21724 entry daha
  • hiç selçuklu hanedanına ne oldu diye sordunuz mu? ben sordum ve baya şaşırdım.700 yıl boyunca hanedan kendini bilerek devam etmiş , hristiyan olarak almanya'da hayata devam ediyorlar.üstelik türkiye'de bir sempozyuma bile katılmışlar.

son selçuklu
  • (bkz: ağzınla kuş tutsan nafile)

günlük hayatta sıkça kullandığımız bu deyimin kökeni osmanlı dönemine kadar uzanıyor. fransa’yla iyi ilişkilerin kurulduğu bir dönemde istanbul’a gelen fransa elçisi, topkapı sarayı’nda padişahın huzuruna kabul edilmeyi beklediği sırada işinin acele olduğunu, bir an önce padişahla görüştürülmesi gerektiğini söyleyince şu cevabı alır: “şevketli padişahımız bugün çok hiddetli. biraz önce külahından tavşanlar çıkaran, alev alev yanan çubukları ağzında söndüren, havaya uçurduğu kuşu birkaç sözüyle geri döndürüp ağzıyla ayaklarından yakalayan hünerli bir hokkabazı dahi huzurundan kovdu. senin anlayacağın, ağzınla kuş tutsan nafile, ama yine de büyük bir hünerin varsa söyle, zat-ı şahaneye arz edeyim.”
  • gazı mustafa kemal atatürk siroz teşhisi konulduktan sonra ki 8 ay boyunca ağzına alkol sürmemi?tir.. annesi zübeyde hanımın cenazesine önemli milli meselelerde ve kongrelerde olduğu için katılamamı?tır.
    ve muazzam bir planlamacidir yurdumuza gelen japon prensesi etkilemek ve tanımak için (olumlu anlamda ilişki anlamında değil) japon kültürünü 10 gün öncede derinlemesine incelemi? ve öğrenmiştir atam..
  • one piece
    --- spoiler ---

animenin 608. bölümünde dayağı yemiş yerde yatan bir ejderhayı kinemon yüz kere hırsla tekmeliyor. buna şaşıran brook da kinemona soruyor. “ejderhadan neden bu kadar nefret ediyorsunuz ? aileniz mi öldürdü ya da benzer bi şey mi yaptı?”. kinemonda cevap olarak “ailemi öldürmek mi? doğrulardan çok uzak değilsin” diye cevap veriyor. bilindiği üzere kinemonu ve değer verdiklerini öldüren kaido, dragon meyvesi yemiştir. kaç sene önce oda sensei bu tüyoyu açıkça vermiş. çok şaşırdım.
  • türkçe bir cümledeki hece sayısı o cümledeki sesli harflerin sayısına eşittir.
    bunu ilkokulda öğrenseydim hayat benim için çok daha farklı olabilirdi.
  • aziz nesin'in soyadı hikayesini biliyor musunuz?
    birçoğunuz bunu biliyor olabilir ama ben yeni öğrenince aziz nesin'e saygım bir kat daha arttı... buyurunuz aziz nesin'in soyadı hikayesi;

"1934 yılında soyadı kanunu çıktı. her türk kendine bir soyadı alacaktı. herkes kendisine soyadını kendisi seçtiği için insanların bütün gizli aşağılık duyguları ortaya çıktı. dünyanın en cimrileri "eli açık", dünyanın en korkakları "yürekli", dünyanın en tembelleri "çalışkan" gibi soyadları aldılar.

bir mektup yazabilecek zamanda ancak imzasını atabilen bir öğretmenimiz kendisine "çevikel" soyadını almıştı. ırkçılığın yayıldığı günler olduğundan; özellikle türklüğü karışık olanlar ırkçılığı anlatan soyadlarını kapışıyorlardı.

her türlü yağmada hep sona kaldığım için güzel soyadı yağmasında da sona kaldım.
    bana, ortada böbürlenebileceğim bir soyadı kalmadığından, kendime "nesin" soyadını aldım. herkes nesin diye çağırdıkça ne olduğumu düşünüp kendime geleyim istedim."
  • incir çekirdeğini dolduracak kadar ufku olmayan insanların var olduğunu öğrenmek(bkz: #83270579). lan boktan bir animenin boktan bir sahnesi ne kadar ufuk açabilir. bu kadar mı vizyonsuz, issiz, bir halta yaramayan hayatın var?

bir başkası da telefonun yan çevirince uygulamanin arayüzünün değiştiğine ufku katlanmış(bkz: #83243911). lan avuc içi kadar bir cihazı biraz hareket ettirince yer küreye göre durduğu pozisyonunun degistigini algılamasina ufkun katlanmıyor da hesap makinasına mi katlanıyor?

hepiniz toplanın şimdi ufkunuzu fezaya çıkaracak bir bilgi veriyorum: yeni doğmuş şempanze kadar ufkunuz yok, gidin biraz "cin ali" okuyun da ufkunuz genislesin.

başlığın hakkını vererek entryler giren ve takibe alıp gercekten kaliteli bikgiler öğrenmeye çalışan herkesten özür dilerim.
  • bir kişiye yanlış kan grubundan kan verilirse evet kötü hisseder çünkü yüksek ihtimalle ölür. ekşi sözlük mü facebook mu belli değil hala kutup ayısı diyor kutup ayısı. zamanı gelmiş takibi bırakmanın.

tanım : artık siniri iki katına çıkaran şeyler başlığı
  • ufuk ne?... 2 kat ne?... ufuk 2 katına nasıl çıkar?...

bunların hiç birisinin doğru dürüst, hesaba kitaba gelir bir tanımı yok. o yüzden de buraya gelip "şu entry ufkumu 2 katına çıkardı, bu entry çıkaramadı" diye şikayet etmek çok akılsızca, çocukça ve mantıksız gözüküyor.

netice itibarıyla insanlar buraya gelip, kendilerince bazı ilginç ve faydalı bilgiler paylaşıyorlar. her gün bu sayfaya gelip de "benim ufkumu 2 katına çıkarmadı" diye yazıp durmak sadece yazan kişiyi komik duruma düşürüyor.

zaten ufkunuzu katlamayı burada entry okumaya bağladıysanız, hiç ümitlenmeyin, sizin ufkunuzda da, çapınızda da ömür boyu gelişmez. bu işler o kadar kolay olmuyor maalesef.
20058 entry daha
hesabın var mı? giriş yap