şükela:  tümü | bugün
19585 entry daha
  • yalan ve iftiradan başka seçeneği kalmayan iftiracıları görmemizi sağlayan başlık. demek tarihi gerçeklikten kopacak kadar argümanlarınızı bir bir yitiriyorsunuz. güzel.

öyleyse gelin islam halifelerinden adaletiyle tarih sahnesinde yer etmiş hz.ömer'i şehit eden ebu lülüe'nin ufku iki katına çıkartacak hainliğine değinelim:

zanaatkarlık, değirmencilik gibi işlerde vakıf olan ve dönemin küfe valisi muğire b. şu'be'nin kölesi olan ebu lülüe, efendisi muğire ile çağının geçerli hukuki prosedürüne göre kölelikten kurtulma anlaşması (mükatebe) yapar.

buna göre ebu lülüe:gelirinden belli bir yüzdeyi efendisine vererek ödeyeceği bir bedel üzerinden özgürlüğünü satın alacaktır.

ancak ne olduysa ebu lülüe denen hain bir anda bu anlaşmadan caymış ve valiye azad edilmesi için gereken tutarı ödemeyi reddetmiştir. konuyu da hz.ömer'e intikal ettirmiştir. bu arada dikkatinizi çekerim: bir köle konuyu doğrudan koskoca halife'ye intikal ettirebiliyor.

hatta bu olay taberi, ibu’l-esîr ve başka tarihçilere göre şu şekilde gerçekleşiyor:

hac ibadetinden dönen hz.ömer çarşıdayken, katili olacak ebu lülüe feyruz(firuzan) karşışına çıkıyor ve aralarında şu şekilde bir diyalog gerçekleşiyor:

ebu lülüe: -ey mü’minlerin emîri, muğîre bin şu’be’ye çok haracım (ödemem gereken çok para) var, bana yardım et (de haracımı ödeyip azad olayım).

hz.ömer: -haracın ne kadar?

ebu lülüe: -günlük iki dirhem(miktar temsilidir kaynaklarda farklı miktarlar yer almaktadır o günün koşullarında 100-120 arasinda değiştiği bazı kaynaklarda mevcuttur)

hz.ömer: -ne iş yaparsın?

ebu lülüe: -zanaatkarlık, nakkaşçılık, değirmencilik.

hz.ömer: -bana göre bu kadar iş yaptıktan sonra senin haracın çok değildir.

gördüğünüz gibi olayın bütün kaynağı burada cereyan etmektedir. halife hz.ömer piyasa koşulları içerisinde bu işleri icra edenlerin bu azad bedelini rahatlıkla ödeyebileceğini belirtmiş ve kölenin haksız talebini reddetmiştir.

bitti mi? hayır!

tüm bunlara rağmen hz.ömer kendisinin borcunu gerçekten ödeyemediği ihtimalini de düşünüp ona devlet adına rüzgarla çalışan bir değirmen işini teklif etmiş ve lülüe kabul etmiştir. hatta kabul ederken:

"eğer kurtulursam sana doğuda ve batıda konuşulacak bir değirmen yaparım" şeklinde üstü kapalı bir tehdit savurduğu da yine kaynaklarda yer almaktadır.

işte hz.ömer ve ebu lülüe feyruz arasında olan bağlantı yalnızca bundan ibarettir. peki hz.ömer'in şehit edilmesinin arka planı nedir?

hz.ömer sebep yokken nickli yazarın yalanlarından bağımsız olarak siyasi meselelerden ötürü şehit edilmiştir. bunu da olaydan sonra tanıklıkları bulunan abdurrahman bin ebîbekir ve
    abdurrahman bin avf'dan anlıyoruz. nitekim bu iki tanığın ifadesine göre hürmüzan ve hristiyan cüneyfe'nin doğrudan katille görüldükleri ve hz.ömer'i yaralayan hançerin bu isimlerde bulunduğu ortaya çıkmıştır. hatta bu ifadeler üzerine hz.ömer'in oğlu bıçağı karşılaştırmış ve tanıkların ifadeleriyle bıçak tarifinin birebir uyuştuğunu görmüştür.yani olay bir bakıma oldukça planlı bir şekilde gerçekleştirilmiştir. nitekim diğer halifelerin başına gelen suikast olayları da bu noktada aydınlatıcı olacaktır.

gerek hz.ömer ve katili arasındaki diyaloğun gerekse de diğer enrtydeki içerikleri ilişkin kaynaklar şu şekildedir:

-mes'udi, murücu'z·zeheb ıı. 320; ibn kuteybe, kitabu'l imame ve's-siyase, 37; taberi, ıv, 190: ibn abdirabbih.

-şiblî numanî, bütün yönleriyle hz. ömer ve devlet idaresi, c.1, s.268; abdurrahman demirci, hz ömer’in şehadeti,
    el-makdîsî, v. 188.

-şiblî numanî, bütün yönleriyle hz. ömer ve devlet idaresi, 1/297-298; abdurrrahman demirci.

yine konuya ilişkin bir ilahiyatçının araştırmasına şuradan göz atılabilir.

bunlarda hz.ömer'in bir kölenin basit bir kininden değil de arka planında çok daha farklı siyasi meselelerin olduğuna ilişkin iddiaları içeren kaynaklar:

-islam ansiklopedisi (dia), hürmüzan maddesi

-diyanet islam ansiklopedisi, muğire b. şube md

-şiblî numanî, bütün yönleriyle hz. ömer ve devlet idaresi, 2/370.

-sabri hizmetli, islam tarihi (başlangıcından ilk dört halife devri sonuna kadar), 206

isteyenlere ek olarak makale de önerebilirim.

öyleyse: hz.ömer'e nefretinden dolayı yalan yanlış söylentiler ve iftiralarla yoğrulan, bazı mezhepsel kaynaklardan duyumsanan söylemleri yukarıdaki entryde kendisine malzeme edinen yazar sizce hangi sıfatı haketmektedir?

edit: yazıyı okumaktan aciz bazıları aşağıda asıl meselenin kölenin haraç anlaşmazlığından kaynaklandığını yazdığımı iddia etmiş. oysa ki entryi biraz dikkatle okusaydı o diyaloğun yalnızca hz.ömer ve köle arasındaki tek irtibat noktası olduğunu, ondan sonra asıl sebebe ve diğer olasılıklara değindiğimi görürdü ya da işine gelmediği için çarpıtmaya devam ediyor.

ikinci olarak yazar cariyelik konusuna açıklık getirmemi istemiş:

birincisi kölenin adı ebu lülü değil ebu lülüe firuzan(feyruz).

ikincisi bu konuya değinmeden bazı noktaları akletmenizi istedim lakin ne yazık ki bundan beri olduğunuzu gördüm.

bir defa! eğer iddia edildiği gibi konu cariyelik ve bu minvaldeki iddialar olsaydı: sizce ebu lülüe kendisini köleleştiren ve iddia ettiğiniz gibi kızını cariye yapan muğire b. şube'i mi yoksa hayatında görmediği hz.ömer'i mi ilk hedef tahtasına oturtacaktı?

ayrıca bu hassasiyeti bulunan birisinin, bütün olanları sineye çekip, efendisiyle oturup anlaşma yapması ve onun için çalışması mantıklı mıdır?

ayrıca yine bu iddia ettiğiniz asıl sebepten dolayı kinlenmiş köle hiç sahibinin dikkatini çekmeyecek midir? nitekim feyruz,bildiğiniz üzere bizzat muğire b. şube'nin önerisiyle medine'ye gönderilmiştir. ayrıca hz.ömer'e yapılan saldırı sonrasında ortaya çıkan bulgular ve tanıklıklar da olayın siyasi, ekonomik meselelerden kaynaklandığını apaçık ortaya çıkartmaktadır. bunu da entryde kaynaklarıyla beraber belirttim.

ancak her ne hikmetse yukarıda islam halifelerinden, hz.ömer'e iftira atan sebep yokken isimli yazar hala entrysine kaynaklarını eklememiş ya da entrysini düzeltme ihtiyacı hissetmemiştir. çok bilimsever tarihçi islam düşmanları ise kaynak istemeyi, bilimsel referans istemeyi hiç akıllarına getirmeden hurafe bir entryi favlama telaşına düşmüşlerdir.

ne söylersek söyleyelim anlayamayacak bir güruhun karşıda olduğu aşikardır. yine de şunu bilmenizi isterim ki size buradan ekmek çıkmaz.

edit2: basit bir köle kini ibaresinden yanlış anlam çıkartılmış. basit burada köleyi değil kinini nitelemekte çünkü kini her ne hikmetse kendisine zulmettiği iddia edilen kişiye değil hiç alakasının olmadığı hz.ömer'e karşı gerçekleştirilmiştir.

ayrıca utanmazca iftiralarınıza devam ediyorsunuz kaynakları görebilir miyiz? hz.ömer'in bu adamı köleleştirdiğine, eşi veya kızlarını cariye olarak aldığına ya da bu kölenin bu sebeplerden dolayı hz.ömer'e suikast düzenlediğine dair kaynaklarınız nerede sözde tarihçi islam düşmanları?
  • feyruz isimli iranlı bir kölenin ilk çevirmeli telefon melodilerinden birine isim babalığı yapması.

(bkz: ebu lu' lu)

lulululu.
  • bilmiyorum ufku ikiye katlar mı çünkü benimkini katlamıyor ama madem gündem olmuş, hz ömer'in ölümü hakkında şunları okuduğum bilgiler.

--- spoiler ---

halife ömer kolay kolay farsları şehre sokmazdı, onların medine'ye yerleşmelerine izin vermezdi. bir gün mugire b. şube, ömer'e bir mektup yazdı. mektubun içeriği şu: yanımda fars/iranlı biri var, adam hem iyi bir demirci, hem marangoz ve hem de ressam/figür işini iyi yapan biri. izin verirsen medine'ye gelsin orada bizim insanlarımıza faydalı olsun. önerdiği kişi mugire'nin kölesidir, kalabalık bir merkezde kalmasını, fazla müşterisi olmasını arzu etmektedir. sonunda ömer izin verir ve adam medine'ye yerleşir. her gün (para kazansın kazanmasın) patronuna iki dirhem (o günkü para birimi) vermek zorundadır. bir süre sonra bu kadar para vermek adama zor gelmeye başlar. bir ara ömer'e durumunu anlatır, bu kadar ücreti ödeyemeyeceğini söyler. ömer, sen kazanırsın, birçok sanatın var der ve ona yardımcı olmaz.

bu arada ömer ona, "duyduğuma göre sen hava ile çalışabilecek değirmen de yapabiliyormuşsun" der. adam evet dedikten sonra ve ömer'e kızgın bir bakış atarak "ömrüm yeterse sana öyle bir değirmen yapacağım ki, numune olsun, insanlar hep onu konuşsun" diye ekler. ömer'i öldürme duygusuyla doludur. ömer de onun bakışlarından bu durumu fark ederek, "baksanıza bu adam beni tehdit ediyor." der. tabii ki alaylı bir şekilde. ve adam gidip iki ağızlı, uzun bir hançer yapar, bir gün sabaha karşı camide ömer'e saldırır ve üç darbe vurup kaçar. kaçarken de önüne gelenlere, onu yakalamak isteyenlerin hepsine saldırır ve rivayetlere göre on üç kişiyi katleder. hançerin zehirli olduğunu da belirtmeliyim. sonuçta teslim olmamak için intihar eder.

arif tekin, bilinmeyen yönleriyle hz.muhammed’in ölümü
    --- spoiler ---

benim asıl ilgimi çeken olay, yine yukarıdaki kaynakta okuduğum (ne kadar doğru bilemiyorum ama yazar hadis kaynaklarıyla vermişti) kadarıyla tebük gazası dönüşünde peygambere yapılan suikast girişiminde suikast timinde hz ömer'in de olduğuna dair iddialardı.

bir de hz osman'ın öldürülmesi olayı var. bu konu hakkında da şöyle bir iddia okudum;

--- spoiler ---

osman'ın cenazesinin yahudilerin tuvalet olarak kullandıkları bir mezbeleye atıldığını ve orada üç gün kaldığını, korkudan kimsenin gidip onu defnedemediğini yukarıda yazdım. bu arada onu öldürenler şeytan taşlar gibi cesedini taşlamaya başlıyorlar ve gömülmesin, herhangi bir yere atılıp kalsın ve bu şekilde çürüyüp gitsin istiyorlardı. sonunda yine hz. ali'nin devreye girmesiyle isyancılar defnine izin verdiler. tarihçi ibni şebbe bu konuda, "ebu süfyan'ın kızı ve aynı zamanda hz. muhammed'in de eşi olan ümmü habibe ortaya çıkıp ya bu adamın defnine izin vereceksiniz, ya da ben hz. muhammed'in perdesini (başörtüsünü kastediyor) başımdan alır atarım" diyor.

(yazar burada şu kaynağı vermiş:
    ibni şebbe, tarih'ül medine, osman'ın kabri kısmında no: 321-323)
    --- spoiler ---
  • islamcıların tarihi olayları yorumlayama istediği yerden başladığını görmek. cidden ufku iki katına çıkarıyor. neden argümanlarını ciddiye almamanız gerektiğini gözler önüne seriyor. adam uzun uzun kölelikten kurtulmak için yaptığı anlaşmayı anlatmış, zanaatlarını övmüş ancak feyruz'un nasıl köle haline geldiğini anlatmamış. e hacı yukarıdaki iddiayı çürüteceksen asıl söylemi çürüt. hayır karısı kızı cariye olmadı, incinin babası denme sebebi başkaydı de. bak sıfır bilgi ile size argüman uydurayım. "yaptığı işlerin kalitesinden dolayı incinin babası derlerdi çünkü kusursuz iş çıkartırdı" al bak güzel oldu bu. hayır adam ciddi ciddi devlet para ödemedi diye halifeyi öldürdüğüne inanıyor. bir düşün acaba altında farklı bir şey olabilir mi diye.
  • "there's" kısaltmasının çoğul nesneler için bile kullanılmasının konuşma dilinde kabul görmüş olması.
  • kendi yaptığı şeyi hafife alma, başkasının yaptığını abartma

(#73602042) den alıntı
    bunlarda hz.ömer'in basit bir köle kininden değil de arka planında çok daha farklı siyasi meselelerin olduğuna ilişkin iddiaları içeren kaynaklar.

basit bir köle kini
    basit
    köle

karısı kızı elinden alınmış bir adam. karısına, kızına tecavüz. şöyle bakalım
    karısına
    kızına
    çocuğuna

bu adamın kini basit bir kinse yani bu olay çok basit bir sebep ise
    yazar arkadaşın başına gelmesi durumunda üzülmeyeceğini düşünüyorum. sonuçta basit bir durum. başına böyle bir şey gelen insan sinirlenip kin gütme saçmalığına düşmemeli. değil mi sayın yazar kardeşim
  • islam inanıncaki eli açıp dua edip ve daha sonra eli yüze sürme ritüelinin pagan arap kültüründen islama geçmiştir. bilindiği üzere islamın simgesi aydır (hilal), islamiyetten önce ay kutsal sayılır ve bereket tanrıçası olarak kabul edilirdi. (bkz: ay tanrısı) ez-cümle o dönemde insanlar aya yönelip dua eder ve rivayete göre o an avuçlarına konan ya da yansıyan ay ışığını (nurunu) yüzlerine sürerek kendilerini kutsarlardı.
  • ustalara saygı kuşağında bugün doğumgünü olması sebebiyle fransız ressam paul cézanne var.

sanatçı, babasının isteği ile hukuk eğitimine başlamış ama içindeki sanat aşkına karşı koyamayıp paris'e gitmiş. ama bu sefer de yurdunu özlemiş, geri dönmüş. biraz bankacılık yapıp resimle ilgilenmeye başlamış.

gustave courbet, pierre-auguste renoir etkilendiği isimler. kendisi de; pablo picasso, jackson pollock, paul gauguin, wassily kandinsky ve birçok isme ilham olmuş.

hatta picasso cézanne için “o benim tek ustam. yıllarca onun resimleri üzerinde çalıştım, o bizim babamız gibiydi” demiş.

émile zola ile okula döneminden gelen yakın arkadaşlıkları biliniyor. bu sohbetlerin de onun hayal gücünü besleyen ana unsur olduğu söylenir.
    provence bölgesinde beraber takılırlarmış. zaten doğduğu yer de burası. sonra da yaşamını orda sürdürmüş.
    ilerleyen dönemde zola, başarısız bir ressamdan bahseden bir kitap yazmış. cézanne da karakteri kendisine benzetmiş ve ikilinin yolları bu yüzden ayrılmış diye de bir hikaye var haklarında.

bütün eserlerinden bahsedemeyeceğim için -zaten bilmiyorum- sevdiğim birkaçından bahsedeceğim.
    öncelikle skandal yaratan tablosu a modern olympia ile başlayayım. resim severler olympia ismini hatırlayacaklardır.
    édouard manet’in olympiası.
    modern olympia da buna ithafen yapılmış bir resim.
    dr. gachet’in yanında kalıyormuş o dönem.(evet, van gogh'un doktoru olan gachet)
    resimdeki adam da ressamın kendisi. siyahi kadın figürü iki tabloda da arka planı süslüyor.
    özel koleksiyon eseri, sergilenmiyor.

#71967799 burda olympia da dahil birçok resimden bahsetmiştim, göz atabilirsiniz.

large bathers diğer ünlü eseri. bu resim, sanatçının yıkananlar tablo serisinin en büyük olanı.
    sanat tarihinde kendine büyük yer edinmiş bir eser bu. mutlaka görülmesi gereken resimlerden olduğu genel kabülü var.
    national gallery, londra'da sergileniyor.

the chateau de medan
    medan, zola'nın yaşadığı bölgeymiş. araları bozulmadan önce çizilmiş bir resim demek ki.
    burrell collection, glasgow'da görülebilir.

the card players
    sanatçı, yerel figürler kullanmayı severmiş eserlerinde. mekanı ve günlük yaşamı değil figürleri öne aldığı söylenir.
    barnes foundation, us'de bulunuyor.

ben natürmortlarından hiç bahsetmedim ama ilgi duyduğunuz bir isimse tüm işlerine buradan göz atabilirsiniz.
  • şehirlerarası otobüslerde koltuğu geriye yatıran mekanizmanın koridor tarafındaki koltuklarda yana kayma fonksiyonu da sağlaması. bunca yıldır boşuna yan yana yolculuk etmişiz elin adamlarıyla.
  • yunan mitolojisi’ne göre, samanyolu (süt yolu)'nun, hera’nın memesinden fışkıran sütler sonucu oluşmuş olması. enteresan.

süt yolu (bkz: milkyway):

zeus, ölümlü bir kadından olan oğlunun yani herakles’in üzerine titremektedir. onun da ölümsüz olması için, kutsal eşi hera uyurken oğlunun hera’nın sütünü emmesi istiyor. ama hera uyanıyor ve o zamana kadar görmediği bir çocuğun memesini emmesini istemediği için, çocuğu savuruyor ve sütü fışkırarak süt yolunu oluşturuyor.

ve peter paul rubens'in fırçasından the birth of the milky way, 1636-1637

seramik üzerinde ise yine;
    hera ve akan süt damlalarından samanyolu'nun yaratılması. (mö. 360-350). solda aphrodite çiçek getirir. hera'nın arkasında bakire tanrıça olimpos

kaynak: arkeoloji dünyası
6 entry daha