şükela:  tümü | bugün
20143 entry daha
 • (bkz: attachment theory)

  yetişkin olduğumuz zaman genel ruh halimizin,ilişkilerimizin nasıl olduğunun 0-1 yaş arasında annemizle kurduğumuz bağa bağlı olduğunu savunan bir teori.benim de ilgimi çeken bir teori olduğu için paylaşmak istedim.

  eğer annenizle iyi bir ilişkiniz olduysa 0-1 yaş arasında sağlıklı bir bağlanma oluyor ileride.gayet huzurlu bir birey oluyorsunuz,sağlam ilişkiler kurabiliyorsunuz,insanlara nerede ne zaman güvenebileceğinizi de biliyorsunuz.

  eğer anneniz sizinle 0-1 yaş arasında iken duygusal olarak ilgi göstermeyip temel ihtiyaçlarınızı karşıladıysa avoidant ya da ambivalent bir bağlanma oluyor.avoidant bağlanmada dışardan güçlü,kendinize yetebilen biri gibi gözükseniz de,iç dünyanızda öyle değilsinizdir.sevilmediğinizi,istenmediğinizi düşünürsünüz.ani patlamalar yaşayabilirsiniz.

  ambivalent bağlanma belki de aralarında en sağlıksız olanıdır.0-1 yaş aralığında annenizin bazı zamanlarda sizinle ilgilenip bazı zamanlarda ilgilenmediğini gösterir.bu kişiler gelecekteki ilişkilerinde haddinden fazla değer veren,zor vazgeçen tipler olacaklardır.her zaman sevgiye aç bir durumda olurlar,akademik hayatlarında çok başarılı olabilmeleri zordur,çünkü sevilip sevilmediklerini çok fazla düşündüklerinden kafalarını bir işe ciddi bir şekilde verebilmeleri zordur.bu yüzden akademik hayatlarında çok başarılı olabilmeleri zordur.
 • müzik notalarınının isa'nın 12 havarisinden biri olan yuhanna için yazılmış şiirin her mısrasının ilk heceleri olması.

  wolfgang'ın lacrimosası daha büyük bir haz veriyor artık bana
 • mitolojide atlas'ın hikayesini hepimiz biliyoruzdur.
  titanlarla olimpos tanrıları arasında çıkan savaşta titanların tarafında olup, savaş olimpos tanrıları tarafından kazanılınca, zeus tarafından gök kubbeyi sonsuza kadar taşımakla cezalandırılan abimiz...

  heh işte tıp biliminde de kafatasını taşıyan ilk omura atlas ismini vermişler.

  bayılırım mitolojik isim vermelere...
 • yüksek irtifada iken havada çıtır çıtır, sanki bir şey kırıştırılıyormuş gibi sesler duyar ve/veya statik elektrik hissedersiniz, bilin ki ciddi bir yıldırım tehlikesi var. statik elektrik saçlarınızın dikelmesine ya da derinizin karıncalanmasına sebep olabilir ki durum böyle ise yıldırımın düşmesi an meselesi demektir.

  taşıdığınız bir şey varsa, örneğin sırt çantası gibi, hemen bundan kurtulun (üzerinizde metal olmamalı). ağaçlardan uzak durun. cenin pozisyonuna girip, çömelin. ayak uçlarınız üzerinde durmanız gerekiyor ve topuklarınız birbirine değiyor olmalı; böylece topraktan size geçecek olan elektrik vücudunuzun tamamından geçmek yerine bir bacağınızdan girip diğerinden çıkacak, kalp gibi hayati organlara erişmeyecektir. son olarak kulaklarınızı tıkayın ve patlamayı bekleyin.

  almanız gereken pozisyonun görseli
 • olur da bir gün arabanızla suya düşme talihsizliği yaşarsanız, hemen yapmanız gereken ilk şey camlarınızı açmaya başlamak. araba suya hemen batmayacağı için camları açmak için vaktiniz olacaktır. otomatik cam sistemi su altında çalışmayacaktır.

  camları açmayı başardıysanız, araba batarken kapıları açarak çıkmayı başarma şansınız yüksek.

  camları açamadıysanız araba tamamen suyla dolana kadar kapıları açamayacağınızın bilincinde olun; sebebi arabanın içindeki ve dışındaki basınç farkı. bu durumdaki tek alternatifiniz koltuk başlığını sökerek dibinde bulunan metal kısımları cama dar açıda dikey şekilde koyup güç uygulayarak kırmaya çalışmak. şayet başarabilirseniz en iyi yöntem bu metal uçları cam ile pencere arasındaki kısma sıkıştırıp, koltuk başlığını kendinize doğru çekmek olacaktır.
 • yanmakta olan bir binadan çıkışınızı hiçbir şey için geciktirmeyin. sizi öldürecek şey alevler değil, çok çabuk bir şekilde yoğunlaşıp toksik hale gelerek görüşünüzü sıfıra indirecek olan duman. dünyadaki hiçbir şey o an binadan çıkmanızı geciktirmeye değecek kadar önemli değil; buna evcil hayvanlarınız da dahil. şöyle düşünün. dışarı çıkabilirseniz çıkar çıkmaz itfaiyecilere içerde evcil hayvanınız olduğunu ve yerini belirtebilirsiniz. evcil hayvanınızı kendiniz kurtarmak için içerde kaldığınız ve bilincinizi yitirdiğiniz taktirde itfaiyeciler sizin can güvenliğinizi sağlayana kadar evcil hayvanınızla ilgilenmeyecektir, ki varlığından haberleri dahi olmayabilir.

  birçok insan hayatı boyunca ciddi bir yangın tecrübe etmediğinden bir yangının ne kadar hızlı şekilde yayılıp ölümcül hale gelebileceği hakkında fikir sahibi değil. bir yangının ne kadar hızlı yayılabileceği hakkında fikir sahibi olmak isterseniz şu videoya göz atabilirsiniz. aşırı grafik ve kesinlikle +18 olduğunu belirteyim.
 • (bkz: deliryum)
  (bkz: her canlı deliryumu tadacaktır/@shifte telli)

  --- spoiler ---

  bir psikiyatr hocamızın sözü.

  deliryum, insanın yer-zaman-kişi oryantasyonunun bozulmasıdır.

  tüm ölümlerden önce bu gerçekleşir. böyle birdenbire kafanızdan bi kurşunla vurulsanizda gerçekleşir, günlerce hastanede yatıp ölsenizde. biri bi kaç saniye diğeri günler alabilir.

  deliryumu biliyoruz aslında. herkes yaşıyor bunu. uyandığımızda 'nerdeyim lan ben' , 'bugün günlerden neydi ki' , 'şu bana bakan kadında kim' gibi sorulara cevap bulamayıp 10-15 saniye sonra normale donüyoruz ya iste o kafa karışıklığı deliryum. ama bu fizyolojik olanı. normal olanı yani, olması gereken.

  mesela baska bi eve misafirliğe gittiniz sabah uyandınız kendi evinizde sanıyorsunuz kendinizi ama ortam baska. anlam veremiyorsunuz sonra yavaş yavaş sis bulutları dağılıyor zihninizde iste bu deliryum.

  hastalar için endişelendigimiz bir durum bu. hasta normalken yakınlarını tanımamaya, zamanı/yeri karıştırmaya başlıyorsa sıkıntı. altta yatan organik bi sebep aramak gerekiyor. bu kısım doktorları ilgilendiriyor ama.

  fizyolojik dediğimiz normal olan deliryumu yaşayınca ölüyorum filan sanmayın sakın ha. yazının amacı bu değil. ınternetten araştırıp doktor karşısına da gitmeyin bende deliryum oluyor ölüyor muyum acaba diye.
  --- spoiler ---
 • japonya adalarında kurulmuş tek devletin japonya olmadığı, asya'nın ilk cumhuriyeti olan ezo cumhuriyeti'nin burada kısa süreli de olsa kurulmuş olduğu.

  (bkz: #69753160)
 • bir serinin terimleri teker teker sabit bir sayı ile çarpılsa veya bölünse yeni serinin g.o.'sı da o sayı kadar artar veya azalır. sabit bir sayı çıkarılsa veya eklense yeni serinin g.o.'sı bu sabit sayı kadar eksilip azalmaz.
 • sosyal medya üzerinde dolaşmakta olan fütürist yazar roger stapley imzalı gelecek(future) isimli makalenin çevirisini buraya da eklemek istedim. ama nedense makalenin orijinalini bulamadığım gibi roger stapley'e dair bir bilgi de bulamadım. ama herkes bu şekilde paylaşmış kaynak göstermeden. bulan olursa orijinalini eklerim yazının sonuna.

  gelecek -future

  düşünün, tahayyül edin…

  1998’de kodak’ta 170.000 kişi çalışıyordu, şirket ürettiği fotoğraf kâğıtlarının %85’ini dünya çapında satıyordu. birkaç yıl içinde fotoğraf kâğıdı üretimine gerek kalmadı ve şirket iflas etti. kodak şirketine ne oldu? önümüzdeki 10 yıl içinde diğer birçok endüstri alanında neler olacak? insanların çoğu değişimi anlayamıyor.

  1998 yılındayken, çok değil üç yıl sonra 2001’de fotoğraflarınızı film kâğıdına çekmeyeceğiniz aklınıza gelmiş miydi? dijital kameralar 1975 yılında icat edildi. ilk kameralar sadece 10.000 piksel kabiliyetindeydi, sonrakiler moore kanunu’nu izledi. bütün üstel teknolojilerde olduğu gibi dijital kameralar uzunca bir süre hayal kırıklığı yarattı ama daha sonra, sadece birkaç yıl içinde, film fotoğrafçılığına göre çok üstün olduğu kanıtlandı ve fotoğrafçılıkta kullanılan başlıca yöntem haline geldi.

  şimdi aynı şey yapay zekâ, sağlık, elektrikli/otomatik(şoförsüz) araçlar, eğitim, üç boyutlu baskı, tarım ve mesleklerde de oluyor.

  dördüncü endüstri devrimine, üstel yazılım teknolojisine hoş geldiniz!.. bu yazılım kabiliyeti 5-10 yıl içinde geleneksel endüstri yöntemlerinin büyük bölümünü yok edecek.

  uber’in sadece bir yazılımdan ibaret olduğunu, şirketin kendine ait bir tek otomobili bile olmamasına rağmen dünyanın en büyük taksi şirketi olduğunu hatırlatmak isterim. aynı şekilde airbnb; binası, oteli, moteli yok ama dünyanın en büyük otel işletmecisi.

  yapay zekâ: bilgisayarlar dünyayı anlama ve yorumlama konusunda kat be kat üstün. içinde bulunduğumuz yıl bilgisayar, dünyanın en iyi go ( go : satranç ve damaya göre zor ve çok karmaşık bir uzak doğu strateji oyunu) oyuncusunu yendi. bu olay, tahmin edilen tarihten on yıl önce gerçekleşti.

  abd’de genç avukatlar işsiz. avukatların ilgilendiği çok karmaşık olmayan hukuki konularda gerekli öneri veya çözüm yollarını saniyeler içinde ve %90 doğrulukla “ıbm watson programı”ndan alabilirsiniz. aynı işlem avukatlarla yapılırsa doğruluk oranı %70’den yukarı çıkmıyor. eğer hukuk tahsili yapıyorsanız hemen bırakın, yakın gelecekte avukat sayısı bugünkünden %90 daha az olacak, sadece özel konularda yetişmiş olanlar kalacak.

  watson kanser teşhisinde sağlık personeline yardımcı oluyor. watson tarafından yapılan kanser teşhisi, normal insan tarafından yapılana göre dört kat daha doğru ve kesin.

  facebook tarafından geliştirilen “model tanıma yazılımı” insan yüzünü insandan daha iyi tanıyor. 2030 yılında bilgisayarlar insanlardan daha akıllı hale gelecek.

  şoförsüz araçlar: 2018 yılında ilk şoförsüz araçlar yollarda görünecek. 2020 yılı civarında günümüzün otomobil endüstrisi çökmeye başlayacak. özel bir aracınızın olması gerekmeyecek. ihtiyaç duyduğunuzda telefonla araç isteyeceksiniz, araç kapınıza gelecek ve sizi gitmek istediğiniz yere götürecek. park sorunu ortadan kalkacak, gittiğiniz mesafenin karşılığı olan ücreti ödeyeceksiniz. seyahat sırasında işinizi yapabileceksiniz, zaman kaybınız olmayacak.

  çocuklarımız araba sahibi olmak ve ehliyet almak zorunda kalmayacaklar. böyle bir düzenleme ile %90-95 daha az sayıda araca ihtiyaç olacağından şehirler değişecek. eskiden araç park sahası olarak kullanılan alanlar yeşil parklara dönüştürülecek.

  her yıl dünyada meydana gelen trafik kazalarında 1,2 milyon kişi hayatını kaybediyor. bugün her yüz bin km.’de bir kaza meydana geliyor. otopilotla yönetilen araçlarda kaza miktarı her 10 milyon km.’de bire düşecek. her yıl milyonlarca insan hayatı kurtulacak. yani araba üreten şirketlerin çoğu iflâsın eşiğinde.

  tesla, apple, google gibi teknoloji şirketleri revolutionary bir yaklaşımla tekerlekli bilgisayarlar üretirlerken, geleneksel araç şirketleri evolutionary bir yaklaşımla daha iyi araçlar üretecekler. audi ve wolksvagen’de çalışan birçok mühendisle konuştum, tesla’dan çok korkuyorlar.

  kaza olmadığı için sigorta şirketleri büyük sorunlarla karşılaşacaklar, sigorta bedelleri 100 kat azalacak. bugünkü araç sigortalama modeli ortadan kalkacak.

  arsa, arazi ev alım satım işleri de değişmek zorunda kalacak. insanlar işe giderken bile çalışabilme imkânına kavuştuktan sonra, uzak da olsa daha güzel ve doğaya daha yakın yerlere taşınacaklar. 2020 yılına kadar yollardaki araçların büyük kısmı elektrikli olacak. etrafı kirletmeyen, maliyeti oldukça düşük elektrikle çalışan araçlar kullanıldığından şehirler daha temiz ve daha sessiz hale gelecek.

  güneş enerjisi ile çalışan araçlar exponential eğride 30 yıl sonra görünüyor. fakat etkilerini şimdiden izliyoruz. geçen yıl dünya çapında açılan güneş enerjisi istasyonu sayısı fosil yakıt istasyonu sayısından fazla oldu. güneş enerjisi maliyetleri o kadar düşecek ki bütün kömür şirketleri 2025 yılına kadar faaliyetini durduracak.

  ucuz elektrikle birlikte ucuz ve bol su da gelecek. bir metre küp tuzlu suyu içme suyu haline getirmek için sadece 2 kw elektriğe ihtiyaç var. dünya üzerinde çok yerde yeterli su var, ama içme suyu yeterli değil. insanların istedikleri an, istedikleri kadar (maliyeti yok denecek kadar az) suya sahip olduklarında neler olabileceğini bir düşünün...

  sağlık: tricorder x’in fiyatı bu yıl açıklanacak. ilaç şirketleri cep telefonu ile birlikte çalışarak retinayı tarayan, analiz için kan ve nefes örneği alıp, 54 değişik test yaparak hangi hastalık varsa ortaya çıkaran “tricorder” adı verilen bir tıbbi cihaz üretiyor. cihaz oldukça ucuz olacağından birkaç yıl içinde dünya üzerindeki herkes, hemen hemen hiç harcama yapmadan en üst düzeyde sağlık hizmetine kavuşacak.

  üç boyutlu baskı: önümüzdeki on yıl içinde en ucuz üç boyutlu (3d) baskı cihazının fiyatı 18.000 dolardan 400 dolara düşecek. aynı zamanda cihazlar 100 kat daha hızlı hale gelecek. bütün önde gelen ayakkabı firmaları bu günden bu cihazlarla ayakkabı üretmeye başladı. uzak hava alanlarında uçak yedek parçalarının 3d printerlerle üretimine başlandı. uzay istasyonunda 3d printer kullanılıyor. bu sayede ihtiyaç duyulan yedek parça veya malzeme yerinde üretilebildiğinden geçmişte olduğu gibi büyük miktarda yedek parça taşınmasına gerek kalmıyor.

  bu yılın sonuna kadar yeni akıllı telefonlarda 3d tarama kabiliyeti olacak. bu sayede kendi ayaklarınızın ölçüsünü çıkararak en uygun ayakkabıyı evde üretebileceksiniz. çin’de 6 katlı bir iş merkezi 3d ile üretilerek tamamlandı. 2027 yılına kadar bugün geleneksel yöntemlerle üretilmekte olan malzemenin %10’u 3d ile üretilmiş olacak.

  iş imkânları: belirli bir sahada iş hayatına atılmayı düşünüyorsanız, kendinize sorun; “bu işi gerçekleştirebilecek miyim?” cevabınız evet ise; “bunu daha erken nasıl yapabilirim?” konusuna odaklanın. tasarladığınız iş telefonunuzla yapılamıyorsa, fikrinizi unutun. 20’nci yüzyılda başarı için tasarlanmış herhangi bir fikir, 21’nci yüzyılda başarısızlığa mahkûm olabilir.

  meslek: bu günkü mesleklerin (işlerin) %70-80’i önümüzdeki 20 yılda yok olacak. pek çok yeni mesleğin ortaya çıkacağı kesin, ancak böylesine kısa bir zaman aralığında “yeterli sayıda yeni meslek ortaya çıkar mı?” sorusunun cevabını henüz bilemiyoruz.

  tarım: önümüzdeki yıllarda “tarım robotları” 100 dolara satılacak. 3’ncü dünya ülkelerindeki çiftçiler arazilerinde bütün gün çalışmak yerine tarım robotunu yöneten birer yönetici olacaklar. aeroponiklerin (havada yetiştirilen bitkiler) daha az suya ihtiyacı olacak.

  dana eti üreten ilk petrı tabağının (bakteri üreten tabak) ürettiği et 2018 yılında danadan elde edilen etten daha ucuz olacak. şu anda, tarıma elverişli arazinin % 30'u büyükbaş hayvan üretimi için kullanılıyor. hayvan yetiştirmek için bu araziye ihtiyacınızın kalmadığını düşünün. böcek proteinini kısa süre içinde piyasaya sürecek girişimler var. böcek proteini etten daha fazla protein içeriyor. halen çoğu insan böcek yeme fikrine soğuk bakmasına rağmen “böcek proteini” alternatif protein kaynağı olarak adlandırılıyor.

  moodıes: hangi ruh hali içinde bulunduğunuzu söyleyen “moodies” adında bir uygulama var. 2020’ye kadar yüz ifadenizden yalan söyleyip söylemediğinizi tespit edebilecek uygulamalar geliyor. tartışanların doğru veya yalan söylediklerinin kolayca anlaşılabildiği politik bir tartışma izlediğinizi düşünün.

  bıtcoın (btc- elektronik para birimi): bu yıl anapara birimlerinden biri olabilir, hatta varsayılan rezerv para birimi haline bile gelebilir.

  eğitim: afrika’da ve asya’da en ucuz akıllı telefonlar şimdiden 10 dolara satılıyor. 2020’ye kadar insanların büyük çoğunluğu, dünya klasında eğitim ve bilgiye ulaşmayı sağlayacak akıllı telefon veya benzeri bir kolaylığa sahip olacaklar. her çocuk sanat, mühendislik, tasarım, dil, bilim, müzik, matematik vb. konularda eğitim almak için khans academy veya benzeri diğer imkânları kullanabilecek.

  uzun yaşam: şimdi ortalama ömür yılda üç ay uzuyor. dört yıl önce 79 yıl olan ortalama ömür şimdi 80 yıl. aynı zamanda şimdi üç ay olan yıllık artış da artıyor. 2036 yılına kadar yıllık artış yılda 12 ay (bir yıl) olabilir. bu nedenle hepimiz çok uzun süre yaşayabiliriz, muhtemelen 100 yaşının çok üzerine kadar.

  bu bugünün bilim ve teknolojisine göre bilebildiklerimiz. kim bilir gelecekte daha neler olacak, tam anlamıyla büyüleyici, ürkütücü, heyecan verici!..
3069 entry daha