şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kazanılmış değerli tecrübelerdir.
    iş bu entry özellikle aynı durumu yaşayan insanlara kolaylık sağlamak için yazılmıştır, sonuç kısmı son paragraftır.
    öncelikle bu entrymde bahsettiğim durum için ben n11den komple üst kasa sipariş ettim.

fakat geldiğinde gördüm ki kasada touchpad, açma-kapama anahtarı ve bunların bağlandığı flex kablolar yoktu. bunları önceki kasadan söküp taktım, klavyenin üstünde de asetat kağıdı bir parça vardı ama yapıştıracak yerleri hep kıl-toz olduğundan gittim şeffaf bir defter cildinden kestim, uyacak şekilde ölçüp, her şeyi taktım oldu derken esrarengiz problemlerle karşılaştım, mesela ekranın gidip gelmesi, görüntünün kesikli kesikli olması ve kendi kendine açılması gibi.

önce sorunu tespit etmek için epey inceleme yapıp hipotezler ileri sürdüm, mesela sanki menteşe yeri 1mm uzun geliyor galiba deyip orayı törpülemek gibi, sonra anladım ki açma kapama tuşunun flex kablosu içten kırılmış bükülmeden, neyse artık onu da sipariş ettim, 15cm uzunluğunda plastik ve bakırdan ibaret küçücük bir kablo 25tl+7tl kargo tuttu( mecburen alacaklar ne kadara satabilirsek demişler sanırım) kabloyu taktım yeniden kapattım ama ekran yine gidip geliyordu, derken epey meşakkatli saatler sonucu klavyenin altındaki asetat kağıdı parçanın touchpad ile anakartın arasını da yalıtan bir uzantısı olduğunu hatırladım.
    2 haftalık süre içindeki yaklaşık 10 saatlik problem belirleme sürecinin ardından 30 saniye içinde defter kapağından bir parça kesip iki bantla ana kartın o kısmına yapıştırarak sorunu çözdüm, sadece orada parçalar temas edip kısa devre yapıyormuş.
  • (bkz: poker)