şükela:  tümü | bugün
22078 entry daha
 • tarih boyunca tüm toplumlarda;

  fakirler asker,
  orta sınıf subay,
  üst sınıf general,
  zenginler yönetici

  olmuşlardır. bunun dışında olanlar varsa da pek azdır. (istisnalar kaideyi bozmaz)
 • "geometri tam daireleri ele alır; ama duyulur hiçbir nesne tam olarak daire değildir; pergelimizi ne kadar dikkatli kullanırsak kullanalım, bazı kusurlar ve düzensizlikler olacaktır. bu da, her tam muhakemenin duyulur nesnelere karşıt olarak ideale uygun olduğunu ima eder; daha ileri gidip, düşüncenin duyudan daha soylu ve düşünce nesnelerinin duyu-algı nesnelerinden daha gerçek olduğunu savunmak doğaldır."
 • alkol ve cinsiyet

  aynı kiloya sahip erkek ve kadınların, aynı miktarda alkol alması durumunda kadınlarda alkolden etkinlenme oranı daha fazladır.

  olası nedenler;
  1-kadınlarda gastrik alkol dehidrogenaz enzim aktivitesi daha az olduğundan alkolün sistemik emilimi daha fazla olmaktadır.

  2-kadınlarda menstiruel siklus nedeniyle hormon değişiklikleri olduğundan alkol metabolizması değişmektedir.

  3-kadınlarda kas kitlesi daha az, yağ oranı daha fazladır. kas dokusu yağ dokusuna göre alkolü daha hızlı absorbe eder. bu nedenle kadınlarda alkol dolaşımda daha fazla kalmaktadır.
 • "deveye sormuşlar 'boynun neden eğri?' o da demiş ki: 'nerem doğru ki?'." hikayesi uydurmaymış. ders çıkarılması gereken bir hikayeymiş. ben de deve nasıl konuşuyor diye şaşırıyordum.
2 entry daha