şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bazılarında kafada öyle yer eder ki büyüyünce bunu sürekli şifreleri yaparlar..
  • ortaokulda iken öğretmenlerin, velilerin çocukları ile ne kadar ilgili olduklarını test etmek için kullandıkları bir araçtır. velî toplantılarından sonraki ilk derslerden birinde hışımla "daha oğlunun kızının numarasını bilmeyen veliler var" deyiverir öğretmenin biri bu numarayı kastederek. anneciğim benim, ezberleyemedin gitti sen de şu numarayı, alışveriş listelerinin dibine yazıp gittin hep toplantılara.
  • marmara fen bilimlerinde yüksek lisans yapıyorsanız yarılmanıza neden olur misal;
    141100820030296
    ben direk dna'mızı çözümleyip sonra da codecleyip bööle yazmışlar diye düşünüyorum.bi de sayının 141 küsür trilyon olduğu düşünülürse bi 3-5 milyon yıllık prejeksiyon yapılmış...kutluyoruz başarılarının devamını diliyoruz...

(bkz: ben sana başarılar diliyorum)
  • insanın okula giriş tarihini, bölümünü ve giriş sırasını tanımlayan bunun dışında öğrencinin tüm özelliklerine ulaşmayı sağlayan primary key.
  • kocaeli üniversitesi öğrencilerinin numaraları çok basit bir mantıkla oluşturulur.
    örnek bir öğrenci numarası : 990201099
    basamaklarına ayıralım efendim: 99 - 02 - 01 - 099
    · 99: öğrencinin üniversiteye kayıt olduğu sene (1999)
    · 02: fakülte kodu (mühendislik f.)
    · 01: fakülte kodundan kırılımlı bölüm kodu (bilg. müh.)
    · 099: öğrencinin sıra numarası (neye göre sıra, belli değil (giriş puanına göre hiç değil))

98'e kadar kullanılan "mbi 98099" türündeki standartları zorlayan notasyon bırakıldı ve 99'da buna geçildi.

ancak üniversite, kayıtlarını kişi bazında değil öğrenci bazında tutmaktadır. örneğin aynı üniversitede bir gün başka bir bölümü kazandınız farklı bir öğrenci numarası alırsınız (tamam normal diyelim) ama adınız da farklı olabilir. yani kayıtlarda üniversite için, sizin eskiden buranın öğrencisi olduğunuz bilgisi ilişkisel (mesela tc kimlik numarasından) olarak tutulmamaktadır. ki büyük bir hata.
  • üniversitede, ösym aday numarasinin muvaffak olarak evrim geçirmis hali.
  • adının murat okul numarasının ise 131 olması durumunda acaip karizmadır .
    (bkz: murat 131)
  • okula ilk başlandığı senelerde bi ise yaradığı izlenimi veren (bu da öğretmenin isminiz yerine size numaranızla hitap etmesi durumunda oluyor) kişisel numaranız. eger ilkokula erken baslamışsanız deneme amacıyla okula gidiyorsanız numara verilmez ve siz ikide bir ailenize ne zaman numaranız olacağını sorarsınız ve olduğu andan itibaren artık tam bir öğrenci olmuşsunuzdur.
  • 4. yili doldurup mezun olamayan ogrencilerin 9. donem ve sonrasinda aldiklari dersleri kolaylikla gecmelerini saglayan rakamlar toplulugudur.

budut*: degilmis.