şükela:  tümü | bugün
21096 entry daha
  • algoritmaların hayatımızda ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu gösteren bir belgesel de bunlardan biridir. aynı zamanda yaptığımız hemen her işin arkasında basit ya da çok kompleks bir matematik içeren algoritma dizileri olması.

https://www.youtube.com/watch?v=dlp8a3tlmqu

belgeselde en dikkat çekici bölüm, bazı sorunlara has algoritmaların hala bulunmamış olması. örneğin hepimizin bildiği sudokuyu çözecek bir algoritma halihazırda geliştirilmiş değil. yine logistik ve mühendislikteki en önemli problemlerden birisi gezgin satıcı problemine has bir algoritma bulursanız 1m$ ödül veriyorlar.
  • bir internetsitesinde, karakterle ilgili bilgileri kendimce doğru olanları toparlayıp buraya yazmak istedim.

karşımızdaki insan kim olursa olsun yeni tanıma aşamasındaysak eğer davranışlarıyla olsun mimikleriyle konuşmasıyla ilgili çıkarımlarda bulunuruz.
    fakat her insanın göstermeye çalıştığı yüzün altındaki yüzü detaylarla kişi hakkında ipucu yakalıyabiliriz.
    yeni tanıştığınız biri elinizi sağlam bir şekilde sıkar ve aynı zamanda gülümserse, bu insanın güvenilir biri olması büyük ihtimal.
    veya sizinle ilk tanışmasında elini omzunuza koyarsa bu ya sizden hoşlandığı, ya da baskın bir karakter olduğunu gösterir. eğer sizinle konuşurken iki elinizi sıkıca kavradıysa bu da sizden bir şey isteyeceği anlamına gelir.

yemek yerken küçük parçalara bölerek yiyorsa bu onun planlı bir insan olduğunu gösterir.
    veya tabağındakileri birbirine karıştırıyorsa yani tabağı düzensizse buda onun sorumluluk sahibi olduğunu gösterir.
    yemeklerini hızlı yiyen insanlar ise bir kaç işi aynı zamanda yürüte bilen insanlardır. bunun aksindeki insanlar ise yani yavaş yiyenler anı yaşayan insanlardır.
    patlamış mısırı tek tek ve dikkatle yiyen insanlar ise içe dönük insanlar, dışa dönük insanlar ise avuç avuç yiyenlerdir.

bir konu hakkında konuşurken " ben" kelimesini fazla kullanıyorsa büyük ihtimal yalan söyleniyordur, eğer aşırıya kaçıyorsa benmerkezci bir insandır.
    veya sürekli biz diyorsa değer yargıları yüksek ve sosyal bir insandır.

bakışları; eğer sabit bir yere bakıyorsa daha düşünceli, ve konsantrasyon sahibi bir insan olduğunu gösterir.
    etrafı seyrediyor
    çevresindeki insanların düşüncelerini önemseyen ve dikkatsiz biri olduğunu gösterir.

benim çok ilgimi çekti o yüzden buraya yazıp sizinle paylaşmak istedim. umarım sizlerinde ilginizi çekmiştir. :)