şükela:  tümü | bugün
  • hiç tartışılmadığı ve neden tartışılmadığı merak edilen durumdur. bir öğrenciyi 3 boyunca serbest bırakırsan o öğrencinin öğrenciliğinden bir şey kalmaz. 40 dakikalık bir derste 40 dakika çiçek gibi olan öğrenci 10 dakikalık teneffüste kuduruyor, sınıfta sigara içiyor, çöp kutusuna işiyor, yere balgam atıyor, camdan yoldan geçen insanlara laf atıyor, kavga ediyor vs. bu öğrencileri 3 ay boyunca boş bırakırsan neler olur? :)

ben bir eğitimci değilim buna bir çözüm üretemiyorum ama benim fikrim şu: 3 ay boyunca bu öğrencilere matematik, kimya, türkçe vb. dersleri dışında saygı, öz bakım, trafik kuralları, temizlik kuralları, insanlarla iletişim, güzel davranış eğitimleri verilmeli.
  • o yüzden mi böyle oldun yani sen?

tanım : tamamen saçma olan bir öneri. bırakın aileleri karar versin yaz tatilini nasıl geçireceklerine.
  • 9 ayda verilemeyen eğitimin 3 ayda verileceğini sanan gereksiz bir beyan.
  • milyonlarca genç zaten işsiz ve üretime katkısı yok. bırakalımda milyonlarca öğrenci de 3 ay yatsın. isteseler de üretime bir katkıda bulunamazlar.
  • önce eğitimi yaşam biçimi haline getirmek gerekiyor. öğrenci çok boş kalmasın demenin ne kadar doğru olduğu tartışılır.
  • fena fikir değil lan aslında. hani yazları bilim kampları olsa, çocuklarımız orada daha derin bir şekilde bilime ve sanata yönelse fena olmaz. hem eğitimin sürekliliği de saplanmış olur
  • genelde devlet buyuklerine hakaret sucundan oluyor. 6 aya kadar yolu var bildigim kadariyla.
  • tanım: kuran kurslarından bir haber yazarımızı göstermiş olan başlık
  • bence öyle bir sistem dizayn edilmeli ki öğrenciler yaz tatillerinde okulda öğrendiklerini pekiştirecek uygulamalar yapsın. örneğin topluma hizmet dersi olabilir ortaokuldan itibaren öğrenciler yaz tatillerinde sosyal sorumluluk projelerinde çalışırlar ve toplumsal hareketlilik sağlanır. bunu köyünde ağaçlandırma çalışmalarına katılarak da yapabilir, çevre temizliğinde çalışarak da yapabilir ya da dernekler ve vakıflarla da yapabilir. böylece en temel insani ihtiyacımız olan empati, toplumsal duyarlılık ve farkındalık becerilerini kazanmış olur. bu şekilde yetişen öğrenci katma değer ürettiği için sırasını kazımaz, okul kapılarını sökmez, çevreye zarar verici hareketlerden uzak durur. çünkü yaşamın doğal bir parçası olduğunu fark etmiş olur.

bilim kamplarına gidip bilimle uğraşmanın aslında keyifli bir şey olduğunu keşfedebilir. ya da doğa kamplarında doğayı yerinde keşfedebilir. spor kamplarında sportif becerilerini geliştirebilir, müzikle uğraşıp o alanda yeteneğini geliştirebilir. tüm bunların olması için örneğin aile çocuğun ihtiyaçlarını takip edip bizim engelliler konusunda çalışmaya ihtiyacımız var diyerek çocuğun desteklenmesi gereken alanları belirlemede yol gösterici olabilir.

bu konular ve başlıkları arttırılabilir. ama bu sistemin işe yaraması için önce aile çocuğu tanıyacak, çocuğun ilgi ve ihtiyaçlarını belerleyecek, benim çocuğum çöp toplamaz, yer silmez demeyecek. çocuk yeri gelecek yer silecek, yeri gelecek çöp toplayacak, yeri gelecek yetişkinlere ne yapmaları gerektiğini söyleyecek. zaten o çocuk sorumluluk sahibi oldukça dünya daha güzel bir yer haline gelmiş olacak. önce aileler eğitime alınırsa ardından çocuklar için herşey yapılabilir.

baba eğitimleri var merak ediyorum kaç kişi katıldı böyle bir eğitime? çocuğun tüm sorumluluğunu anneye atıp, anne yapsın, devlet yapsın demekle olmuyor işler. baba olarak çocuğuyla bu tarz etkinlik yapan kişilerin türkiye geneli istatistik verisi çıksa sonuç ne olur merak ediyorum. sözün özü eğitim ailede başlar.

öğrenci yeri gelecek boş kalacak, boş vakitlerini nasıl değerlendirmesi gerektiğini öğrenecek. ama temel olarak topluma ait değerleri toplumun içinde keşfedecek. biz türkler çok misafirperver milletiz demek için gerekirse kendi akranlarını evinde ağırlayacak, misafirin onun misafiri olduğunu aile söylecek gelen misafirin herşeyi ile çocuk ilgilenecek. her söyleminin karşılığı olduğunu gören çocuk zaten topluma değer katmış olacak.
  • çocuk okul çağına gelene kadar evde, aile hayatında saygı, öz bakım, trafik kuralları, temizlik kuralları, insanlarla iletişim, güzel davranış vb. görmüyorsa okulunda maalesef bir faydası olmuyor.
    en basitinden sen okulda istediğin kadar yemekten önce ve sonra eller yıkanır de o çocuk evde bu davranışı görmüyorsa zaman ve devlet için para kaybından başka bir şey olmaz o dediğin.