şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kibirden aklını çıldırmıştır.
  • sanki o adam, o öğrenciler için orada değilmiş te; öğrenciler o adamın akademisyenliğinin devamını sağlamak için okula geliyorlarmış gibi bir hisse kapılmış bir yerleri kalkmış kişidir. gözlükleri çıkarıldıktan sonra, iki elle tutulan bir küreğin tersi ile ağzına yandan kuvvetlice vurmak sureti ile kendine getirebilirsiniz.

gözlüğünü verin ama adama işiniz bitince.
  • bunun bir benzeri asker karavanasından yemeyen nöbetçi subaydır.

oysa, o kadar önemli ki liderlik, katılım, insan ilişkileri, rol model olma ve organizasyonda algılanan adalet hissi açısından.

zamanı evvel omuzda tek kalın kros ile hayatı sürdürürken bunu hiç kaçırmadım. güverte nöbetçi subayı olduğumda dağlar kadar yığılmış işim dahi olsa, erat salonuna gittim, sıraya girdim, karavanada ne varsa aldım, hazırlanmış masa yerine eratın arasında her hangi bir masaya oturup o yemeği yedim.

sonuç... eratın korksa dahi en güvendiği, emrini mutlaka dinlediği, arkasını kolladığı, yalan söylemediği, severek saygı gösterdiği subay olmak.

insanlar ne yaptığınızı bir gün mutlaka unutur, ama onları nasıl hissettirdiğinizi hiç bir zaman unutmaz. ister olumlu, ister olumsuz, bu hissi oluşturmak da aslında çok basit.

elbette, bunları önemseyen insanlar için; işi gücü makam olmuş, insanlığını ve aklını arka plana atmış kişilere ne deseniz boş.
  • öğrencileriyle neden aynı sınıfta bulunduğu ve onlara aynı mekanda ders verdiği merak edilen insan tipi.
  • (bkz: bok yemek)
  • işçiyle aynı yerde yemem giyen patron kadar göttür.
  • böyle bir akademisyen var mıdır bilmem fakat yemekhanelerde akademisyenler ve öğrenciler için ayrı yerler olması düşündürücü. insan ister istemez sebebi neydi kidiye soruyor.

ayrıca, koskoca profesörler sizle sıra mı bekleyecek canım. daha neler ya.
  • hastalarla ayni asansore mi binecegiz diyen tip fakultesi donem 4 ogrencisinin egiticisi olmasi gereken akademisyendir.
  • bir öğrenciden daha büyük kaşar olduğunu belirten akademisyendir.

bütçesi öğrenciden daha yüksek olduğundan dolayı, genelde öğrenci evinde değil, 5 yıldızlı hotellerde yer.
  • yanlış yapıyordur. çünkü öğrencisini tanımayan bir hoca öğretemezde.. hocalar derslerde ilgili sınıfın liderleri olmalıdırlar ancak öğrenmeyi hayat boyu hale getirmek için sahada, yani kantinde, yemekhanede, odasında, koridorlarda olmalıdır. aksi taktirde öğrenciye hiç bir kazanım sağlayamazsın. o öğrenciler hocayı hoca yapandır, velinimettir her biri.. öğrenciler olmasa kim takar hocayı?