15895 entry daha
  • hitlerin tek tşşklı olması
  • dünya ile ilgili çeşitli "enler" hoşça vakit geçirmenize ve arkadaş ortamlarında kredi kazanmafghhsah şaka lan şaka. değişik bilgiler işte. bazıları biliniyor olabilir.

1. dünyanın en kısa adına sahip yerinin adı "å" dır. iskandinav kökenli bu harf ırmak anlamına geliyormuş.

2.dünyanın en uzun adına sahip yerinin adı da yeni zelanda'da bulunan "taumatawhakatangihangak oauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu"dur. tamı tamına 85 harften oluşur. (bu rekorlar kitabına giren, bir de tayland'da kitaba girmeyen 155 harflik bi yer varmış)

3. dünyanın yüz ölçümü en büyük şehri çin'de yer alan "hulunbuir"dir. tam olarak 263,953 km². bu da ege bölgesi ve iç anadolu bölgesinin toplamından biraz daha fazla bir alan demek.

4. dünyada tüm toprakları başka bir ülke toprağı içinde olan 3 ülke vardır. bunlar lesotho (güney afrika cumhuriyeti içinde), san marino(italya) ve vatikan(italya)dır.

4. dünyanın en soğuk denizi -2 derece ile rusya'daki "beyazdeniz" ve en sıcak denizi de 36 dereceye kadar çıkabilen iran ile arabistan arasındaki "basra körfezi"dir.

5. insan eliyle açılmış en derin çukur rusya'da yer alan "sahalin-ı odoptu op-11 petrol kuyusu"dur. ulaşılan derinlik tamı tamına 12,345 kmdir.

6. dünyanın en uç noktası "chimborazo dağı zirvesi"dir. (yerkürenin merkezi baz alınarak ölçüm yapıldığında). yüksekliği de 6310 metredir. dünyanın en derin noktası ise 10,971 km'lik derinliği ile pasifik okyanusundaki "mariana çukuru"dur.

7. dünyanın en uzun sıradağ zinciri ise "atlantik ortası sırtı" denilen dağ sılsilesidir. ayrıca sadece izlanda kısmı su üstünde olup çoğunluğu atlas okyanusu içindedir.

8. "sargasso denizi" atlas okyanusunda yer alan atlas okyanusu tarafından çevrelenen ve hiçbir kara parçasına sınırı olmayan okyanus içindeki denizdir. yüzü alglerle kaplı bu enteresan bölgeyi ilk keşfeden kristof kolomb olmuştur. okyanus ortasındaki bu karartıyı gören kolomb yine yanılmış ve karanın yaklaştığını düşünmüştür.

9. hiçbir su kaynağının beslemediği ya da çıkış yapmadığı "bosumtwi gölü"dür. göl gana'da yer alıyor ve bir meteor çarpması sonucu oluştuğu tahmin ediliyor.

kaynak: zamanında yabancı bi kaynaktan çevirip arşivlemişim ama şu an ulaşamadım, bilen yeşillendirebilir.
  • belki de binlerce defa uğraştıktan sonra edison'un fonografını geliştiren alexander graham bell'in ilk kaydını yani insalığın ikinci belkide ilk net ses kaydını duyunca bile insan ürperiyor. bir başarı geliyor sesinde sanki. burdan buyrun. kaydın tamamı.
  • 'management information systems' dilimizde 'yönetim bilişim sistemleri' olarak söylenir.
    aslında doğrusu 'yönetim bilgi sistemleri' olarak söylenmesidir.
    'management informatic systems' olsaydı mevcut kullanım doğru olacaktı.
    'bilgi' kısaca işlenmiş yorumlanabilir veridir.
    'bilişim' ise daha kapsamlı geniş bir anlama sahiptir; 'management information systems' konusunu kapsar bir vaziyettedir.

fakat bunu bilen de bilmeyen de 'yönetim bilişim sistemleri' diyerek yoluna devam eder.
  • yasal olarak bir çok yere aslında kimlik fotokopisi vermek zorunda olmamamız.

kimlik paylaşımı sistemi yönetmeliği 11. maddesinin 3. ve son fıkrası: "kimlik paylaşımı sistemi çerçevesinde kimlik bilgisine erişebilen kamu kurum ve kuruluşlarınca ve 5411 sayılı bankacılık kanunu çerçevesinde faaliyette bulunan bankalarca kişilerden ayrıca nüfus cüzdanı örneği veya kimlik bilgilerine ilişkin başkaca bir belge istenemez."

zaten benim mantığıma göre, ben kimliğimi gösteririm. fotokopisini istiyorsan sen çekersin. ben sana fotokopi çekip vermek zorunda değilim. oldum olası kimlik fotokopisi nasıl başvuru evrakları arasında sayılır anlayabilmiş değilim.

sizden kimlik fotokopisi isteyen kurum veya kuruluşlara kimlik paylaşımı sistemini kullanıp kullanmadıklarını sorun ve kendilerine yönetmeliği hatırlatın. bu kadar basit.

(bkz: kimlik fotokopisi vermek zorunda olmamamız)
  • azimli sıçan duvarı deler
  • azimli sıçan duvarı deler.
  • hitlerin yeğeni için ortalığın amına koyması, almanya - avusturya altı karınca yuvasına dönmüş tünellerden.
  • (bkz: beden dili) diye birşey aslında yok.
  • çocukken en sevdiğim çizgi filmlerden biri olan scooby doo'da her bölümün sonunda maskeleri çıkartırılan her canavarın aslında bir insan olması. yani çizgi film aslında gerçek canavarların insan olduğuna vurgu yapıyormuş da haberimiz yokmuş.
25868 entry daha
hesabın var mı? giriş yap