamakta, titiz ve usta çevirmenlerle çalışmakta, yalnızca kapağını değil bütün bir kitabı, usta grafik sanatçıları serdar benli/ işıl döneray - ulaş eryavuz grubuna tasarlattırmaktadır.
  oğlak yayınları, maceraperest kitaplar ve maceraperest çizgiler olarak üç ana kanaldan üretilen kitaplar, oğlak yayınları başlığı altında; istanbul kitapları, antolojiler, bilimsel kitaplar, klasikler, edebiyat (11 alt dal) armağan kitaplar, ilk yapıtlar, cd boy müzik kitapları, siberuzay, kulağa küpeler (11 alt dal) dizileri bulunmaktadır. başlı başına bir yayınevi bilinci halini almış olan (50' yi aşkın kitap) maceraperest kitaplar' ı polisiye ve gerilim kitapları, yeni kanalımız maceraperest çizgiler' de de seçkin çizgiroman örnekleri vardır. oğlak yayınları 12 sayı başarıyla yayımlanan nar: edebiyat ürünleri dergisi'nin ardından 11 sayılık yayımıyla tarihe geçen üç aylık şiir dergisi ludingirra'yı da yayımlamıştı.
  (oglak yayinlari sitesinden.)
 • senelerdir, emegi sistematik olarak somurulen yayinevidir.
  satislarin asla tatmin edici seviyeye gelmeyecegini bilmelerine ragmen inatla zaman ve para harcayip yayimladiklari telifsiz klasikler* hemen ertesi ay baska yayinevlerince ele gecirilir, ceviriler biraz degistirilip ayni kitap daha ucuza piyasaya surulur. kapaginda adi-sani duyulmamis, guya osmanlicadan ruscaya her dilin erbabi gostemelik cevirmenlerin ismi bulunan bu ucuz kitaplar da kalite veya adalet kaygisi olmayan bircok kitabevi tarafindan gule oynaya satilir.
 • güzel bir süreyya hayret yorumu:

  //(...)

  cok merak ediyorum: hicbir kitabina editor, duzeltmen eli degmeyen oglak yayincilik, neden yayincilik yapiyor? neden elindeki parayi
  sogana, patatese yatirip mahalle pazarlarina acilmiyor?//

  iç. şiirpostası, no: 22624