şükela:  tümü | bugün
 • siz ogrenci vizesi almak icin konsoloslugun kapisindan iceri adim atarken, kuyruk olmus bekleyen kalabalik, "hooop kardesim siraya girsene, 4 gundur sira gelmesi icin bekliyorum ben burda" diye bagirir ancak siz en hizli sekilde vizenizi alir, sinirli ve kiskanc bakislar esliginde oradan ayrilirsiniz.
 • ayrıca başka bir ülkeden turist vizesi almak sözkonusu olduğunda pasaporttaki öğrenci vizesi güzel bir referans oluşturur.
 • amerika icin alinani f-1 olup, hic de oyle kolay alinamamaktadir.
 • rusya'da olmayan vize türü
 • çeşitli konsolosluklarda, "kültür vizesi"yle aynı sıraya tabi tutulan vize türü.
 • öğrenci vizesinin emniyetten alınanı için milli eğitim bakanlığının yükseköğrenime bakan bölümünden bir form alınıp, öğrencisi olduğunuz kuruma onaylatıp, formu aldığınız yere götürmeniz ardından emniyete gitmeniz yeterlidir.* faydası yurtdisina cikma harci,pasaport harc bedeli gibi bilimum harçlardan kurtulmak olup, başka bir ülkenin topraklarına ayak basmanıza doğrudan bir katkısı yoktur, yani istikamet vize gerektiren bir ülke ise o ülkenin vizesi için ayrı başvuru gerekir.
 • ispanya için bu vizeyi almak insanın, belgeleri toplama aşaması dahil 5-6 hatta 7-8 haftasını alabilir. 90 üzerinde kalışlar için sağlık raporundan (ki tanıdıklar olmadan kendisini edinmek 1 hafta sürer), adli sicil belgesine (ve tabi ki bunların tercümelerinin noter tasdikli, apostilli haline), masraflarınızı karşılayacak kişilerden alınmış dilekçelerden vergi levhaları, tapulara kadar bilimum belge gerekmekte ve elinize verilen listedeki sırada teslim edilmek zorundadır.

  ayrıca erasmus öğrencileri için kalacakları her ay için 1700 euro olacak şekilde bankadan teminat mektubu gerekmektedir, bazen de gerekmemektedir; neye göre olduğunu çok bilemiyorum. erasmus öğrencisi değilseniz, öğrenci vizesi 115 ytl'dir, ancak elinize verilen hiçbir formda bu miktar belirtilmemiştir, zannedersem ispanyada tüm öğrenciler her gün üzerilerinde 200-300 euro parayla gezmektedir ki kapıda "nolcak ki?? sadece 115 ytl??" gibi tepkiler verilmektedir. hazırlıklı gidin, sonra çılgınlar gibi banka aramak zorunda kalmayın.

  belgeler teslim edildikten en erken 3 hafta sonra elçilik aranır, vizeye onay veya red, ne cevap verildiği öğrenilir ve pasaport teslim alınır. ispanya büyükelçiliği erasmus öğrencileri dahil pek çok öğrenciye red cevabı verebilmektedir, genelde gösterilen gerekçe "maddi olarak yetersiz" şeklindedir.
 • amme hizmeti vol.1 #27959610

  c tipi vizeden sonra artık işi ilerletip d tipi vize almak isteyenlerin başvuracağı vize türüdür efeeğm öğrenci vizesi.
  bizzat kendi şahsım olarak başvurduğum ispanya öğenci vizesini aşama aşama anlatmaya çalışacağımdır ki benden sonraki nesil heba olmasındır.

  1.0212 373 58 05 arayıp öğrenci vizesi için konsolosluktan randevu günü alıyoruz.
  yoğunluğa göre randevu tarihi ileri zamanlara sarkabilir. yaklaşık 1 ay sonrasına randevu aldım misal, ona göre ayarlayınız.
  demem odur ki, evrakları hazır edeyim ondan sonra randevumu alayım... yanlış!
  önce randevuyu alıyoruz o sırada evraklarımızı hallediyoruz.

  2. işte o evraklar:

  - pasaport: bunun vizeyi istediğiniz tarihten 3 ay sonrasına kadar devamlılığı olmalıdır. misal hazirana kadar istediniz vizeyi pasaportun eylüle kadar geçerli olması gerekmekte.
  - pasaport fotokopisi, var ise vizelerin de bulunduğu sayfaların dahil.
  - vize başvuru formu: http://www.ankaravisa.es/…os/visado_nacional_en.pdf
  tikat! schengen formu değil!
  - okuldan gelen ya da her nereden kabul görmüş iseniz kabul mektubunuz.
  - uçak bileti rezervasyonu da getirdim ama almadılar
  - nüfus cüzdanı fotokopisi.
  - vukuatlı nüfus kaydı örneği. (türkçe verdim)
  - ikametgâh (türkçe verdim)
  - vize başvuru dilekçesi
  - 30.000.euro'luk seyahat sigortası ve fotokopisi (buna dikkat edin 1 senelik olmasına, çoğu yer 3 aylık ve 6 aylık şeklinde veriyor ama bir seneymiş gibi gözüküyor, kabul görmüyor. allianz'dan yaptırmış idim, hem ingilizce hem de türkçe verdiler)
  - eğer hala öğrenci iseniz öğrenci belgeniz
  - eğer ki masraflarınız bir başkası tarafından karşılanacak ise, o kişi de ayrıca masraflarınızı karşılanadığını bildiren bir dilekçe yazmalı
  - masraflarınızı karşılayan kişinin
  * işyerinden onaylı ssk işe giriş bildirgesi
  *son dört aya ait “ssk aylık sigorta primleri bildirgesi” veya emekli sandığı’ndan benzer belge denmiş lakin bir ayınkini aldılar sadece
  *son dört aya ait maaş bordrosu (sadece bir ayı aldılar)
  *banka hesap cüzdanı denmiş ama almadılar
  *mülkiyet tapularının asılları ve fotokopileri. (asılları yerine noter onaylı götürdüm)

  ek olarak:

  - tam teşekküllü hastaneden alınan sağlık heyet raporu ve fotokopisi. bu belgeyi öncelikle ingilizce’ye veya ispanyolca’ya çevirisi yaptırılması gerekli daha sonra ise noterden tasdik ettirilip, valilikte veya kaymakamlıkta “la haye apostili” vurdurmalısınız.
  dikkat, dikkat, dikkat: "2005 yılı uluslararası sağlık tüzüğü'nde belirtilen halk sağlığı için tehlike arz edecek hastalıklardan hiçbirini taşımıyor" mutlaka bulunması gerekiyor, yoksa olduğu gibi geri çevriliyor.
  bunun için herhangi bir devlet hastanesine gittim, sabah 9'da girdim akşam 5'te çıktım. haftada iki gün kurul oluyormuş, iki gün sonra aldım raporu.
  bir de şaka gibi yurtdışına çıkmasında sakınca yoktur (gözlükle) yazmışlar, konsolosluk eğlendi sayemde.
  - adli sicil belgesi ve fotokopisi. (yukarıdaki prosedürün aynısı)

  bu ikisi eğer 180 günden fazla kalacaksanız oturma izni almanız için ispanya'da gerekli olacak.

  3. randevu saatinden bir yarım saat önce girdim aldılar içeri, çünkü formunu daha orada yeni doldurmaya çalışanlar, türlü türlü eksik evrak getirenler mevcut. her şeyin tam olduğuna inanıyorsanız, camda asılı bir evrak sıra listesi var, elinizdeki kağıtları ona göre sıralayın.
  eğer belgeleri eksik/hatalı verirseniz yenilemeniz için 10 gün izin tanınıyor.

  4. vizem 2 haftayı bulmadan çıktı, çıkınca telefon ediliyor gelin alın diye.
  eğer 180 günün üzerinde kalış yapacak iseniz 3 aylık vize veriliyor, görünce şaşırmayınız.

  eksik bir şey fark edersem bilahare eklerim.

  bol sabır, kolay gelsin!
 • f1 vizesi de gayet kolay alinabiliyormus ben dun bunu gordum. okul ismimi homeland security'nin very tabanina girip ben de sevis fee'yi odedikten, ds-160'i da doldurup onun da parasini odedikten sonra baska evrak dahi istemediler. onca ugrasmistim yok seyahat masraflari icin banka dekontu maas bordrolari calistigim yerin ticari sicil belgeleri bilmemne, yuksek lisans mezuniyet belgesiydi transkriptiydi deli dondum hazirlanacam diye, hicbirine bakmadilar bile.

  gorevli eski pasaporttaki j1 vizeme bakti, ne yaptin santa barbara'da dedi. turkce ogrettim dedim. nerde dedi, ucsb'de dedim. oo iyimis dedi. neden texas a&m dedi, anlattim. masraflar nasil olcak dedi, okul hepsini karsiliyo dedim. o zaman ben bu i-20'yi sana geri vereyim, amerikaya girerken lazim olacak dedi, enjoy texas dedi, thanks dedim bastim ciktim. randevu saatim geldiginde coktan bebek starbucks'in yolunu tutmustum bile. aksamuzeri ups'ten mesaj geldi kargonuzu aldik diye, bugun de 5 senelik vizemle beraber pasaportumu aldim bitti gitti. oh be, ne stres cekmisim bosuna birader, huyum kurusun!
 • almanya için alması zor olmayan ama biraz koşturan vize türüdür, sözkonusu öğrenci erasmusla gidiyorsa konuya gayet aşina olup deneyimlerimi hemen paylaşıyorum ;

  - önce idata yı arayıp randevu alıyorsunuz. ben 2 temmuzda aramıştım, 9 temmuz için randevu vardı. olur da kabul mektubum gecikirse diye 19 temmuz(bugün) için aldım , yine de gelmedi kabul belgem ertelemek için 1 hafta önce aradım kadın bana 19 temmuza vereyim mi dedi, randevu almak o kadar rahat yani.
  +randevu alma ücreti : 13 tl
  - daha sonra(randevuyu alınca) size özetle evrakların 2şer fotokopisi ile saatinde gelin diyen bir not ve istenen evrakları içeren bir mail geliyor.
  - istenen evraklar ;
  *alman dilinde eksiksiz olarak doldurulmuş ve başvuru sahibinin kendisi tarafından
  imzalanmış iki adet başvuru formu + ikamet kanunu`nun 55. maddesine göre gerekli
  ek belge (formdan 2 tane dolduruyorsunuz, fotokopisine gerek yok)
  *3 adet biyometrik özelliklere uygun vesikalık resim (6 aydan eski ve bilgisayar baskısı
  olmamalı)
  * en az bir yıl geçerli (imzalı) t.c. pasaportu. pasaport 10 yıldan eski olmamalı ve en
  az iki boş sayfası olmalı. okuldan harçsız pasaport belgesi alınca (aldığınız belgeyi daha sonra öğrenci kimliği ve kimlik fotokopileri, kaçar tane tam hatırlamıyorum, ile ankara için hacıbayram camii nin oradaki vergi dairesi başkanlığında onaylatıp emniyete bununla gidiyoruz) sadece defter parası ödüyoruz.
  + pasaport ücreti : 72 tl
  *tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği (nüfus kayıt örneğinde özellikle „düşünceler“
  bölümünün eksiksiz doldurulmuş olduğuna, anne baba, tüm kardeş ve çocukların
  belirtili olduğuna lütfen dikkat ediniz) . herhangi bir nüfus memurluğundan ücretsiz alabiliyoruz.
  * türkiye`den alınan bursa ilişkin belge (burs miktarı belirtili olmalı), almanca veya
  ingilizce tercümeli. bu belgeyi, kabul belgesi geldikten sonra okulunuzun ab ofisinden alıyorsunuz. dediğim gibi benim kabul belgem gelmedi, tarayıp attılar. onunla da alabildim.

  * sokrates/erasmus veya leonardo da vinci gibi ab kısmi burslarında, federal eğitim
  teşvik kanununa göre belirlenmiş ve halihazırda 659,- euro olması gereken meblağa
  göre eksik kalan kısım için ikamet süresini kapsayacak şekilde aşağıda belirtili
  şekillerde kanıtlar getirilmesi gerekmektedir:
  - anne ve babanın noter tasdikli yazılı taahhütnamesi (tercümesiyle birlikte) ve
  - taahhütnameyi veren kişinin (garantörün) ödeme gücüne ilişkin banka hesap
  cüzdanı, maaş bordrosu vs. gibi belgeler (bunlarda tercüme gerekli değildir)
  !! tam burs alanlarda, bursun belgelenmesi halinde, finansmanla ilgili kanıt zorunluluğu
  yoktur
  bunun yerine bloke hesap açtırılabilir. o hesabı türk bankalarından sadece iş bankası yapıyor, işlem ücreti 65 € ve yaklaşık 2 hafta sürer demişti bankacı. benim vaktim olmadığından taahhütname verdirdim. taahhütnameyi noterden alıp, ardından tercüme ettiriyoruz, tercümenin noter onayına gerek yok çünkü zaten yeminli tercümanlar yapıyor. taahhütnameyi "şu şu kimlik bilgili çocuğumun almanyadaki şu okula gittiği sürede kalacağı süre boyunca(ay cinsinden belirtilmiş, benim için 6) 1404(234*6) € göndereceğimi taahhüt ederim" şeklinde ebeveyn yaptırıyor, sanırım 2sinin de olması zorunlu. daha sonra onların imzası ve ardından noterin kendince doldurduğu bir kısım var.
  +noter işlemi ücreti : 107 tl. bir arkadaşım bahçelide 115 tl ye yaptırmış, bir çocuk(okulun facebook grubundan okuduğumu aktarıyorum) 88 tl ye yaptırmış ama adres vermemiş.
  +yeminli tercüman ücreti : 30 tl. baban bunu bahçelide(ankara) yaptırmış. kızılayda yaptıran arkadaşlardan duydum 28 ve 29 tl. taahhütname 21 satırdı, tercümanlar 1000 karakter üzerinden ücret alıyor, yaklaşık 16 satır 1000 karakter oluyormuş.
  * vize verildikten sonra en az 30.000 avro teminatlı ve tüm schengen ülkelerinde
  geçerli yurtdışı sağlık sigortası yaptırılmalı. bu sigorta almanya`da öğrenci sigortası
  (kayıt yaptırırken ibraz edilecek) yaptırılana kadar geçerli olmalı.
  bunu bir yapı krediye sordum, 172 günlük 101 tl dedi, bir de necatibeyde oba sigorta diye bir yer var polis merkezinin karşısında, orada aynı gün için 72 tl ye yaptırdım. fiyat aslında 30 €, o günkü kura göre ödeme yapıyorsunuz. nakit ödeme almıyorlar, banka ya da kredi kartı olmak zorunda.

  bunlar dışında gelen mailde 60 € vize ücreti alınacağı söyleniyor ama erasmus için bu ücret alınmıyor. bir de bunlara ek olarak, kabul belgem gelmediğinden, learning agrement, ingilizce öğrenci belgesi ve transkript ile bana taratıp attıkları kabul belgesini (mühürlü ama altında tarandığını anlatan not düşülmüş) de götürdüm, hiç zorluk çıkarmadılar.

  görüşmede, aile birleşimi işlemleri ile aynı yerde olduğundan biraz bekliyorsunuz çünkü onları baya sorguluyorlar işlemleri uzun sürüyor. sıra bana geldiğinde odaya girdim, evrakları verdim, parmak izim alındı ve çıktım, toplam 5-6 dakika. daha sonra evrakların müdürden imzası için beklemeniz gerekiyor ama ben stajım olduğunu ve sadece öğleden öncesi için izin aldığımı söylediğimde kadın anlayış gösterip müdüre elden götürdü, müdürden gelmesi de max 15 dakika sürmüştür. ama arkadaşımla gitmiştik ve o da aynı durumdaydı, onun imzasını farklı müdür atmış 45 dakikaya yakın sürdü.

  yani uzun lafın kısası erasmus için alınıyorsa öğrenci vizesi, almanya için, 300 tl civarı belgelere harcıyorsunuz, onun dışında bir masrafınız olmuyor.

  bir de son bir dip not, fotokopinizi çektirin gidin, elçilikte sayfanın tek yüzü 50 kr.

  edit: eğer randevunuzu ertelemek istiyorsanız tekrar 13 tl yatırmanız gerekiyor. bu parayı yapıkrediye yatırıyorsunuz, yatırdıktan bir gün sonra pasaport ile randevu alabiliyorsunuz.

  edit2: gün itibari ile aldığım vizedir, 2 iş gününe geldi vize.