• işini bitiren tesisatçıya ice tea kaynatıp içirmek (ve tesisatçının "çayınız güzelmiş yeğenim, kaçak mı bu" demesi).
  • el yapımı klima;

malzemeler:
    içilmiş bir adet 2.5lt kola
    12v bilgisayar fanı
    12v üretebilen bir adaptör
    yün
    yaz okulu nedeniyle götü terden haşlama olmuş iki öğrenci

şöyle yapılmaktadır:

kola şişesi alınır. tepesi kesilip içine bol miktarda, ama çok sıkı olmayacak şekilde yün doldurulur. tepesine bilgisayar fanı sabitlenip bantlanır. şişenin alt tarafına yakın olmak üzere çevresine birkaç delik açılır, içine yünü ıslatacak miktarda su doldurulur ve fan çalıştırılır.

fan içeriden hava çekerken hava şişenin yanındaki kanallardan girip ıslak yünün içinden fana ulaşmakta ve dışarıya üflenmektedir. bu sırada su buharlaşmakta ve çevreden ısı çekmektedir, sonuç olarak soğuk hava üfleyen acayip bi cihaz ortaya çıkar.

ki bu alet ciddi ciddi bir adaptör yardımıyla sürekli çalıştırılıp kullanılmıştır, ve cidden etkisi vardır. daha sonra okulda kullanma amaçlı 500ml kola şişesinden imal edilmiş pilli versiyon bir boka yaramamıştır, tarife aynen uyulmalıdır.
  • -üşümeye çare olarak tam ortası kesilen battaniyelerden kafayı sokmak suretiyle yaratılan panço. çok şık ve kullanışlı.
    -çok çalınan kapıları (günde 30 kişi geliyordu eve) sürekli açma zahmetinden kurtulmak için zil kablosu ile otomatik kablosunu birbirine bağlamak. böylece zil çalınınca kapı otomatik olarak açılır. yalnız nerede hata ettiysek apartmanın herhangi bir zili çaldığında da aynı işlem vuku buluyordu.
    -salon futbolu için çoraptan ya da üzeri koli bandıyla sarılmış gazete kağıdından top.
  • makarna pi$iren kettle.

(bkz: başlığın yazarın başına kalması)
  • olayın pek bi icatlık tarafı olmasa da, yaratıcılık hat safhada mamafih yazayım dedim...

mutfaktaki pili biten duvar saatine pil almak yerine saati, mutfağa en çok girilen saate yakın olarak ayarlamak. mesela bizim evde en çok akşam 8'de mutfağa giriş çıkış olmaktadır o yüzden saat 8'e ayarlı ve sabittir. şimdi kahvaltı ederken de farkettim de ulan saat yine 8 civarı, pile 50 ykr vermeye gerek yokmuş harbiden...
  • iki buçuk bira bardağı pirinç ve beş bira bardağı suyla pilav yapmak. final haftasında yemek yapmaya vakit olmaz diye uydurmuştuk bunu. bir su bardağı kadar arpa şehriye kavurmak yeterli oluyor. koca bir tencere pilav oluyor ki çinliler bile böyle yemiyorlardır pilavı.
  • bir diğer örnek olarak tişörtten yastık kılıfı yapmak..
  • muz likörü ve sütü karıştırıp, malibu tadı yaratılır, lap topa da wallpaper olarak, hawai seçilir.

karşısına geçilir.
  • utunuz mu yok? kiyafetleriniz herdaim burusuk mu? ama bu sefer "salla gitsin,kirisik da giyeriz " diyemeyeceginiz bir durumla mi karsilastiniz? stubraun`nun xxx3169 modelli utusunu iftiharla takdim ediyorum.
    efendim cok basit, gerekli malzemeler yalnizca iyice kizismis bir caydanlik alti ve duz bir platform.
    ee gerisi size kalmis. kolay gelsin. afiyet olsun.
  • evde sadece makarna ve bamya konservesi varken sade makarnadan bir sıkılmışlık hissine kapılıp bol kekikli bamyalı makarna yapmak.

bağırsakları çalıştırıyor. kolon kanserine karşı da etkili. *
hesabın var mı? giriş yap