41649 entry daha
 • c harfi fransızca'da s olarak okunur, ancak eski latincede k olarak okunur.
  bu yüzden julius caesar kendisine sezar değil, kezar diyordu ve eski romada kendisine julius kezar deniyordu.
  kayseri ismi kezar'dan yani sezar'dan gelmektedir.
  july yani temmuz ayına julius caesar'ın ismi verilir. kendisinden sonra gelen yeğeni, roma imparatorluğu'nun ilk imparatoru augustus'da ağustos ayına kendi ismini vermiştir. ancak julius'un ayı 31 çekerken, augustus'un ayı 30 çekmektedir, bu yüzden ve altta kalmamak için 1 gün şubat ayından alınıp, ağustos'a eklenir. bu yüzden ard arda gelen iki ay temmuz ve ağustos 31 çekerken, şubat 28 çeker.
  caesar ve augustus tarihte sadece birer kişidir, ancak sonra gelen roma imparatorları bu isimleri bir lakab olarak yüzyıllar boyunca kullanmıştır (bizdeki sultan veya padişah kelimeleri gibi).
  fransızca'da kelime sezar olarak okunduğu için kezar günümüzde sezar olarak bilinmekte daha çok.
  fransızca bilmeyip sadece ingilizce bilenler genelde bilmez, ancak britanya'nın norman işgalinden kaynaklı olarak, modern ingilizce'nin neredeyse yarısı fransızca'dan geçen kelimelerden oluşur. bu yüzden kelime ingilizce'de de sezar olarak geçer.
  konu açılmışken, ingilizler'in ulusal kahramanı ve ünlü kralı aslan yürekli richard bile aslında fransızca konuşan norman kökenli bir kraldı. yuvarlak masa şövalyeleri de ingilizce değil fransızca konuşuyorlardı. bu yüzden aslan yürekli richard'ın lakabı lion heart değil coeur de lion (fransızca= aslan yürek) idi.
  "coeur de lion" kelimesinin okunuşu "kör dö lion" şeklindedir. izmir'in karşıyaka semtinin eski adı kordelya'dır. bazıları bunu rumca sanır ama değildir, kordelya ismini coeur de lion (kör dö lion)'dan alır, çünkü aslan yürekli richard ve orduları 3. haçlı seferi sırasında karşıyaka'da konaklamış ve kamp kurmuştur.
 • miracle on 34th street filminde noel babanın tatlı sağır küçük kız ile konuştuğu sahnede kız gerçekten sağır ve noel babayı canlandıran aktör ( richard attenborough ) işaret dili bildiğinden haberi yoktu o yüzden buradaki kızın şaşkınlığı gerçek bu gerçekten çok hoş ve iç ısıtıcı
 • düşününce başımı ağrıtan bir bilgi edindim sizle de paylaşmak istiyorum.

  dünya üzerinde yaklaşık 20 quadrilyon karınca olması. size biraz bu rakamdan bahsedeceğim. bu entry'i aynı zamanda sevdiğim bir kanalın videosununun çeviri özeti gibi düşünebilirsiniz. sonuna kaynak bırakacağım.

  20 quadrilyon (20.000.000.000.000.000) günlük hayatta karşılaşabileceğimiz bir sayı olmadığı için önce kafamızda bir oturtalım;

  bu sayı dünya üzerindeki her insan başına 2.5 milyon karınca düşmesi demek. yani 8 milyar × 2.5 milyon karınca var.

  isimlendirilmiş 50 bin karınca türü içinde, karıncaları 1mm ile 4mm arası boyutta ve ortalama ağırlıklarını 0.4 miligram olarak düşünebilirsiniz.

  ortalama bir karıncayı 0.4 mg ağırlık ve ortalama boyutunu 2.5milimetre × 4.5 milimetre olarak alırsak 2.5 milyon karıncayı bir araya getirip bir insan şekli vermek istesek ağırlığı 10kg olan 147 cm boyunda bir insan yapar. bundan 8 milyar tane düşünün.

  dünyadaki bütün karıncaları bir araya getirirsek 860 metre çapında bir dev bir karınca topu elde edebiliriz.

  peki bütün karıncaları uc uca eklersek dünyanın etrafını kaç kere dolaşabilir? hazır olun geliyor:

  0.0045 metre × 20 quadrilyon = 90 milyar kilometre.

  yani uc uca eklenirse karıncalar dünyanın çevresini 2.245 milyon kere dolaşabilirler (ekvatordan).

  güneşe kadar uc uca koyabilecek olsak bu karınca çizgisi dünyadan güneşe 300 kere gidip gelebilir.

  alt tarafı karınca diyip geçiyoruz abi bunlar nasıl sayılar ya!?

  karınca sayısı ile ilgili kaynak

  rakamlarla örneklendiren vfx kanalı
hesabın var mı? giriş yap