41649 entry daha
  • prizdeki elektrigin tek bir ucu carpilip olmeniz icin yeterlidir, bu yuzden kontrol kalemini tek tarafa sokunca yanar.
    (diger ucu da carpabilir ellemeyin)

kettle,vantilator,camasir makinesi govdesinden yani tek noktadan carpilip olebilirsin.
    cok videosu var internette.

bu mu 2 katina cikardi diyeceksin?
    dur geliyorum oraya.

bu carpan uca faz denir ya da canli derler.
    gavurlar live der.

salterler sadece bu ucu keser yani tek hat kesilir, simdi sen gittin salteri kapattin alet ustunde calismaya basladin.
    canli uc eve gelmiyor.

- komsun gitti ana panoyu kurcaladi yonleri degistirdi.
    n'oldu geberdin gittin.

- tedas geldi ana panoda calisma yapti ters cevirdi, hoop yine carpildin

- kocaman kanatli kusun biri geldi tele degdi ariza cikti, canli uc diger uca degdi yine öldün.

- komsunun evinde priz yandi faz diger 2 uctan birine carpti, buyrun cenaze namazina.

cok ilginc degil mi lan, elektrigi kestim saniyorsun ama kesik degil.

dur daha bitmedi.
    evde kombi ve klimaya ait salterler var dimi?
    salonda ya da mutfakta gorursun.
    bunlarin da faza bagli olmasi lazim.

peki neye bagli?

o salteri takanin sikinin keyfine. bunlari genelde rastgele insanlar(ev sahibi, eski kiraci) monte eder.
    faza dikkat etmez rastgele kabloya takar gecer.

sen kombiyi kapattim saniyorsun ama kombiye cayir cayir elektrik gelmeye devam ediyor.

buraya kadar normal kullanici carpilmaz denebilir.

eve dugmeli uclu priz aldin, dugmeden kapattin.
    prize bagli aletler calismiyor.

peki dugme hangi ucu kesti.
    tamamen rastgele, prize hangi yonde taktiysan onu.

yani ayni tehlike bunda da var, elektrik yok saniyorsun ama var.
    o kirmizi dugmeler 3 kablodan 1 tanesini keser.
    ustelik toprak hatlari tamamen acikta, evde toprak hatti yoksa aletin birinde kacak varsa bunlarda da elektrik var.

kacak varken evdeki velet bunlara temas etse mortingen strayze.

evinize kacak akim rolesi taktirin boyle seylerden korunun.
    toprak hat yoksa cektirin, eve 5 milyon veriyorsaniz 3-5bin tl verin cimrilik yapmayin.
    (30ma olacak 300 bi boka yaramaz)
  • "banka hesabım tamamen boşaltıldı, adıma habersizce kredi çekilip başka bir hesaba aktarıldı, telefonumdaki özel fotoğraflar çalındı, internet sitelerinde kullandığım tüm şifrelerim çalındı" gibi sözleri hayatı boyunca kullanmak istemeyen android telefon kullanıcılarına; bazı önerilerim var.

"bedava peynir sadece fare kapanında olur" sözünü herkes duymuştur. normalde ücretli olmasına rağmen, bir şeyleri bedavaya elde edebilmek her insana çok güzel duygular hissettirip, "şşşşşt sessizlik, bugün en mutlu günüm" etkisi yaratır. play store'daki ücretli fotoğraf/video düzenleme uygulamalarını, gündelik hayatı kolaylaştıracak uygulamaları, ücretli satılan oyunları, ya da ücretsiz olan fakat "uygulama içi satın alma" yani "enerji/kredi/abonelik" gibi şeyleri içeren uygulamaları herkes bilir. maalesef ki telefon/teknoloji bilgisi temel düzeyde olan ve bedavayı çok seven halkımız, bu tarz şeylere hem ücretsiz hem de full özelliklerle sahip olabilmek için telefonlarının ruhunu dolandırıcılara teslim etmeyi seçiyor.

peki bunu nasıl yapıyor ?

mağdur kişimiz, x bir uygulamanın/oyunun tam sürümüne ücretsiz sahip olabilmek için "xxxxxx uygulama/oyun full apk" indir gibi şeylerle google'da araştırmalar yapıyor ve fütursuzca önüne gelen her siteye girip apk dosyalarını indirmeye başlayıp, yüklemeye çalışıyor. milyarlarca dolarlık bir şirket olan ve bünyesinde sırf işletim sistemini güvenli hale getirmek için düşünemeyeceğiniz kadar kişi çalışan google'ın işletim sistemi olan android, bu hiç tanımadığınız apk'yi yüklemeye çalıştığınızda size bu saçmalığınız için bu şekilde bir tepki gösterip; "ben bu uygulamayı geliştiren kişiyi tanımıyorum, benim resmi uygulama marketimde böyle bir geliştirici/uygulama yok ve bu yüzden bu uygulamayı yüklemene izin vermiyorum, saçmalama!!" şeklinde bir tepki gösteriyor.

mağdur kişimiz "benim için önemli lan, benim için önemli!" şeklinde yüklemeye devam etmeye çalışıp, "bilinmeyen kaynaklardan gelen yüklemelere izin ver" seçeneğini işaretleyip, telefonunun korumasını tamamen kapatmış oluyor ve bu sayede telefonuna uygulama markette yer almayan ve zararlı kod içerip içermediği google tarafından kontrol edilmemiş uygulamasını telefona yüklemiş oluyor.

peki bundan sonra süreç nasıl işliyor ?

indirdiğiniz apk dosyasına halk arasında "virüs" olarak bilinen, orijinali "remote access trojan" kodlarını eklemiş olan dolandırıcınızın yüzünde şu şekilde bir mutluluk oluşuyor ve telefonunuzda burada yer alan her şeyi yapabilecek hale geliyor, kısacası telefonunuz sizin yanınızda ama aynı şekilde dolandırıcınızın da yanında.

sonra vay efendim "gece uyuyordum, sabah bir uyandım tüm banka hesaplarım boşaltılmış, adıma kredi çekilmiş, aman efendim her şeyim gitmiş" tarzında haberler çıkmaya başlıyor ve insanlar "ya nasıl olabilir ?" diyor, işte bu yüzden oluyor. *

bu yüzden telefonunuza google'ın resmi uygulama marketi olan play store dışında asla uygulama yüklemeyin ki, bu tarz sorunlar yaşamayın.

ayrıca internet sitelerinde/pazaryeri uygulamalarında dolandırılmamak için; #162595507
  • yanardöner bulutlar veya gökkuşağı bulutları olarak bilinen pileus bulutu az rastlanan bir doğa olayıdır ve bir bulutta görmeye alışık olmadığımız renkleri canlı bir şekilde veya bazen tüm bir renk tayfını aynı anda gösterebilmektedir.

yanardöner bulutlar, küçük su damlacıklarının veya küçük buz kristallerinin ışığı ayrı ayrı saçmasından kaynaklanan bir kırınım fenomenidir. güneşin ufukla minimum 58 derece açı yapması, altıgen şeklindeki sirrus kristallerinin bir kenarından giren ışının kırılması sonucu yerden bakanlar bulutu gökkuşağı şeklinde görürler.

farklı dalga boylarındaki ışınlar bir prizmanın içinden geçirildiği zaman farklı açılarla kırılır (bir kez prizmaya girerken bir kez prizmadan çıkarken). böylece beyaz ışık kendini oluşturan farklı renklerdeki ışıklara ayrışır. kırılma açısı kırmızı renk için en büyük, mor renk için en küçüktür.

bulutların pek çoğu, ilk başta yanardönerlik özelliği gösterebilecek tekdüze bölgeler içerirler; ancak çabucak kalınlaşıp, birbirine karışarak veya güneşten çok fazla uzaklaşarak, göz alıcı bu renkleri sergileyemez hale gelirler. bu yüzden genellikle bir kümülonimbusun üstündeki lentiküler bulutlarda görülürler.

doğada nadir görülen pileus'un, çin'in güneybatısındaki sichuan eyaletinde bulunan lugu gölü'nün üzerindeki görüntüsü

kaynak1
    kaynak2
  • aradığın güç, o kişide değil. o duyguda değil, sevdiklerinde değil, özlem duyduğun o geçmiş günlerde değil. iyi hissettiren o anlarda değil, sırtını dayadıklarında değil. aradığın güç kabullenmekte. o güç, “yolcu” olduğunu kabullenmekte.
  • son dönemin sükse politik sloganı "kızıl elma" sözünün roma imparatorluğunun siyasal ve askeri hedefleri için belirledikleri bir metafor olduğu ve mevcut "türk bayrağının" da bizans imparatorluğunun istanbul şehri için ürettiği bayrak olduğunu öğrenince hayret etmedim desem yalan olur.
  • (bkz: güney kore/@cagdas donem kuramcisi)

"80'de türkiye'yle kore aynıydı abi, bak neler yaptılar abi" diye gezen tayfadansanız ufkunuzun değilse bile algınızın iki katına çıkacağı garanti. bilginiz de bayağı bir artar da ona tam bir sayı veremiyorum zira sıfırı neyle çarpsak sıfır, durduk yere artizliğe gerek yok.
5 entry daha
hesabın var mı? giriş yap