şükela:  tümü | bugün soru sor
  • lan her gün yeni birşey öğreniyorum ama ufkumu iki katına çıkarmadığı, sadece biraz genişlettiği için kimseye anlatamıyorum içimde patlıyor.

dolmuşta ayakta gitmek zorunda olanlar bilir, dolmuşun durmasından hemen bir an sonrasında geriye doğru bir sarsılma yaşanır. ben bunu dengelemek için tam bu an yaşanmadan önce kendimi kasmaz salardım ve bu arkaya doğru sarsılma, durma ivmesini dengeleyerek beni olduğum konuma tekrar geri getirirdi. bunu yapmayan diğer salak insanlar saniyenin sekizde biri kadar bir süre boyunca kendilerini ekstradan kasmış olurlar ve yedikleri elmaların bir kısmını boşa harcamış olurlardı. hehe gerizekalılar.

bu olayın fizikte sarsım diye bir ismi varmış. kim tahmin edebilirdi? ivmenin türeviymiş ya la bu. 3. dereceden diferansiyel denklemlerle ifade edilebilen bir olaymış. yolun türevi hız; hızın türevi ivme; ivmenin türevi de sarsımmış.
  • bir cumhuriyetin bakanının nasıl olabileceğini görüp ufku biraz genişletebilirler. letonya cumhuriyeti maliye bakanı dana reizniece-ozola azerbaycan'daki 2016 dünya satranç olimpiyatlarına katılabilmek için bratislava'daki bir toplantısını ekiyor ve kendinden yaklaşık 400 puan daha yüksekteki dünya şampiyonu olan rakibi hou yifan'ı yenip işinin başına geri dönüyor mesela.

insan imrenmeden edemiyor çünkü naci ağbal.
  • (bkz: reserved)