65 entry daha
  • çocuğu aklı başındaysa neden olmasın? ulan kim çocuğunun sürünmesini ister ki? sen o yaşa kadar zaten çocuğunun kişiliğine olumlu bir etki veremediysen, az para versen de pek adam olacağını düşünmüyorum ben o kişinin. ayrıca kirli işlere girmesi olası. insanın hayatta ne kadar zor para kazanıldığını görmesi için etrafına biraz bakması yeter. sanırsın herkes parasız kalıp sonra derviş falan oluyor arkadaş. bırakın yaşasınlar biraz. şuan yemek için arkadaşlarımdan borç alan biri olarak ben bunu söylüyorum. öyle zengin falan değilim yani. nefret ediyorum şu "ben yapamadıysam onlar da yapmasın" zihniyetinden.
  • üzerinde konuşmaya değmeyecek bir konu ama madem bu kadar önemsendi bir iki laf edeyim dedim.

şimdi zengin züğürt olayı cidden mevcut. ki burada zenginlik de yok zaten ortada. 2.500 yollayan-yollayabilen aile orta sınıf bir ailedir. yok mezun olduğunda alacağı paradan çok, yok kavanozda solucan falan filan. arkadaşım mal mısınız? herif ozalit falan diyor mimarlık okuyor belli ki. çıkıp mis gibi başlayacak belki çok iyi para kazanmaya. 2500 lira ha büyütülen, niye kazanamasın oğlum adam. benim 2.5 ortalamalı metalurji mühendisi arkadaşım 3000le işe başladı.

kısaca 2.500 lira çük kadar para. o kadar alışığız ki azla yetinmeye, ayda 3 bin maaşlıyı zengin, jipi olanı multimilyoner sanıyoruz. ulan şu an ankara'da ortalama bir ev 300 bin lira. 300 bin. çeyrek milyondan fazla. ikramiye kazansan 1 milyon, türk memur kafasıyla "evler" alır kiraya veririm bile diyemezsin artık. alacağın 3 tane ev olur. kiraları da 800 lira civarı, fazla değil.

yani durum böyleyken adamın harcaması bilmem nesi falan değil mesele. mesele 2.500 deli paraymış gibi saçmalayan yazarlar. yok öğrenciye verilmemeliymiş de bunlardan adam olmazmış da. kusura bakmayın da asıl ayda 500 liraya geçinmeye çalışan öğrenciden adam olmuyor. bu kendisinin suçu kesinlikle olmamakla birlikte. doyamıyor, eğlenemiyor, istediklerini giyip istediklerini kullanamıyor 2.500 lira kazanayım diye okuyor burada eleştiren saçma sapan tipler gibi.

mezun olunca maaşım anca 4 bin olur vakıf üniversitesine gitmeyeyim senede 30 binden 120 bin vericem mezun olduktan sonra 2.5 sene yemesem içmesem ancak çıkıyor, onun yerine düşük puanla alan dandik okula gideyim para vermem çıkınca da 2 binle çıkarım ama iyi olur falan gibi dangalakça hesaplardan farkı yok bunun. adama o 2.500 lira okusun, uzmanlaşsın, bir şeyler yapsın keyifle, üretsin diye yollanıyor.

ya neyse yazarken daralttınız. tahammülsüz bir adam oldum, geçen bir başka başlıkta da yazdığım gibi, hayata bakışınızı sikeyim.

iyi yapan babadır, keşke 5 bin yollayabilecek durumda olsadır.
  • rakam her ne kadar abartılı da olsa ülkede eğitimin çok pahalı ve sadece belirli bir gelir düzeyine sahip olanların erişebileceği gerçeğini ortaya çıkarmıştır.

üniversite hayatım boyunca ve hatta 5 yaşında okuma yazma bilmezken bile şükürlerolsun çalıştım hep kendi yağımla kavruldum. şimdi okusam sanırım kazandığım para yetmezdi okula devam edemezdim.

kasımpaşa'da yaşayan biri olarak biliyorum ki buralarda 100 aileden en fazla 3-5 aile ayda 1000 lira verebilir çocuğuna. o da birden fazla çocuğu varsa geçmişolsun.
  • varda veriyo mına koyim canınız mı çekti
  • asıl problem bir öğrencinin nusrette 6 kişilik masada 2000 tl hesap ödeyebilmesine sebep olan babadır (yaşanmış hikaye)...bir iddiayı kazandık ve yemeği o ödeyecek..en pahalı şarapları içti paşam, etin, aperatifin en pahalısını yedi...biz de yedik içtik tabi...ben kaybetsem 750e kapatırdım, cimrilikten değil ama yolunacak kaz da değilim nusrete...ama o bunu tercih etti...görgüsüz başı göğe erdi 20 yaşında...başlığı görünce aklıma geldi, bu da böyle bir hikayemdir...

bu 2500 lira veren muhtemelen düzenli gelir (kira,süper emeklilik vs.) + iş geliri modelinde orta-zengin baba modeli ve çocuğu bir şeye muhtaç olmasın, birşey isterse özenmesin alabilsin kafasında, ben eleştirmem...
  • ben yasayamadim oglum yasasin
  • zengindir. ve bu zenginlik kendisine içinde yaşamakta olduğu kapitalist sistemin armağanıdır.
    ağırbaşlı ve mütevazı davranması gerekir ki göze batmasın. bu parayı veremeyecek belki de 70 milyon insan yaşıyor etrafında.
  • çocuğunun dünyanın neresinde ve hangi okulunda okuduğuna bağlı olarak az para veriyor olabilecek babadır.
  • arkadaşıma 1200 tl yatırılıyormuş(sadece harçlık) ki babası lisede öğretmen annesi ev hanımı halada yetmiyor kıza sevgilisinden geçiniyor
  • muhtemelen aylik geliriyle orantili olan babadir. geliri 30-40 bin tl ise cocuguna aylik 600 tl yollayip eziyet etmesinin ne anlami var?
21 entry daha
hesabın var mı? giriş yap