şükela:  tümü | bugün
  • öğretmen olamayan arkadaşlarına nispet yapma durumu. bakın ben oldum deliler gibi de eğleniyoruz. çok mutluyuz çok.
  • etik değildir.
  • etik olmamasının yanı sıra yasal değildir. eğer şikayet ederseniz soruşturma açılır ama siz yinede şikayet etmeyin her kimse kısa sürede uyarılır ve hatasından vazgeçer zaten.

genelgeyi şöyle bırakalım da yapan arkadaşlar konuda bilgilenmiş olsun

genelge
  • özel bir anaokulunda öğretmenim bu hafta velilerden sosyal medyada çocuğunuzun fotoğrafınıı paylaşabilir miyiz izni aldık. onlar da izin verdi. izin vermeyen bir veli bile yok.

manyak oğlum bu insanlar :)
  • üniversite, lise vs. düzeyinde bir sakınca görmüyorum ama bunu kreş yaşındaki öğrencilere yapan bilinçsizler var. bu noktada sıkıntı var işte. minicik çocukların yaptıklarını, konuşmalarını ailelerinden ve kendilerinden habersiz paylaşmak çok yanlış geliyor bana. hatıra olsun diyorsan çek elbette ama kendine sakla. paylaşmak nedir! zaten bir çoğu yaptıkları herşeyi paylaşmak için yapıyor gibiler ya neyse...
  • yakın gelecekte adından çok bahsettirecek olan lakin memleket sathında henüz populer bir kanun olmasa da kişisel verilerin korunması kanunu açısından suç olan eylem.

cezası maddi yükümlülükten başlar hürriyeti bağlayıcılığa kadar gider.
  • suç işlemektedir. mutlaka şikayet edin. sınıftaki etkinliğin dahil öğrencinin görüneceği şekilde paylaşılması yasaktır. özel bir veli izniyle sadece olabilir.
  • çoğu öğretmenin öğrencilerin kafasının üstünd bir emoji ekleyerek aştığı yasadışı eylemdir. öğretmenler bazen yaptığı etkinlikleri paylaşmak istiyor çünkü.
  • velinin izin vermesi o çocuğun fotoğrafını paylaşabileceğiniz anlamına geliyor mu gerçekten? izin aldık diyor. yasal değil, etik değil, bir o kadar da saçma. çok sevilen öğretmenim reklamı yapacaksınız diye, prim kasacaksınız diye hak ihlal ediyorsunuz. canınız gibi sevdiğiniz çocukları dahil, en temiz niyetle de olsa resmini koyamazsınız. kurumlar kurumsal hesabından paylaşım yapmak için yasal izin alabilir, bir öğretmenin kişisel hesabından paylaşım yapmak üzere veliden alacağı sözel ya da whatsapp’tan gelecek iznin hükmü yoktur.

karşınızdaki çocukları ne zaman birey olarak göreceksiniz, nasıl saygı duyacaksınız böyle bakıyorsanız olaya bilmiyorum. çocukların izin vermesi de, velinin izin vermesi de hiçbir anlama gelmez. çünkü o çocuğun yetişkin halinin neyi isteyip neyi istemeyeceğini ne o çocuk ne de velisi bilebilir. yalvarsalar da koymam.