şükela:  tümü | bugün
 • orijinal taksonominin oluşturulduğu yıllarda pek bilinmeyen “biliş üstü bilgi” kavramı bilgi basamağına eklenerek, taksonominin tek boyutlu yapısının iki boyutlu hale dönüşmesi sağlanmıştır. bu, revize edilmiş taksonomideki en önemli değişimdir.
  orijinal taksonomide yer alan “bilgi” basamağı “hatırlama” olarak revize edilip, taksonomi isim formdan fiil forma dönüşmüştür.
  kavrama basamağı anlama, analiz basamağı çözümleme olarak adlandırılmıştır. uygulama basamağı ise aynı konumunda kalmıştır.sentez yapmanın değerlendirme yapmaktan daha zor olacağı fikrinin yaygın olarak kabul edilmesi nedeniyle, sentez basamağının yeri değerlendirme ile yer değiştirmiştir. ayrıca, üst düzey düşünme süreçlerini daha çok vurgulayan yaratma kavramı en üst basamakta yer almıştır.
  http://blog.enocta.com/…yut-yeni-bloom-taksonomisi/
 • aslında bu haliyle çok daha düzgün bir forma kavuşmuş. genelde yenilikleri özellikle eğitimde kabul eden biri değilim fakat bu olması gereken olmuş.

  bilgi neydi ya zaten? bloom bence de bundan söz etmiyodu. değerlendirme basamağından önce sentezin gelmesi zorluğundan çok adım adım gitmesine engel bi sıraydı.

  çok daha başarılı olmuş. belki yeniden revize bile edilebilir ve bir yeni basamak daha eklenebilir bile.