şükela:  tümü | bugün
  • türkiye'de çokça bulunan bir baba türüdür.

adamın hem oğlu hem kızı var mesela.

oğlu evlenince dairesini veriyor ve gerekirse kiracıyı çıkartıyor.

ancak kızı evlenince oralı olmuyor. ev işini damat halletsin diye düşünüyor.

maddi durumu var mı yok mu umrunda değil.

ne de olsa kız evlat.

böyle 2-3 kişi tanıdım şimdiye dek.

hepsi de bu durumdan çok şikayetçi.

hatta birinin babası çok sapıkça bir tabir kullanmış bu davranışını aklamak için.

hem bilmemne verdik, hem de daire mi vereceğiz demiş..

zihniyete bakar mısınız?

bunlardan olsa olsa şambabası olur.
  • damada yüklenen babadır.
  • bir diğer versiyonu muğla bölgesinde yaşanmış 50 yıl önceye kadar sahil kenarındaki bataklık olarak görülen değersiz araziler kız çocuklara verilmiş, erkek çocuklara ise bereketli tarım arazileri bırakılmıştır.

sonuç olarak bugün oğlanlar mazot çok pahalı diyerek akpye söverken, damatların sonunda 6 sıfır bulunan banka hesapları vardır.

edit : arkadaşlar anladım sahile kıyısı olan bütün memleketlerde var bu durum. lütfen tek tek memleketlerinizi yazmayın.

edit 2 : 30 saat geçmiş üzerinden hala memleket dm’i geliyor. bu saatten sonra sahile kıyısı olsun veya olmasın bizim memlekette de bu var/yok yazanın toprağını sikeyim, yeter vallahi.
  • "damada ev mi vereceğim" diye düşünen geri zekalı babadır.
  • kızlar artık akıllandı haklarını çatır çatır alıyor. artık aile dedikodularında bu tür kavgaları sıkça duymaya başladım.
  • kızını evlendirirken evi olan biriyle evlenmesini şart koşuyor veya öneriyorsa mantıklı babadır.
    he evi olmadığı halde damadı kabul ediyosa düpedüz ayrımcılıktır.
    iç anadoluda çok gördüm, ben ölmeden size mal yok diyeni, kızına da oğluna da “malımın ancak bana bakarsan, yanımda yöremde olursan sana faydası olur” diyen babaları. o babalar baba olmak için ölmeyi bekleyen babalardır.
    yaşarken baba olmayı tercih etmezler.
  • ataerkil sikko ortadoğu kültürü ne olacaktı?
  • ee soy oguldan gelir kiz el olur napicakti elin ogluna parami yediricek kendi biricik cigeri varken
  • kişi kendinden bilir işi diye düşünen babadır. karısının evi olsa onu muhtemelen sattırıp parayı pavyonlar yiyeceği için aynı şeyi damatı için düşünür.

bu olayın tam tersini yapan bir kadını uçak yolculuğunda tanımıştım. abla gurbetçi emlak zengini. 3 tane oğlu var. dedi ki "oğullarıma bir zırnık vermedim. 3 ev aldım, üçünü de gelinlerimin üstüne yaptım. erkektir bu, bir gün bir yanlış yapar. gelinlerim benim kızlarım. onların başının üstünde bir yer, güvenecekleri bir şey olsun istedim"... helal olsun demiştim ablaya.
  • ilerde gelininin catir catir malini yiyecegi ama dönüp bile bakmayacagi babadir.