şükela:  tümü | bugün
  • dört tane halam var benim.. dördünün de çok güzel gözleri, bir o kadar da acayip huyları var..

en büyüğü bugüne kadar tanıdığım sayısız kadın içinde tek geçeceğim bir kaprise sahip.. bir de hastalık hastası.. narkoz yemeden rahat edemiyor, illa ameliyatla sonuçlanacak her tedavi süreci.. başka türlü iyileşebileceğine inanmıyor.. yeşil gözleri var..

bir diğeri 1.75 civarı boyu ile o yaş grubunda gördüğüm en uzun kadınlardan biri.. ama böyle bir heybetin tersi huylara sahip olması tam bir ironi oluşturuyor.. gölgesinden korkuyor.. bir keresinde gök gürültüsü duyunca yataktan yere inip, kafasını kapatmasına bile tanık olmuştum.. mavi gözleri var..

üç numara tam bir temizlik hastası.. hasta ama cidden.. bahçe içindeki evine ulaşabilmek için, kritik yerlere konulmuş 3 paspası aşmak gerekiyor.. hakkında duyduğum en acayip şey şu : enişte bir gün sobanın arkasına kıvrılıp uyuyor ve gaz çıkarıyor.. halam olayı duyuyor, enişteyi apar topar kaldırıyor yattığı yerden ve üzerinde uyuduğu yer minderinin kılıfını söküp, sobaya atıp imha ediyor.. enişte bu işi hep gizli yapmış olmalı.. evde eşya mı kalırdı yoksa.. onun da masmavi gözleri var..

son numara ise çenesi ile ün salmıştır sülalede.. çok aksidir, aman aman.. babam, sadece konuşarak bir insanı öldürebileceğini söylerdi hep.. bağırırken çıkardığı sesle bardak falan kırmıştır kesin.. ela gözleri var..

annem ablama hamile iken; "kızım inşallah halalarına benzer" diye dua ediyor 9 ay boyunca.. ablam kaprisli, hastalık hastası, her şeyden korkan, titiz, temizlik manyağı, geveze ve de sinirlendiği zaman oldukça yüksek desibelde çığlık atabilme özelliğine sahip biri oluyor.. gözleri ise kahverengi.. ben bu 9 ay süren duayı duyunca anneme soruyorum "çok huysuz bizimkiler, sen niye böyle bir şey diledin?" diye.. cevabı trajikomik.. "ben sadece gözleri benzesin istemiştim!"
  • rahat olun, ablam bunu da yıktı attı:

- keyfekeder, aleyna sana çekmiş galiba.
    - (gurur duy) aa öyle mi? nerden anladın?
    - bazen böyle... mal gibi bakıyor.
    - :/
  • genetik bilimi bilinmeden önce gözlem sonucu varılan yargı.
  • bana ve halalarıma bakarak kız halaya çeker kısmının bilimsel olarak ispatlanabileceği bir laftır
  • sosyolojik açıdan incelemeler göstermiş ki; tarihteki ilk yasak (ademi havvayı ve onların soylarını nasıl kurdukları elbette bu entrynin inceleme konusu degil) ensest yasagı imis*...

ayrıca yapılan bir arastırmaya göre insanlar, sosyal ve duygusal faktörler isin icine girmediginde eslerini kendilerine en uzak genetik havuzu olan insanlardan seciyorlar, genetik acıdan kendisinden en farklı olanı en cok begeniyorlarmıs. bunun nedeni de evrim sürecinde genetik farklılasmanın saglanmasıymıs.

genetik biliminin dolambaçlı ve hepimizi birbirimizden kilometrelerce uzak kılan derinligine dalmadan, yukarıdaki bilgiler ışıgında denilebilir ki; oglan cocugunun, annenin ailesinden birisine cekmis ya da daha iyi bir ifade ile benzemis olması annenin ailesel ve duygusal faktörleri ele alarak cocuguna karşı cinsel bir çekim hissetmemesi gerekliligine yaklasabilir. sayet erkek cocuk (oglan demeye dilim varmıyor) annenin genetik acıdan kendisinden farklı bulup begendigi adama yani babasına ya da baba tarafına (amcasına vs cekse) annenin cocuguna karşı cinsel bir ilgisinin olması ihtimali artacaktır. tıpkı bunun gibi kız cocukların da baba ve türevi akrabalara cekmesi degil de anneye daha cok benzemesi söz konusu oldugunda (burada elbette kaş, göz, burun gibi genlerimizin "buzdagının görünen kısmı" gibi sadece kücük bir yüzdesini olusturan unsurlarından bahsetmiyorum) babanın cocuguna cinsel ilgisinin olması ihtimali de simetrik olarak yükselmektedir.

ancak, tüm bunlar kafalarda su soruyu kaçınılmaz olarak canlandırmaktadır. sayet yukarıda anılan nedenlerle kız cocukları babalarının gen havuzuna yakın genlerle, erkek cocuklar ise annelerinin gen havuzuna yakın genlerle donatıldıgında kardesler arasında anne ve babanın uzak genetikleri sayesinde birbirleri arasında hissettikleri cinsel cekimi hissetmeyecekler midir? sanırım bu sorunun bir kaç tatmin edici olmasa da sakinlestirici bir açıklaması mevcut. birinci olarak, erkek cocugun annesine, kız cocugun babasına yakın genler tasımaları söz konusu olsa da hic bir zaman, hic bir cocuk yüzde yüz olarak annenin ya da babanın genlerini tasımamaktadır. bu nedenle kardesler arasında olusabilecek cinsel cekim en azından yarı yarıya düsecektir.

kendiliginden edit: bu entry genetik biliminden fen lisesinde biyoloji gördügü kadar anlayan biri tarafından, sadece gözlem ve yaseminle gece jimnastigi gibisinden bir beyin jimnastigi ile yazılmıstır. bu nedenle hiçbir hukuki sorumluluk, "abi benim oglan neden enisteye benziyo" gibisinden sorular ve kahve falı baktırımı kabul edilmemektedir. ahlaksız teklifler türk ceza kanunun türk filmlerindeki agır ceza mahkemelerinde uygulanısı gibi işlem görecektir.

sanki sürekli bu konuya kafa yoruyormuşum gibi olucak ama, bir de söyle düsünün. eger kız cocukları annelerine, erkek cocuklar babalarına benzeseler, dünyadaki tüm kadınlar ve erkekler gitgide birbirine benzemez mi? yani bu cok sevgili amprik bilgi aslında bize dogada bir caprazlama durumu söz konusu oldugunu ve böylelikle cesitliligin arttıgını göster miyor mu???
  • genetik muhendislerinin geldigi son nokta.
  • ya kız doğurursam da halasına benzerse diye dehşete kapılmama neden olan, otomatik doğum kontrol yöntemi önermesidir.
  • bu teoriden yola cikarsak, oglum oldugunda, abime cekerse boku yedim, kardesime cekerse yasadim demektir.. bu yari yariya sansdan hep nefret etmisimdir..

huysuz abi
    uysal erkek kardes
  • oğlan babalarının ve kız analarının nefret ettiği laftır. çünkü, dayı haytadır, hala ise kendini beğenmiş.
    "benzemez ulan, benzemez benim çocuğum dayıya mayıya, halaya malaya" avazelerine sebebiyet verir. lakin güneş balçıkla sıvanmaz ki. oğlan/kız hık demiş burnundan düşmüştür dayısının/halasının.
    konu ile ilgili bir tarık akan filmi için:
    (bkz: sevgili dayım)
  • şimdi bu söze bakarak, kendimize benzeyen çocuklarımız olmasını istiyorsak kız kardeşimizi eşimizin erkek kardeşiyle/erkek kardeşimizi eşimizin kız kardeşiyle evlendiriyoruz ve çocuklarını gasp ediyoruz. onlar da aynı şeyi istiyorsa değiş tokuş ediyoruz ve sonunda minik minik bizler dolaşmaya başlıyor ortalıkta.***