şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
23960 entry daha
  • mustafa kemal atatürk hakkında, bilinen ve kalıplaşmış anılar yerine, birinci derece tanıkların ağzından dinleyebileceğimiz, pek bilinmeyen ve büyük bir sözlü tarih çalışması niteliğinde olan atatürk'ten anılar programının bölümleri:

bu bölümde ttk eski müdürü uluğ iğdemir konuk edilmektedir.
    bu bölümde ses sanatçısı safiye ayla konuk edilmektedir.
    bu bölümde kütüphanecisi nuri ulusu konuk edilmektedir.
    bu bölümde atatürk'ün manevi kızı ülkü adatepe konuk edilmektedir.
    bu bölümde 3. cumhurbaşkanı celal bayar konuk edilmektedir.
    bu bölümde gazeteci ahmet şükrü esmer konuk edilmektedir.
    bu bölümde dilbilimci ömer asım aksoy konuk edilmektedir.
    bu bölümde hatay cumhurbaşkanı tayfur sökmen konuk edilmektedir.
    bu bölümde atatürk'ün yaveri cevdet tolgay konuk edilmektedir.
    bu bölümde tarih yazarı cemal kutay konuk edilmektedir.
    bu bölümde müzik tarihçisi cevad memduh altar konuk edilmektedir.
    bu bölümde msb yaveri nejat saner konuk edilmektedir.
    bu bölümde ilk kadın milletvekillerinden benal arıman konuk edilmektedir.
    bu bölümde siyasetçi vedat nedim tör konuk edilmektedir.
    bu bölümde emekli general daniş karabelen konuk edilmektedir.
    bu bölümde siyasetçi ve tarihçi yusuf hikmet bayur konuk edilmektedir.
    bu bölümde tiyatro ve sinema sanatçısı vasfi rıza zobu konuk edilmektedir.
    bu bölümde yalova çiftlikleri müdürü necati turgay konuk edilmektedir.
    bu bölümde atatürk'ün makam şoförü sadık kutlu konuk edilmektedir.
    bu bölümde bahçe mimarı mevlüd baysal konuk edilmektedir.
    bu bölümde emekli başkomiser kazım polat konuk edilmektedir.
    bu bölümde eski dış işleri bakanı feridun cemal erkin konuk edilmektedir.
    bu bölümde ilk kadın avukat süreyya ağaoğlu konuk edilmektedir.
    bu bölümde tarım bakanı muhlis erkmen konuk edilmektedir.
    bu bölümde atatürk'ün fotoğrafçısı cemal ışıksel konuk edilmektedir.
    bu bölümde eski sağlık bakanı behçet uz konuk olarak yer almaktadır.
    bu bölümde eğitimci hıfzırrahman raşit öymen konuk edilmektedir.
    bu bölümde mersin belediyesi başkanı mithat toroğlu konuk edilmektedir.
    bu bölümde atatürk'ün manevi kızı rukiye erkin konuk edilmektedir.
    bu bölümde illüzyonist zati sungur konuk edilmektedir.
    bu bölümde trablusgarp askeri ethem şevki kepenek konuk edilmektedir.
    bu bölümde dil uzmanı agop dilaçar konuk edilmektedir.
    bu bölümde gazeteci niyazi ahmet banoğlu konuk edilmektedir.
    bu bölümde müzikolog ahmet adnan saygun konuk edilmektedir.
    bu bölümde diplomat jorge blanco villalta konuk edilmektedir.
    bu bölümde nezahat onbaşı lakaplı nezahat baysel konuk edilmektedir.
    bu bölümde atatürk'ün manevi kızı sabiha gökçen konuk edilmektedir.
    bu bölümde atatürk'ün uşağı cemal granda konuk edilmektedir.
    bu bölümde köşk başkatibi olan zühtü uyar konuk edilmektedir.
    bu bölümde kağıt mühendisi mehmet ali kağıtçı konuk edilmektedir.
    bu bölümde emekli general enver aka konuk edilmektedir.
    bu bölümde emekli general fahri özdilek konuk edilmektedir.
    bu bölümde ordinaryüs doktor sadi ırmak konuk edilmektedir.
    bu bölümde profesör hans wilbrandt konuk edilmektedir.
    bu bölümde atatürk'ün manevi kızı afet inan konuk edilmektedir.
    bu bölümde cumhurbaşkanlığı özel kalemi selim aru konuk edilmektedir.
    bu bölümde atatürk'ün fotoğrafçısı selahattin giz konuk edilmektedir.
    bu bölümde tiyatro ve sinema sanatçısı vasfi rıza zobu konuk edilmektedir.
    bu bölümde atatürk'ün yaveri sami yanardağ konuk edilmektedir.
  • en büyük havayolu firması hangisidir? sorusuna, neye göre? diye ekleyerek;
    çok ülkeye uçan havayolu şirketi: turkısh aırlınes
    filo genişliği ve karlılık: american aırlınes
    varlık ve market değeri: delta aırlınes
    çalışan sayısı: lufthansa group
    kilometre başına taşınan yük: fedex cargo
    en çok noktaya uçan: ups cargo

edit: imla
  • nba takımlarından houston rockets yaptığı veri analizleri sonucunda en verimsiz hareketin üçlük çizgisinin hemen içinden yapılan atışlar olduğunu; mümkün olduğunca fazla smaç ve üçlük denemesi yapmanın daha fazla sayı getirdiğini saptamışlar.ama bununla yetinmeyip, draft'lar sırasında üniversite liginden seçecekleri oyuncuları belirlemede bile veri analizini kullanıyorlar. houston rockets genel müdürü daryl morey'e göre veri bilimi uygulamaları houston rockets'ın her bir maçtaki kazanma ihtimalini yaklaşık olarak %5 artırıyor. %5 belki burada çok küçük bir oran gibi gelebilir size ama rekabetin böylesine sıkı olduğu bir alanda takımın temel dinamiklerinde doğru geliştirmeler yapılırsa %5'lik istatistiki avantaj stratejik anlamda çok ciddi farklar yaratabilir. tık tık

sonuç olarak, veri bilimi elbette sihirli bir formül sunmuyor ancak gözle saptayamadığımız pek çok zayıflığı tespit ederek daha verimli ve daha etkin sistemler dizayn etmemiz için bize inanılmaz imkanlar sunuyor.
  • kedilere olan ilgimizin altında yatan gerçek nedenin sevimli görünüşleri değil insan beynini etkileyen bir parazit olabileceği yönündeki bilimsel çalışmalar ufkunuzu katlayabileceği gibi moralinizi de bozabilir.
    bu entry'de (bkz: #84005889) bahsedilen şeyleri merak edip özellikle yabancı kaynaklarda araştırdım. kesinlikle şehir efsanesi falan değil. dünyanın en saygın tıp otoriteleri bu konuda ciddi bulgular elde etmiş.

maalesef mesele sadece bu değil. bu parazitin kadınlarda düşük yapma, çocuklarda zeka geriliği ve körlük yapabildiği belirtiliyor. ayrıca anne karnında bu parazite maruz kalan kişilerin yetişkinlikte şizofreni, anksiyete, obsesif kompulsif bozukluk, depresyon, intihar eğilimi gibi psikolojik hastalıklar konusunda daha yüksek risk taşıdığı yönünde bilimsel bulgular var.

bu arada bende kendi analizimi yaptım. acaba başta mısır medeniyeti olmak üzere bazı toplumların kedilere tapma seviyesine gelmelerinin, her tarafı kedi heykelleri ve çizimleri ile donatmalarının gerçek nedeni bu parazit miydi? o dönem kediler yeni evcilleştirilmişti ve insanlar bu parazitle yeni tanışıyordu. bağışıklığı olan insan sayısı çok azdı. mesele sadece fare yakalayıp tahılları koruyan kedi hikayesinden ibaret olmayabilir. geçmişte bilimkurgu dediğimiz şeyler günümüzde gerçek haline gelebiliyor.
  • papatyanın ve papatya ile aynı familyadan (papatyagiller, asteraceae/ compositae) gelen ekinezya, karahindiba bitkilerinin aslında botanik açısından bakıldığında çiçek değil, bir çiçek durumu olduğu.

kapitulum çiçek durumu olarak adlandırılan bu yapıdaki herkesin seviyor sevmiyor falına baktığı ve beyaz yapraklar olarak nitelendirdiği her yapı ayrı ayrı dilsi çiçek (ray flower); ortadaki sarı kısımdaki her yapı ise tek tek tüpsü (disk flower) çiçek.

bu bilgiyi 8 yıl önce öğrendim, bu günse aklıma getiren masamda duran papatyalar oldu.
  • android telefonlar da, facebook aplikasyonundan çıkış yapmak istediğinizde hani şu sağ alttaki "geri dön" tuşuna uzun basarsanız, direk uygulamadan çıkış yapıyor. ufku pek iki katına çıkartmıyor ama, bu başlıkta ilk entry'm çok heyecanlandım*
  • teknolojinin tarihsel gelişimini düşünmek ufkumuzu iki katına çıkarır mı bilmiyorum fakat üzerinde düşündükçe beni derin düşüncelere sevk ediyor. binlerce yıldır gelişmeyen teknolojinin, sihirli bir değnek dokunmuşcasına sıçrayışa geçip günümüzdeki haline gelmesi hiç mantıklı gelmiyor bana.

henüz teknoloji ile tanışmamış bir kabilenin, herhangi bir yardım almadan hesap makinesi yapabilmesi bana göre imkansızdır. binlerce yıl da uğraşsalar mızrak ve kesici alet dışında bir alet yapamazlar. teknolojik bir alet yapmak için mutlaka ve mutlaka bir başka teknolojiye ihtiyaç var. dışarıdan bir el bu kabileye yardım etmezse ömürlerinin sonuna kadar bu şekilde yaşamaya devam ederler.

yaşadığımız çağın adının uzay çağı olması, teknolojinin uzaydan geldiği izlenimini oluşturuyor bende. avcı-toplayıcı bir geçmişi olan insanın yardım almaksızın kendisini bu kadar geliştirmesi bana çok garip geliyor.

edit: imla
  • hayat nedir?

eski zamanlarda hint ımparatoru, satranc oyununu yaninda bir mektup ile hediye olarak pers imparatoruna gondermistir.
    mektubunda oyunla ilgili hic bir aciklama yapmazken soyle bir mesaj yazmistir; *'kim daha cok dusunuyor, kim daha iyi biliyor, kim daha ileriyi goruyorsa o kazanir. ıste hayat budur...'* pers ımparatoru donemin en alim veziri olan buzur mehir ile bu mesaji paylasarak, ondan oyunu cozmesi ve kendisinin de karsilik olarak hint
    ımparatoruna hediye edilmek uzere baska bir oyun icat etmesini ister. vezir haftalarca calistiktan sonra gonderilen satrancin her tas hareketini
    ve oyunu cozer, daha sonra da on gunde tavlayi icad eder ve imparatora sunar.
    pers imparatorunun basveziri buzur mehir tarafindan 1400 yil once tasarlanan tavla oyunu, dunyanin en populer oyunlarindan biridir.
    zaman kavramindan alinan ilhamla tasarlanan oyunun zamana boylesine direnmesi son derece etkileyici. - senenin birligi olarak tavla bir tanedir; - 4 kosesi 4 mevsimi, - tavlanin icindeki karsilikli 6'sar hane 12 ayi, - pullarin toplami ayin 30 gununu, - siyah-beyaz pullar gece ve gunduzu, - karsilikli 12'ser hane gunun 24 saatini simgeler... hint ımparatoruna satranca karşılık olmak üzere tasarlanan tavla oyunuyla birlikte gonderilmek uzere soyle bir mesaj hazirlanir :
    *'evet, kim daha cok dusunuyor, kim daha iyi biliyor, kim daha ileriyi goruyorsa o kazanir. ama bıraz da sans gerekir. ıste hayat budur...'* bol şans...
  • "her kentte olduğu gibi hıv vakası ilimizde de var tabiki. muğla’da iki hıv’li vaka olduğunu biliyoruz. bu iki kişi arasında da öğrenci bulunmuyor" dedi.

muğla nüfusu : muğla nüfusu 2017 yılında 938 bin 751 olmuştur.

938 bin 751 kişide 2 tane hiv'li varmış yani. ben hiv'i öyle bir sürü insanda bulunabilen yaygın bir hastalık sanıyordum.

2017 yılında dünya'da 36.9 milyon kişide varmış hastalık.

nisan 2018 tarihli bir habere göre de türkiye'de 1590 aids hastası varmış. muğla'da nasıl sadece 2 tane oluyor enteresan.
100 entry daha