şükela:  tümü | bugün
21706 entry daha
 • “ününün doruğundayken ortalıktan bir anda kaybolmuş. üç yıl kimse bulamamış. bir gün elinde 240 bin kare fotoğraf ile çıkmış ve uluslararası bir kampanya ile hepsini satmış! parasıyla da üç yıl boyunca fotoğraflarını çektiği brezilyalı topraksız köylülerin yaşadığı binlerce dönüm araziyi satın alarak, köylülere dağıtmış!”
  salgado, 1986 ve 1992 yılları arasında o ana kadar ki en büyük projesi olan “workers/işçiler (1993)” üzerinde çalışırken ve bu albümü hazırlarken 26 ülke gezerek müthiş bir işçi profili çıkartır! kimi eleştirmenlere göre “workers”, karl marx’tan sonra yazılmış en iyi “manifesto”dur! seçilen konuların marksizm ile ilişkisi olması, biçimsel olarak da, kimi zaman göze batacak kadar koyu tonlar ve buna bağlı olarak dışavurumcu etkiler bu paralelliğin izleri olarak görülebilir.salgado’nun başarısının diğer bir sırrı da entelektüel birikimini pozitif bir biçimde çalışmalarına yansıtmasıdır. ekonomi üzerindeki birikimi yoksulluk, üçüncü dünya ve sanayileşme kavramlarına eleştirel yaklaşımını belli bir paradigma içerisine oturtmasını sağlamıştır.
  “dünyanın yaşayan en büyük iki fotoğrafçısından birisi”;
  “kodak sadece salgado yüzünden tri-max filmlerin üretimini durdurmaktan vazgeçmiş. leica ise yeni bir objektifi piyasaya çıkarmadan önce ona gönderirmiş. eğer o beğenmezse, piyasaya sürmezmiş”;
  salgado. tam adıyla; sebastião riberio salgado… ünlü fotoğrafçı. ekonomist. legion d’honeur ile ödüllendirilen gazeteci. çektiği tek kare fotoğrafla ünlü fotoğraf ajansı magnum’u batmaktan kurtaran kişi. muhalefet kendisine brezilya cumhurbaşkanlığını önerdiğinde, “politikacı olursam, yalan söylemeyi öğrenirim” diyerek nazikçe reddeden aydın…
  insanlığa daha fazla salgado lazım…''

  biyografisi

  fotoğraflarından bazıları
 • (bkz: tuhfet ül-mülk)

  malum görsel, pornografik öğeler barındırır.
 • yağmur başlangıcında tüm sürücüler bilir, ilk yağmur yağdığında hele yaz aylarıysa asfaltın arasındaki yağ damlaları o yağan ilk su damlalarının üzerine çıkar ve o asfalt buz pisti gibi kaygan olur, yağıştan 5-10 dakika sonra suyun baskın olmasıyla o yağ dağılır ve yol tutuşu normale döner.

  uzun yolda ortalama 90-120 km/h ile gittiğimizi varsayalım;i arkamızdan gelen rüzgarla birlikte o yeni başlayan yağmur 1 saat boyunca araklı olarak yeni başlayan etkisi gösterebilir.

  yanılmamak için yolun kenarındaki toz ve toprağın ıslaklığını gözlemlemek güzel bir ipucudur.
 • muharrem ince’nin şiir kitabı
 • havyarın kralı "prenses” veya "altın havyar” olarak adlandırılan "black pearl" ürünüdür. (uzmanlar bunun "albino oscietre” veya bir tür beluga olduğunu düşünüyorlar)

  black pearl cinsi havyar az bir miktarda bulunan balıklardan elde edilir. tane başına 2.5-3 mmlik çapı vardır.

  100 ve 500 gram cam kavanozlarda sunulur. raf ömrü 24 aydır. %04 tuz oranı vardır.

  prenses havyarı vatikan’da başpiskoposlar, mançurya’da imparatorlar, rusya’da çarlar, iran’da ise şahlar yerdi. iran’da halktan biri yerken yakalanırsa sağ eli hemen kesilirdi.

  balıkçı kulübesinden kralların sarayına adımını atan harika bir besin kaynağı olan siyah havyar, doğanın bize sunduğu muhteşem gıdalardan biridir.

  iyi havyarın herhangi bir kokusu yoktur.gümüş siyahtan, grimsi kahverengiye hafif parlak renklere sahiptir. yumurtaların büyüklüğü aynıdır ve birbirine yapışmamıştır.