şükela:  tümü | bugün
18429 entry daha
 • "genelde,beynimizin en iyi yaptigi sey,en az farkina vardigimiz seydir."

  -marvin minsky,the society of mind

  "ınsanlarin guzel olarak nitelendirdikleri seyler,ozunde hormonal degisimlerden kaynaklanan dogurganlik isaretlerini yansitir, kizlarla erkeklerin yuz ve vucut ozellikleri,ergenlige kadar birbirine benzer.

  ergenlik donemindeki kizlarda gorulen ostrojen artisi onlara daha dolgun dudaklar kazandirirken,erkeklerde artan testeron da cenenin daha geliskin hale gelmesine,burnun buyumesine sebep olur. ostrojen meme ve kalcalarin buyumesini,testeron ise kas gelisimin saglayarak omuzlarin genislemesini tetikler. sonucta kadinlarda dolgun dudaklar,dolgun kalcalar ve ince bel ,acik bir mesaj iletmektedir. "ostrojenle doluyum ve dogurganim."

  erkekte mesaji veren ozelliklerse geliskin cene,genis gogus yapisi ve sakaldir. ıste biz de bu ozellikleri "guzel" olarak algilamak uzere proglanmisizdir. bicim,islevi yansitir."

  david eagleman-ıncognito
 • roma imparatorluğu 'nun üç bilge kişisi; cicero , seneca ve boethius 'un hazin sonu birbirine çok benzer. üçü de imparatora karşı düzenlenen suikast girişimlerine destek vermekle suçlanmıştır.

  caesar , brutus ve cassius tarafından tertiplenen bir suikast sonucunda öldürülür. kısa süre sonra octavianus, antonius ve lepidus ikinci tirumvir'liği (imparatorluğu yöneten trio) oluştururlar ve caesar'a düzenlenen suikaste
  adı karışanların isminin bulunduğu listeleri halka ilân ederler. cicero bir süre kaçar fakat yakalanıp öldürülür. kesilen elleri ve başı forum alanında ibret-i alêm olması için halka gösterilir.

  seneca ise imparator nero manyağının hocasıdır. halkın nefret ettiği nero 'ya karşı suikastler tertiplenir. bu suikastlerden birine karışmakla suçlanır nero tarafından ve idam yerine intiharı seçer ve bu bilge adam da bu dünyadan göçer

  geoffrey chaucer şöyle söz eder seneca'dan canterbury hikâyeleri 'nde:

  okuduğum kitaplar yalan yazmıyorsa yine,
  eşsiz biriydi bu hoca, ahlâk konusunda bir tane;
  bir üstaddı; hocalık yaptığı süre
  akıllı hareket etmeyi öğretti, nazik ve ince
  davranmayı öğretti neron'a. bunlar uzun zaman önceydi fakat,
  kötü düşünceler neron'a olmadan musallat.

  seneca'ydı sözünü ettiğim hocanın adı,
  neron ondan pek çekinir, korkardı,
  yanlış hareketlerini çünkü anında cezalandırırdı anında,
  kötülükleri kalmazdı neron'un yanına,
  uygun bir dille derdi "efendim, bir imparator fazilet
  sahibi olmalı ve zorbalıktan etmeli nefret."
  bu sözleri yüzünden kesti bileklerini, bundan dolayı
  gerçekleşti hocanın hamamdaki intihar olayı.

  boethius ise içlerinde en masum olanıdır. suikast planları hazırlayanların arasına karışmakla suçlanır. üstelik o'nu suçlayanlar ve imparator theodoricus'u kışkırtanlar, kendisine kin güden siyasi hasımlarıdır. idamı gerçekleşinceye kadar hapse atılır. o gün geldiğinde, kalın bir sicim alnına geçirilip gözleri yuvalarından fırlayancıya kadar gerilir ve sopalarla dövülerek vahşice öldürülür. boethius, bir hıristiyan şehidi olarak anılır, kendisini öldüren imparator ise masum bir hıristiyanı öldürüp cinayet işlemekle itham edilir ve dinden çıkmakla suçlanır. boethius, pek çok filozofu ve sanatçıyı derinden etkilemiştir. dante şöyle söz eder boethius’tan divinia commedia ’da:

  124

  yüce güzelliği görmenin sevinci
  içindeki bu kutlu ruh, yalan dünyayı
  açığa vurur aklı erenlere.

  127

  kovulduğu bedeni, yeryüzünde
  cieldauro’da dinlenmekte;
  işkenceden, sürgünden ulaştı buradaki erince.
  (10. kanto)

  * 'ndan bir alıntı ile burada noktalayalım:

  - onurlu bir ölümle öleni gördün mü?

  - evet gördüm, yatağında dinleniyor sırtüstü, güzel sular içiyor.
 • afrika'da bir kabilede, kabile üyelerinden birisi yanlış bir şey yaptığı zaman, tüm kabile etrafını çevirip iki gün boyunca kişinin o zamana kadar yaptığı iyi şeyleri anlatıyorlarmış kendisine.

  kabile, her insanın özünde iyi olduğuna ama zaman zaman hata ya da kötü şeyler yapabileceğine ve genelde bu hataları da yardıma ihtiyaç duyduğunda birer yardım çığlığı olarak yaptığına inanıyorlarmış.

  bu sebeple onu yeniden iyilikle buluşturmak için tüm kabile bir araya geliyor ve böylece kötü bir şey yapan kişinin içindeki iyi doğasıyla tekrar bağlantı kurabilmesini sağlıyorlarmış.
 • iki ünlü nörobilimci sandra aamodt ve sam wang’ın yazdığı beyninize hoşgeldiniz (welcome to your brain) adlı kitapta beynin bilmediğiniz ayrıntıları sıralanıyor.

  1. beyniniz, buzdolabınızın ampulünden daha az enerji tüketir.

  beyin, 12 watt gücünde enerji kullanır. bu büyük boy iki muzdan elde edilecek enerjiye eşittir. vücut ağırlığının sadece %3’ünü oluşturmasına karşın beyin bütün enerjinin %17’sini tüketir. bu enerjinin büyük kısmı ise beynin bakım ve destek faaliyetlerine gider. dikkatli ve yoğun düşünme esnasında harcadığınız enerji o kadar küçüktür ki fark edilmez bile.

  2. sık yaşanan jet-lag hafızaya zarar verebilir.

  jet lag uzun süreli uçak seyahatlerinde görülen, insan vücudunun zaman dilimleri arasındaki hızlı değişime ayak uyduramamasından kaynaklanan bir rahatsızlık olarak tanımlanabilir. jet-lag sadece sinir bozucu olmakla kalmaz, eğer sık aralıklarla tekrarlanırsa beyin sağlığınız için zararlıdır. sıklıkla kıtalararası uçuş yapan insanlar, beyin hasarı veya hafıza zayıflığı yaşayabilirler. muhtemelen bunun sebebi jet-lag sırasında çok fazla stres hormonu salgılanması, bu hormonların beyin lobuna ve hafızaya zarar vermesidir. vardiya usulü çalışan insanlarda da benzer bir risk söz konusu olabilir. çalışma saatlerinde sıklıkla meydana gelen değişiklikler, tıpkı sık yapılan uçak yolculukları gibi, strese neden olmakta, bu da vücut ve beyin üzerinde hasar yaratmaktadır.

  3. beynin bir şaka merkezi vardır.

  mizah denen şeyi tanımlamak zordur, ama onu gördüğümüzde hemen tanırız. mizahın tarifini yapmaya çalışan bir teoriye göre, mizah kendi içinde bir sürpriz unsuru içermelidir, bir sonraki cümlede ne olacağını bildiğimizi sandığımız halde esprinin kendisi bizi başka bir noktaya götürmelidir, sonra da vardığımız bu yeni noktayı önceden tahmin ettiğimiz noktayla karşılaştırarak yeni bir perspektif elde ederiz. mizahın beynimizde algılanma şekli aşağı yukarı böyledir. fıkra anlatmanın ya da espri yapmanın bulmaca çözmekten farkı ise, günlük yaşamda her gün rastlamayacağımız türden ama kendi içinde tutarlı bir hikayenin bulunmasıdır. beyinlerinin ön lobu (bilhassa sağ lobu) hasar görmüş bazı hastalar yapılan esprileri anlayamamaktadır. genelde bunun nedeni, fıkra ya da espriye konu olan imajları yeni bir perspektifle değerlendirme aşamasında beynin normal fonksiyonlarını yerine getirememesidir. bu türden insanlar, anlatılan bir fıkradaki hikayeyi takip edebilir, ama fıkranın sonunu nasıl bağlarsanız bağlayın asla komik bulmazlar.

  4. o şarkıyı bir türü hatırlayamıyorsanız sebebi var.

  bazen bir şarkı veya şarkının bir bölümü aklınıza takılır kalır, bir türlü hangi şarkı olduğunu hatırlayamazsınız. çok sinir bozucudur gerçekten. ama beynin sıralı hatırlama ilkesi, hafızamızın işleyişi açısından özel ve kullanışlı bir göreve sahiptir. her şeyi olay akışının sırası içinde hatırlamamız gerekir. herhangi bir kağıda adınızı yazarken, sabahları çay demlerken veya akşam evinize dönerken hangi sokaklardan ve kapılardan geçeceğinize karar verirken bile beyniniz bu kurala göre çalışmaktadır. bu sıralı hatırlama fonksiyonu sayesinde günlük işlerimizi sürdürebiliyoruz. bir şarkının veya bir film repliğinin sadece bir parçasını düşündüğünüzde, beyniniz anılarınızın arasında bu bilgi parçacığını eşleştireceği bir olay dizini aramaktadır. büyük ihtimalle beyniniz en sonunda bu parçacığı bulacak ve siz aklınıza takılan o şarkıyı hatırlayacaksınız. ama eğer aklınıza takılıp kalmış olması sizi rahatsız ediyorsa ve o anlık takıntıdan kurtulmak istiyorsanız, beyninize uğraşması için başka bir sıra verin. söz gelişi başka bir şarkıyı düşünün veya söylemeye çalışın. muhtemelen beyniniz dağınık hafıza kalabalığı içinde sizin yönlendirmenizle biraz daha kısa sürede sonuca ulaşacaktır.

  5. güneş ışığı hapşırmanıza neden olur.

  parlak güneş ışığına bakan pek çok kişi hapşırır. niçin böyle bir refleks vardır ve nasıl çalışır? hapşırmanın temel fonksiyonu bellidir: sizin nefes yollarınızı rahatsız eden madde veya parçacıkların dışarı atılması. hapşırmayı kontrol eden merkez beynin lateral medulla denilen bölgesindedir. bu bölgenin hasar görmesi halinde hapşırabilme yeteneğimizi kaybederiz. hapşırma genellikle rahatsız edici bir unsurun uyarısıyla tetiklenir. bu uyarının beyinde ulaşacağı nokta lateral medulla’dır. bu bilgi beyne burnumuzdaki çeşitli sinirler vasıtasıyla iletilir. bu sinirlerden biri de trigeminal sinirdir ve çok yoğun çalışan bir trafiğe aracılık etmektedir. normalde parlak güneş ışığının yalnızca göz bebeklerinin küçülmesini tetiklemesi gerekirken, burun kaşındırıcı impulsları ileten komşu bölgelerdeki nöronlar da aynı şekilde etkilenebilmekte. gözbebeklerinin küçültülmesi sinyali bu nedenle bazen hapşırmaya neden oluyor.

  6. esnemek beyni uyandırır.

  esneme aktivitesini uyku hali veya sıkılmış olmakla ilişkilendirmemize rağmen, esnemenin fonksiyonu uyandırmaktır. esneme, daha fazla miktarda havanın ciğerlerimize dolmasına neden olacak şekilde kas gruplarını çalıştırır ve kanımızdaki oksijen oranını hızla yükselterek bizi uyandırır. memeli hayvanlar ve kuşlarda da esneme vardır. 12 haftalık olmuş fetuslarda esneme olduğu gözlenmiştir. esnemenin vücut tarafından tam uyanıklığa erişmek amacıyla başlatılan bir hareket olduğunu düşünün ve esnemek bulaşıcıdır. odada bir kişi esnerse diğerleri de esnemeye başlar. bunun nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, topluluk içinde birisi uyanıklığa ihtiyaç duymuşsa herkesin uyanık olması gerektiği şeklinde toplumsal bir içgüdüden kaynaklanıyor olabilir. köpeklerin esnemesi, stresli bir durumda rahatlatıcı etki yaratmaktadır. köpekler esneyerek etrafındakileri sakinleştir. huzursuzluk eden köpeğinizin karşısında esneyerek onu sakinleştirebilirsiniz.

  7. irtifa arttıkça beyin garip resimler görür.

  pek çok dinin hikayelerinde yüksek yerlerde görülen özel görüntüler anlatılır. mesela hz. musa sina dağı’nda yanan bir çalı görmüştü. hz. muhammed ise hira dağı’nda cebrail’i gördü. genelde anlatılan ruhsal deneyimlerde yabancı bir varlığın hissedilmesi (sesinin duyulması) bir şekil görme veya çeşitli ışık demetleri ve huzmeleri görüldüğü, korku duyulduğu ortak olarak belirtilmiştir. buna benzer olgulara dağcılarda da rastlanır ki, bunların pek çoğunun mistik kişiler olmadığını biliyoruz. bunun nedeni, genelde yerden yükseldikçe havadaki oksijen oranının düşmesi ve beyne daha az oksijen gitmesidir. 2 bin 400 metre yükseklik bu durumda bir sınır değer olarak kabul edilmektedir. bu yükseklikten daha yukarı tırmanan dağcılar görünmeyen bir takım varlıkları hissettiklerini, kimisi ise yanlarındaki arkadaşlarının vücudundan ışık yayıldığını ve bazen sebepsiz yere korkuya kapıldıklarını bildirmişlerdir. oksijen seviyesindeki düşmenin, beynin görsel ve duygusal sinyalleri kontrol eden bölümlerinde yavaşlama veya bozulmaya neden olduğu düşünülmektedir.

  8. video oyunları, aynı anda birden fazla işi yapabilmenize yardımcı olabilir.

  dikkatinizi aynı anda birden fazla şeye yöneltebilme yeteneği, pratik yaparak artırılabilmektedir. bu konuda yapabileceğiniz pratik ise, pek çok hedefe ateş etmek zorunda kaldığınız bir video oyunu olabilir. bu tür oyunlar dikkatinizi ekrandaki her alana yaymanızı gerektireceği için olayları çabuk kavrama ve çabuk reaksiyon verme konusunda egzersiz yerine geçebilir. tetris oynamak aynı etkiyi yapmaz, çünkü tetris oynarken birden fazla noktaya aynı anda dikkatini yöneltmek yerine sadece bir tek parçaya odaklanmış oluyorsunuz. ama bu şekilde bir düşünce tarzıyla çocuklara iyi bir örnek olmadığınızı da bilmelisiniz.

  9. kendinizi gıdıklayamazsınız.

  gıdıklanma konusunda duyarlı hastaları muayene ederken doktorlar hastanın elini kendi elleri üzerine yerleştirerek gıdıklanma hissine engel olurlar. bu nasıl olmaktadır? çünkü gıdıklanmaya ne kadar duyarlı olursanız olun, kendinizi gıdıklayamazsınız. bunun nedeni, beynimizin etrafımızda olan bitenleri takip ederken pek çok hissimiz arasında en önemli olanları hissetmeye programlanmış olmasıdır. mesela oturduğunuz sandalyeyi veya ayağımıza giydiğimiz çorabı özellikle onları düşünmediğimiz sürece hissetmeyiz, ama omzumuza dokunan bir el hemen bizi irkiltecektir.

  beynin bu hisleri ayırt etme fonksiyonunu sürdürebilmesi için bizim temasımızı başkalarının temasından ayırt etmeye yarayan bir sinyal üretmesi gerekmektedir. bu fonksiyonu gerçekleştiren ise beyinciktir. yaklaşık 110 gram ağırlığındaki bu organ, kendi eylemlerimizin yaratacağı hisleri tayin eden yerdir. beklenen veya beklenmeyen reaksiyonları ayırt etme işi beyinciğe aittir. beyincikten gelen sinyallere göre, beyin bu hissin önemli olup olmadığına karar verir. gıdıklanma hissi abartılmış bir refleks olmakla birlikte, eğer size dokunan gene size ait bir organsa, beyin bu gıdıklanmanıza değil, dokunduğunuz organdan (mesela elinizden) gelen hislere öncelik verecektir.

  10. gürültülü bir odada niçin telefon konuşması yapmak zordur?

  gürültülü yerlerde cep telefonuyla konuşmak zordur. cep telefonunuz içinde bulunduğunuz odanın sesleriyle hattın diğer ucundan gelen sesleri karıştırmak suretiyle beyninizin işini zorlaştırmaktadır. bu durumda, beyniniz telefondaki arkadaşınızın sesiyle odadaki diğer sesleri ayırt etmekte zorlanmaktadır. telefonunuzun mikrofonunu elinizle kapattığınız anda, aslında içinde bulunduğunuz odadaki seslerin telefona girmesine engel olduğunuz için ses karışımına engel olmakta ve beyninizin işini kolaylaştırmaktasınız.

  kaynak
  a yorum dergisi, sayı: 4, 15 temmuz 2011
 • güneş sistemi deyince hepimizin aklına şu görseldeki gibi hareket eden bir sistem gelir. ancak güneşi sabit gösteren bu görsel, tam olarak gerçeği yansıtmaz.

  esasında güneş sistemi , samanyolu galaksisi etrafındaki yörüngesinde böyle hareket eder.

  çok korkunç lan.

  edit : nxa teşekkürler, güneşin gerçek yörüngesini bu videodan daha detaylı görebilirsiniz.
 • senelerdir varoluşun amacını kendi kendime sorup dururdum.çeşitli inançlar ne diyor bilim ne diyor diye her fikirden bir kuple alırdım.sonra kendi kendime varoluşun amacı yok olmak olabilirmi acaba dedim.

  hayatta başlangıcı olan herşeyin bir sonu varoluşun amacıda yok olmak. artık benim neden sorusuna şimdilik cevabım.
 • onur ünlü'nün hikayesindeki kam ağacıyla aynı isimde bir kam ağacı olduğunu farketmem.
 • altın gümüş ve platinin milyarlarca yıl önce dünyaya çarpan meteorlarla gelmiş olması.

  yani şu an parmağınızdaki altın yüzük, milyarlarca yıl önce milyarlarca ışık yılı uzaklıkta iki süpernovanın çarpışmasından ortaya çıkarak uzaya fırlatılan parçaların dünyaya çarpmasından oluşuyor. yani o yüzük aslında çoook yaşlı ve çoook uzaklardan geldi.

  aynı şekilde su ve minerallerin de dünyaya milyonlarca yıl boyunca çarpan meteorlardan gelmesi ve yine dünyadaki tüm sıvıların ancient olması. kor halindeki dünyanın yüzeyi kabuk oluşturacak kadar soğuduktan sonra dünyada sadece iki madde kalıyor, ateş ve soğumuş kabuk(kaya). diğer tüm maddeler misafir geliyor. bir şey içtiğimizde yuttuğumuz her yudum, her gölet, okyanustaki her bir damla milyarlarca yıl yaşında. bize ulaşmak için bir meteorun içinde milyonlarca yıl yolculuk yapmış olabilirler.

  kaynak: (bkz: the story of earth)
  (bkz: journey to the edge of the universe)
  (bkz: national geographic)
 • türkçe sözcükler r ve m sesi ile başlamaz. m ile başlayan az bir istisna vardır. bu sözcükler çoğunluk yabancı dilden geçmiştir.
 • matematıgın de, oldurmenın de bır zamanı var

  akilci ve duygusal sistemler arasindaki catisma,felseficelerin "vagon acmazi" ("trolley dilemma") olarak adlandirdiklari durumla aciklanabilir. soyle bir senaryo dusunun: bir tren vagonu,kontrolden cikmis,raylarda hizla ilerliyor,epeyce asagida ise bes isci ray onarimiyla ugrasmakta. sizse yakindan geciyorsunuz ve hepsinin olecegini hemen anliyor ama bu arada yani basinizdaki makasa mudahale ederek vagonu tek bir kisinin olecegi bicimde yonlendirebileceginizi de fark ediyorsunuz. ne yaparsiniz? (soruda herhangi bir tuzak ya da gizli bilgi olmadigini varsayin.)

  eger siz de cogu insan gibiyseniz,mudahalede bir an bile tereddut etmezsiniz. bir kisinin olmesi,bes kisinin olmesinden iyidir nasilsa,degil mi ? evet,dogru bir secim.

  simdi acmaza ilginc bir ekleme yapiyoruz:ayni vagon yine ayni raylardan geciyor ve yine ayni bes kisi tehlikede. ancak bu sefer siz,raylarin uzerinden uzanan koprude bir izleyicisiniz ve yakinlarinizda cok sisman bir adam var. fark ediyorsunuz ki eger onu asagi iterseniz,vucudu treni durdurup o bes isciyi kurtarmaya yetecek irilikte. peki onu iter misiniz?

  eger cogu insan gibiyseniz,masum bir insani oldurmek fikri sizin de tuylerinizi diken diken edecektir. ama durun bir dakika. bunu,bir onceki seciminizden farkli kilan nedir ki ? yaptiginiz sey,yine bes yasama karsilik bir yasami feda etmek degil mi ? ısin aritmetigi,iki durumda da ayni degil mi ?

  bu iki olgu arasindaki fark tam olarak nedir?? kant gelenegini izleyen felsefeciler,farkin,insanlarin nasil kullanildiginda yattigini savunur. birinci senaryoda yaptiginiz,kotu bir durumu(bes kisinin olumu) daha az kotu bir duruma (tek kisinin olumu) indirgemekten ibarettir. ıkincisinde ise,koprudeki adami belirli bir amaca hizmet eden bir arac olarak kullanmaktasinizdir. bu,felsefe literaturunde populerlik kazanmis bir aciklamadir. ama ilginc bicimde,insanlarin secimlerinde yaptiklari bu donusu anlamaya yarayacak,daha beyin merkezli bir yaklasim da olabilir.

  joshua greene ve jonathan cohen adli norobilimciler tarafindan onerilen alternatif yoruma gore iki senaryo arasindaki fark,bir insana "dokunmak" , yani onunla yakin mesafeden etkilesim kurmakla ilgilidir. ayni soru,koprudeki adamin,bir dugmeye bastiginizda acilan bir kapak yoluyla asagi dusmesini olasi kilacak bicimde kuruldugunda,oyunu adamin dusmesi yonunde kullanan epeyce kisi cikar. adamla yakin temasta bulunma dusuncesi,bir nedenle insanlari onu olume itmekten caydirmaktadir. neden mi ? cunku bu tur bir kisisel etkilesim,duygusal aglari harekete gecirir:problemi soyut,kisiler ustu bir matematik problemi olmaktan cikarip kisisel ve duygusal bir karara donusturur.

  beyin goruntuleme teknikleri,vagon problemini dusunen insanlarda su bulgulari ortaya cikarmistir:kopru senaryosunda,motor (hareketle ilgili) planlama ve duygularla ilgili alanlar etkinlesirken,makas senaryosunda etkinlesen beyin bolgeleri,akilci dusunmede rol oynayan bolgelerden ibarettir. ınsan, birini itmek zorunda kaldiginda duygusal bakimdan hareketlenir ama yalnizca bir kaldiraci hareket ettirmek durumunda kaldiginda beyni uzak yolundaki mr.spockinkinden farksiz calisir.

  * * *

  beyinde duygusal ve akilci aglar arasindaki cekisme, alacakaranlik kusagi dizisinin eski bolumlerinden birince oldukca iyi bicimde gozler onune serilir. hatirladigim kadariyla oyku soyleydi: paltolu bir yabanci,bir aadmin kapisinda belirir ve ona bir teklifte bulunur: "ıste uzerinde tek bir dugme bulunan bir kutu. tek yapman gereken,bu dugmeye basmak. bunu yaparsan sana bin dolar verecegim." -"peki dugmeye bastigimda ne olacak?" diye sorar adam. yabanci yanitlar: "dugmeye bastiginda cok uzaklarda hic tanimadigin biri olecek." adam butun gece,icine dustugu bu ahlaki acmazdan dolayi kivranir. dugmeli kutu mutfak masasinin uzerinde oylece durmaktadir. kutuya uzun uzun bakar,cevresinde doner durur. alni ter icinde kalmistir.

  nihayet,icinde bulundugu berbat mali durumu da degerlendirmeye kattiktan sonra kutuya dogru atilir ve dugmeye basar. hicbir sey olmaz. ortalik sessizdir,siradan bir hava hukum surmektedir.

  derken biri kapiya vurur. paltolu yabancidir gelen. adama parasini verir ve kutuyu alir. "bekle" diye bagirir adam arkasindan. "simdi ne olacak?"

  yabanci yanitlar: "kutuyu alacagim ve siradaki kisiye verecegim. cok uzaklarda,hic tanimadigin birine."

  oykumuz,kisisellik tasimayan bir tavirla dugmeye basmanin kolayligini vurgular. adamdan istenen,eger birine elleriyle saldirmak olsaydi,buyuk ihtimalle pazarligi bastan kabul etmeyecekti.

  evrimimizin erken donemlerinde diger insanlarla ellerin,ayaklarin,belki de bir sopanin izin verebileceginden daha uzak mesafeden etkilesim kurmanin yolu yoktu. bu etkilesim mesafesi belirgin ve neden-sonuc iliskilerine bagliydi. ıste duygusal tepkilerimiz de ve neden-sonuc iliskerline bagliydi. ıste duygusal tepkilerimiz de bu durumu yansitir. gunumuzde durum farklidir: generaller,hatta askerler bile oldurudkleri insanlardan epeyce uzakta bulurlar kendilerini. shakespearenin vı.henry oyununun 2.bolumunde asi jack cade, lord say`e satasarak onun savas alaninin tehlikesini hicbir zaman dogrudan yasamadigi gercegini yuzune vurur: "ne zaman burdun tek bir yumruk olsun savas alaninda?" lord say yanitlar: "uzaklara uzanir buyuk adamlarin elleri. hic gormedigim insalara coktur vurmuslugum. ve vuruslarimla oldurmusumdur onlari." artik tek bir dugmeye basarak ıran korfezi ve kizildeniz`deki donanma gemilerinin guvertelerinden 40 adet yuzeyden yuzeye tomahawk fuzesi firlatabiliyoruz. bagdat`in binalari dumanlar arasindan kaybolurken fuze operatorleri dugmeye basma eyleminin sonuclarini yalnizca dakikalar icinde, cnn`den canli olarak izleyebiliyorlar. fiziksel yakinlik olmadigi icin,duygusal etkiler de eriyip gidiyor artik. savasin bu kisiler ustu dogasi,onu sasirtici bicimde kolaylastirmistir. 1960`li yollarda bir siyasi dusunur,nukleer savasi baslatacak dugmenun,ameliyatla baskan`in en yakin arkadasinin gogsune yerlestirilmesi gerektigini ileri surmustu. boylece,baskan dunyanin obur ucundaki milyonlarca insani yok etmeye karar verirse,once arkadasina fiziksel zarar vermesi,dugmeye ulasmak icin onun gogsunu yarmasi gerekecekti. bu durum,en azindan karar verme surecinde duygusal beyin sistemlerini de devreye sokacak,kararin kisiler ustu dogasinin onune gecmek mumkun olacakti.

  -david eagleman,ıncognito

  not: noroloji psikolojik deneylerle mukemmel anlatilmis. ıncognito "beynin gizli hayati" adli kitabi okumanizi siddetle oneriyorum :)

  edit:bu arada kitabin videol ile ozetini anlatiyor su videoda eagleman.

  ayni kitaptan bir diger bilgi #71207053
783 entry daha