şükela:  tümü | bugün
  • üniversitede okuyan öğrencilerin, para kazanmak ve kendini geliştirmek için yaptığı faaliyet. genelde, tabi bu dönemde kişi pek kendini geliştirmeyi düşünmez. ders verdiği öğrenciler de genelde ilköğretim öğrencilerinden oluşur. pek fazla para kazanmasalar da o para kendi emekleri olduğu için çok değerlidir. hele bir de o zamana kadar hiç para kazanılmadıysa. bir de para vermeden ders vermek vardır ki eğer ders anlatmaktan zevk alıyorsanız ve çocukları güldürebiliyorsanız tadından yenmeyecek anlar yaşarsınız.
  • abartısız daha o yaşlarda*zengin(!) biri olma yolunda ilerlediğinizin kanıtıdır...bizim okulda sarışın pembeli bir kız vardı sırf 1-2 yılda verdiği özel ders ile ailesine bir ev ve kendine bir araba aldı.. olayı ilginç kılan biz ense yapıp aylak aylak ders geçemezken, bu kız haftada 40 saat özel ders verip bir de okulunu döneminde bitirmeyi başardı..ben mi?

ben hala o kızı anlatıp duruyorum okuldaki arkadaşlarıma
    -malum okul hala bitmedi-
  • genelde üniversite ögrencilerinin para kazanmak için yaptıkları temiz iş. en kolayı ilkokul ögrencileridir. cocuklarla iletişiminiz iyiyse, kendinizi onlara sevdirebilirseniz cok daha kolay olur işiniz. ilk baslarda son derece eglenceli gelir, para kazandıkca da keyfinde geçilmez. lakin "benim 23 sekerim, arkadasımın 42 sekeri vardı 16 tanesini yedik kac sekerimiz kaldı gibi sorularla nereye kadar ugrasılır o da ayrıdır. ha bir de; bir gun kac saattir sorusuna, 365 cevabı aldıgınızda sakin kalabilmek önemlidir.
  • üniversite yıllarımda geometri ve matematik dersi vererekten dahil olduğum başlık.
  • nereden başlanır, nasıl bu işe girilir çok merak ediyorum.

bölümüm okulum ve vermeyi düşündüğüm derslerin bilgileri gerçekten sağlam fakat nasıl giricem bu işe hiç bilemiyorum.
  • üniversite hayatım boyunca yaptıgım, beni büyük bir maddi yükten kurtaran eylem. ögrenci halimle hem kendimi geçindirip hem de 3 çeyrek altın ve 750 euro para biriktirmiştim. tasarruf hayat kurtarır, elinize özel ders fırsatı geçerse kaçırmayın.
  • girmeyi istediğim ancak istanbul'da cesaret edemediğim olaydır güvenilir bir yer bulursam değerlendireceğim bu fırsatı.
  • tuvalet temizlemek ve servis yapmak ile karşılaştırıldığında para kazanmanın daha temiz bir yoludur.
  • itü uçak mühendisi arkadaşım 9-10-11 öğrencileri için fizik geo ve matematikten özel ders veriyor ilginizi çekerse benimle iletişime geçebilirsiniz
  • boş vakti çok olana bulunmaz nimettir.

tam beş sene özel ders piyasasında bulunmuş, yakacıktan tarabya'ya uzanan öğrenci ağına sahip olmuş biri olarak diyebilirim ki özel dersi sadece para kazanmak olarak görmeyin arkadaşlar, gençler, romalılar! mezun olduktan sonra özel ders verdiğim bebelerin aileleri tarafından defalarca yemeğe çaya davet edildim, (gelin görümce muhabbetlerinin ortasına alacak kadar sevdirmisim kendimi ki kadın görümcesini çağırmıştı çaya :d) iş arama sürecinde referans ayarlandı vs., birkaç iş için aradılar hatta... üniversitede boş vakti olan arkadaşlar ne yapıp edip bir öğrenci bulun ve bulduktan sonra eğer biraz şanslı iseniz alanınızın nasıl genişlediğini göreceksiniz.

edit: noktalama.