• geçenlerde tam tersine sahit olduğum hadise. müdür yardimcisina saldıran küfürler eden zor zapt edilen bir sekizinci sinif öğrencisi ve yakasi dağılmış bir müdür yardımcısı gördüm. cok korkunctu. kisacasi iki türlüsü de cok cirkinmis vesselam.
  • şimdi biri gelmiş diyor ki, "benim çocuğumu dövsün bak nasıl hayatını sikiyorum".

işte öğretmenlerin şımarıklıktan gözü dönmüş öğrencilerle baş başa kalıp hayatının zindan edilmesine yol açan zihniyet bu. adam direk konuya "sikerim" diye giriyor. e senin tepkin sikmek ise, senin de, yetiştirdiğin çocuğun da hayatını siken bol olacaktır emin ol.

şimdi, konuya gelelim:

öğretmenlerin elbette öğrencileri dövmesi doğru değil. eğitimde dayağın yeri olmamalı. bununla beraber, aileler de çocuklarını prens ve prensesler gibi yetiştirmeyi bırakmalı ki, okulda eğitim vermeye çalışan öğretmen "sınıfta disiplin" sağlayabilsin.

20 kişilik bir sınıfta bazen 2-3 öğrencinin saygısızlığı ve şımarıklığı yüzünden geri kalan tüm öğrencilerin alacağı eğitim heba oluyor. öğretmenin elinden tüm disiplin yetkisi alınmış durumda neredeyse, en fazla velisini çağırıp çocuğunuza terbiye verin diyebiliyor. veli bu terbiyeyi verebiliyor mu? hayır...

dediğim gibi, çocukların çoğu prens ve prensesliğe alışmış ve şımarıklık paçalarından akıyor. veliler çocuk yetiştirmeyi bilmiyorlar, öğrenebileceklerini de sanmıyorum.

aslında çocuğunu okula gönderecek olan her veliye "en az 6 ay" çocuğu okula hazırlama eğitimi zorunlu olmalı.
  • günün her anı dayak yiyen veya yüzüne karşı yüksek desibelle bağırıp + çocuğa her daim her şeyde baskı uygulayan + her olaydan sorumlu tutup pataklayan + çocuğun merak mekanizmasını tamamiyle domine eden ve sırf elinin altında bi ufak kelle olsun, gelsin gitsin tokatlayım çocuk olsun diye çocuk yapan bu ailelerin yüzünden, kahretsin ki doğru yapıyordur. eski bir öğretmen olarak söyleyim, çocuklara el kaldırmamak için bu içler acısı velilerin cahilliğine katlanmamak için bıraktım.
  • çok merak ediyorum bu "çocuğuma dokunanı şöyle yaparım" diyen tipler, çocuğuna başka bir çocuk tarafından zorbalık yapıldığında ya da sınıfta olay çıkaran bir çocuk yüzünden çocuğu derslerden geri kaldığında (ki bir soru yüzünden bir alttaki okula gidebilir öğrenci ) ne yapacak?

hemen söyleyeyim okula gelip öğretmen ve müdüre ağlayacak, neden müdahale etmiyorsunuz diyerek yumuk yumuk gözleriyle çaresizce söylenecektir. okul idaresi de elinden bir şey gelmediğini, ilköğretimde disiplin cezası ve sınıfta kalma olmadığı için hiçbir şey yapılamayacağını bildirir, o öğretmene şöyle yaparım diyen tip de aynı eylemi diğer çocuğun velisine yapmaya götü yemediği için gene götüne baka baka evine döner. sonra da gelip sözlükte artist artist entry girer.
  • olmaması gereken tiptir.

kimsenin kimseye vurma hakkı yokken örnek durumda olan öğretmenin bunu hiç yapmaması gerekir.

şiddet, aciz insanların başvurduğu bir kendini bilmezliktir.
  • sayın eğitim neferleri, idealist öğretmenler, çocuğunu çok seven veliler. endüstri meslek lisesine bekleriz, gelin benimle bir (1) gün geçirin sonra tekrar fikirlerinizi alayım.

sınıfta sana siktir çeken, 7 ceddine küfreden, dediğin takmayan aklına eseni yapan, tehdit eden, seni bırak adamdan saymayı "görmeyip" üstüne yürüyen 1000+ hayvanla haftanın beş gününü geçiriyorum.

hani burada hoşunuza gitmeyen davranış olduğunda halk kahramanı oluyorsunuz ya "asacaksın, keseceksin vs" moduna giriyorsunuz işte o içinizdeki bütün şiddet isteğini uyandıran insanların toplandığı bir yer düşünün ben orada öğretmenlik yapıyorum.

konuşmak, pedagojik eğitim, yok öyle böyle öğretmen olsa yapmaz diyorsunuz size öğrencilerime bir şey anlatmaya çalıştığımda bana verdikleri cevabın aynısını şimdiden veriyorum, mesaj vs uğraşmayın.

"sikime anlat hoca"
  • bir dönem abimle ilkokul öğretmenimiz aynıydı. aksi gibi abim de öyle zeki öyle uslu, disiplinli ve çalışkan bir çocuktu ki ben ne zaman ödevlerimi yapmasam, sınıfta yerimde duramayıp da, dikkat dağıtacak bir şey yapsam öğretmenim bana sen neden abin gibi değilsin diye bağırırdı. bi gün yine ödev kontrolü sırasında her zamanki gibi yine ödevimi yapmamıştım, benim gibi haylazları tahtaya çıkarıp sıraya dizmişti sevim öğretmen. yanlış hatırlamıyorsam herkese ikişer kere falan vurup bağırıyordu. bana sıra geldiğinde yine "neden abin gibi değilsin" diye bağırarak herkesten daha çok arka arkaya vurmaya başladı. o an hala ara ara gözümün önüne gelir. neden abim gibi değilim bilmiyorum ama neden çocukları örselememek gerektiğini biliyorum bu deneyimim sayesinde. teşekkürler dayakçı sevim öğretmen. sen beni sevmedin ama şehir değiştirdiğimiz sene yani ilkokul dörtten sonra dersime giren öğretmenim benle konuştu, beni dinledi ve hepsinden önemlisi beni sevdi. sonra beni sınıfın en zeki çocuklarından oluşan kümeye aldı.(bkz: küme) üstelik o zaman da ödevlerimi yapmamayı sürdürüyordum. aynı öğretmen aynı koşullar altındaki aynı öğrenciyi sınıfın en başarılı öğrencisi haline getirdi iki dönem içinde. ve ben ödevlerini yapmayan bir çocuk olmama rağmen kendimce bi yerlere gelebildim onun sayesinde. ayrıca doktora da yapıyorum ve bi hayli başarılıyım. seni de geçtim yani. çatla da patla dayakçı sevim öğretmen.

son olarak; en büyük hayalim seninle bir ösym sınav görevinde karşılaşıp salon başkanın olmak sevim öğretmen. bi gün olacak bu, inanıyorum.
  • orta okuldaki din kültürü hocam bu. bi duayı ezberlemedim diye tahtaya kaldırıp girişmişti. amına koduğum, yedi göbek alevi olduğumuzu da biliyor halbuki.

neyse benim o günden beri din ile hiç işim olmadı. yılların ateistiyim artık. teşekkürler halil hocam. yalnız şimdi karşıma çıksanız ağzınıza sıçarım. *
  • eşek kesip köpeğine eşeğin etini veren bir öğrencinin öğretmeni olarak şunu söyleyebilirim ki şurada öğrenci döven öğretmen için negatif yorumlarda bulunan birçok yazar arkadaşı kendi bulunduğum ortama koysam dövmeyi bırakın çocukları öldürme noktasına gelirdi.
    he hocam siz dövüyor musunuz diye sorarsanız eğer; hayır efendim dövmüyorum. eşek kesen bir öğrenciyi bile dövmüyorum.
    neden eşek kesiyor öğrencin nasıl öğretmensin sen diye soranlar için gelsin: ben öğretmeni olmadan kesmiş diyebilirim sanırım.

en son şunu söyleyim. çocuklar sizin hayal dahi edemediğiniz şeyleri yapıyor. o yüzden burada atıp tutmayın.
  • bu çakallar ilk gün öğrencilerin anne baba mesleklerini sorarlar,
    sonra meslek grubuna göre kiminki taşaklı kiminki değil diye tartıp ona göre döverler.
    (bkz: anne babanın mesleğini soran öğretmen)
hesabın var mı? giriş yap