şükela:  tümü | bugün
20478 entry daha
 • "sen" yerine kullandığımız "siz" sözcüğüne dair ufak bir karalama.

  oldukça karmaşık olan genotip, fenotip ve zihinsel yapımız hakkında biraz kafa yorup bizi biz eden şeylerin aslında ne kadarının tamamen bize ait olduğunu düşünürken düşüncenin kıvrımlı sokaklarında biraz dolaşmaya ne dersiniz?

  hemen heyecanlandınız değil mi? şimdi lütfen sakin olun ve oturduğunuz yerde oturun çünkü şaka yaptım. bir yere gittiğimiz falan yok fakat ufuk çizginizde ince bir kıpırdanma, hafif bir parlama yaşayabilirsiniz belki. neyse, homurtularınız ve küfürleriniz bittiyse başlıyorum;

  efendim malumunuz, eşsiz bir varlık olan her insan, karakterinde kendisinden önceki nesillerine ait izler taşımaktadır. gördüğümüz kabuslardan tutun da, önemli önemsiz alışkanlıklarımıza kadar; yürüyüşümüz, konuşma tarzımız, heyecanlarımız, korkularımız, nesneleri tutuş şeklimiz ve onlara bakış açılarımız, düşlerimiz, düşüncelerimiz, hülasa sahibi olduğumuz karakteristik özelliklerin çoğu aslında tamamen bize ait sayılmaz. çünkü biz, geçmiş nesillerimiz ile biz oluruz.

  bu yüzden büyük büyük büyük anne ve babalarımızdan emanet aldığımız kişisel özellikleri bir kenara, sadece kendimize has özelliklerimizi ise ayrı bir kenara koyup bunları birbirinden iyice ayırt edemeyen biri, bizi yeteri kadar iyi tanımış ve biz'in içindeki ben'i henüz etraflıca keşfetmiş olamaz.

  bu yabancılık, bizi karşımızdaki insana karşı ihtiyatlı davranmaya zorlarken, ona karşı “sen” demekten imtina ettirip “siz” sözcüğünü kullanmaya iter hep. biz “siz” sözcüğünü o kişiyle samimiyet kurmanın henüz erken olduğu durumlarda arz-ı hürmet adına kullandığımızı sanırız fakat “siz” zamiri aslında o kişinin kendisine duyulan saygıdan ziyade, onun geçmiş nesillerine atıfta bulunmak üzere kullanılır. bu sebeple her tekil şahıs, iyice tanınıp öğrenilene kadar bir çoğul şahıs demektir. ona gösterilen saygıyı, en az onun kadar, ona sebep olan ve hala genlerinde taşıdığı geçmiş nesilleri hak eder.

  bir insana siz diyorsak
  o insanın özüne,
  geçmişinden taşıyıp yaşattığı varlıklara sesleniriz aslında.

  çünkü
  onlar hala bizimle birliktedir.
  onları bizden kimse alamaz.
  bilinmez,
  belki de bu yüzden kimse asla
  yalnız değildir, yalnız kalamaz...
 • -sanal para ile ilgilenmeyenler lütfen okumasın-

  yaklaşın bakalım kısa vadede çok para kazanacağım diye 3 kuruş parasını bitcoin e yatırıp hayalleri balinaların kahkahalarına yem olmuş gençler..
  evet önceleri hep artan bitcoin furyasına kendimizi kaptırıp uruguay'a gideceğiz diye aldık bir miktar, sonra 'ayı' sezonu dedikleri her geçen gün hayallerin suya düştüğü sezona girdik. yılmadık 'sanal para analizcisi' olarak kendilerini addeden kişileri takip edip birazda o şekilde kaybettik, kendimiz analiz edelim dedik yine kaybettik, ... daha nice şeyler deneyerek kaybetmeye devam ettik :)
  ee bunları biliyoruz zaten dediklerinizi duyar gibiyim, tamam sadete geliyor ve ufkunuzu açıp, eski 'şatafatlı' günlerinize nasıl döneceğinizin sırrını anlatıyorum.
  öncelikle paranızı unutun, unutun dediysek temelli değil tabi 2 yıl sonra geri çekecem diye düşünün.
  - artık kafamız rahat günlük düşüş çıkışı umursamıyoruz,
  -sonra birbirine yakın 2 altcoin belirleyin (bu biraz zamanınızı alabilir, msj atıp hangi coinler birbirini izliyor sorabilirsiniz.)
  -yaklaşma ve uzaklaşma oranlarını belirleyin örn: x coini ile y coini birbirinden en fazla 10 satoshi uzaklaşıyor gün içinde tekrar yan yana geliyor gibi.
  -cüzdanınızda kalacak asıl coini belirleyin.
  -kafanızda oluşan fark geldiğinde yüksek olanı satıp anında düşük olan coini alın, yaklaşınca tekrar satıp asıl coininizi alın.
  -işlemi bitirdikten sonra tekrar başa dönün :)
  -asıl amaç belirlediğimiz altcoin in miktarını artırmaktır.elbet bi gün tüm coinlerin tekrar yükseleceği 'boğa sezonu' başlayacak.

  belirttiğim stratejiyi bir aydır her gün uyguluyorum yüzümü kara çıkartmadı, kesenize bir nebze faydam dokunursa ne mutlu.