şükela:  tümü | bugün
  • türkiye de eğitimin geldiği son nokta.

https://www.sozcu.com.tr/…rlikta-son-buldu-5383268/

din kültürü dersinde geçen bir olay. çok merak ediyorum, herhangi bir din kültürü dersi hocası kuran ı türkçe meali ile okuyor mu derslerde ?

veya hadi biz bir dua edelim derken, arapça ahzab suresini okuyup sonra amin falan mı diyorlar ?
  • haberde ismi geçen öğretmenin facebook hesabındaki paylaşımı;

https://m.facebook.com/…57651856719275&id=574294274

facebook hesabını fazla incelemeyin, empati duygunuz körelebilir !
  • o ,"içinde ve yanında hissettiğin ölümü" gerçekte hiç yaşayamayacaksın.
    çünkü ölümü yücelterek,sürekli ölümden sonrası olduğu varsayılarak herşeyin varsayılan ebedi hayata yönelik yapılması önerilen bir yaşam , yaşam değil zindandır.
    haa size göre yaşamak böyle oluyorsa size kolay gelsin.
  • cümleyi okuyunca ösym başkanı açıklama yaptı sandım .

(bkz: el fatiha)
  • fen bilgisi öğretmeni doğada, görsel sanatlar öğretmeni atölyede, müzik öğretmeni müzik odasında uygulamalı olarak ders yapıyorsa, bir din kültürü öğretmeni de mezarlıkta hatta gasilhanede ders işleyebilir.
    yıllarca halk eğitim merkezi bünyesinde geçici olarak çalıştım, yönetim kadrosu köyleri ve mahalleleri gezerek, "yetişkinler olarak hangi kursun açılmasını istersiniz?" diye sorduklarında, " cenaze yıkama kursu açın" cevabı aldılar. bu talep önce biraz tuhaf gelsede, köyde yıkanması için saatlerce cenazeyi beklettilerini duyunca hak verdik. hemen hemen her mahallede imam eşliğinde, erkek- kadın gruplarına ayrı ayrı kurs verildi.
    gazetede yer alan 16-17 yaşındaki gençlerin psikolojisi bozulur yorumuna katılmıyorum. ölüm bu hayatın gerçeği, yarın bir gün toplu ölümlerin olduğu ortamda olursak ya da islami usullere göre defnedecek kimseyi bulamadığımız diyarlarda yaşarsak, yakınlarımızın naaşını yıkayıp, kendi başımıza defnedecek kadar öğrensek fena olmaz.
    konu din olunca, sizin tırnakla çıkıyor tabi!
  • ortada çok tuhaf bir durum yok ama öğrencilere bu kadar ince detayına kadar anlatmalarına da gerek yokmuş. cenaze yıkama kursu değil yüzeysel olarak bilseler yeter. hepsi gassal olmayacak sonuçta.

psikolojilerini bozacak daha vahim durumlar var yani bu tatbikattan etkileneceklerini sanmıyorum.
  • sanki 10.000 yıl öncesinde yaşıyoruz hissi veren haber.

böyle, kabile toplanmış göç edecek o sırada biri ölüyor, kefenlemeyi gömmeyi bilen son kişi de çok yaşlı, birine el vermesi gerek, sonra olaylar gelişiyor...

bu uygulamayı savunan adam açık ve net söylüyorum su katılmamış bir akıl hastasıdır.
    günümüzde gassal denilen adamlar var, hatırlatayım. hani her yıkamadan sonra 50-100 kağıdı cukkalayan adamlar.

oldu amk selayı da kendimiz verelim, mevlüt de yaparız. hatta pideleri bile yaparız. ulan dur bi dakika, biz ölsek ya ölenin yerine!
  • eğer müfredatta ölüm, öldükten sonraki yapılan işlemler vs. varsa, ilgili dersin öğretmeninin bunu eğitimde bir öğretim yöntemi olan benzetim/simülasyon tekniği ile bu şekilde öğretmesinde bir sakınca yok. ancak böyle bir konuda ergenlere verilecek eğitimde ölüm kavramının nasıl kullanıldığı, nasıl anlatıldığı çok büyük önem arzetmektedir. bu hassasiyete dikkat edilmiş midir bilmiyorum...