şükela:  tümü | bugün
 • günümüzün kısalan ürün ömürleri ve sürekli talep değişimlerini karşılamak sadece ar-ge departmanlarının yeni ürünler geliştirmesiyle karşılanamaz. arık müşteriler yeni hizmetleri de talep eder durumdadırlar. bu nedenle bu yeni hizmetleri, bilgileri ortaya çıkarmak için “bir firmanın en önemli sermayesi çalışanları ve onlarının bilgi düzeyleridir” anlayışıyla, kendi çalışanlarının sürekli öğrenen ve bu öğrenimlerini firmalarına kazanca çeviren bireyler olması ve bu sayede bir “toplam öğrenme” nin sağlanması amaçlanır. işte bu amaç doğrultusunda çalışan bir organizasyon, öğrenen bir organizasyondur.
 • bir işletmenin sürekli olarak yaşadığı olaylardan sonuç çıkarması, bunları değişen çevre koşullarına uymakta kullanması, çalışanları geliştirici bir sistem yaratması ve böylece değişen, gelişen, kendini yenileyen dinamik bir yapıya denir.
 • bilgiyi yaratma, edinme ve aktarma, yeni bilgi ve kavrayislari yansitmak icin davranislarini degistirme becerisine sahip organizasyon (bilgi yönetimi, harward business review). ogrenen organizasyonlar ile lgili temel yapi taslari: (1) sistematik problem çözme, (2) yeni yaklaşımlar denenmesi, (3) geçmiş deneyimlerden ders alınması, (4)başkalarının deneyimlerinden yararlanılması ve (5)bilgi aktarma.
  ingilizcesi learning organisation, turkce'ye ogrenen orgutler olarak da cevriliyor.
 • bütün örgüt türlerini sınıflandırmada kullanmak için ideal kavramdır. öğrenmenin tanımında davranış değiştirme vardır. o halde bulunduğu ortamdan tamamen izole olmuş bir örgüt bulunmadığını düşünürsek çevrede olanları incelemek ve doğru tepki/ürünü zamanında vermek her örgütün amacıdır. modern örgüt kültüründe kabul edilen gerçekliktir öğrenmenin kesin olduğu, sadece bunu kabul etmek ve ayakta güçlü durmak ile direnmek ve zayıflamak/yok olmak arasında seçim yapmaktır örgüte kalan.
 • en kısa tanımı ile, kendi geleceğini yaratma kapasitesini durmadan genişleten bir örgüttür.
 • aslında öğrenmeyi öğrenmesi gereken örgüttür, çünkü bilginin sınırı yoktur dolayısıyla öğrenen bir örgüt olabilmek için başta öğrenmeyi öğrenmek gerekir.
 • öğrenerek kendini yenileyen ve değişmek için öğrenen organizasyondur. yaşadıklarından sürekli olarak sonuçlar çıkaran, bunu değişen çevre koşullarına uymakta kullanan, personeli geliştirici bir sistemin yaratılmasıdır.
 • peter senge'in the fifth disipline kitabında açıkladığı organizasyondur.

  1-sytems thinking
  2-personel mastery
  3-shared vision
  4-mental models
  5-team learning
  şirket içindeki birimlere öğrenme ve geliştirme kültürünü öğretmeyi amaçlayan yönetim organizasyon çeşitlerinden biridir.
 • örgütlerin değişime ayak uydurmaları, problemlerin çözümü ve verimlilik için birer öğrenen organizasyon halini almaları gerekmektedir. peter senge beşinci disiplin kitabında örgütsel öğrenmeyi kişisel ustalık, zihinsel modeller, paylaşılan vizyon, takım halinde öğrenme ve sistem düşüncesi ana başlıklarıyla ele alarak değerlendirmiştir. işletmelerdeki öğrenme yetersizliklerini ise, pozisyonom neyse ben oyum anlayışı, düşman dışarda anlayışı,sorumluluk üstlenme kuruntusu, olaylara takılıp kalma, haşlanmış kurbağa meselesi, tecrübeyle öğrenme hayali ve yönetici takım miti anlayışı kavramlarıyla incelemiştir. senge'nin bu kitabı örgütsel öğrenme kavramındaki ana kaynaklardan biridir.
hesabın var mı? giriş yap