şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
23969 entry daha
 • uzay her nekadar kokusuz olarak bilinse de yanık et kokar. fakat bu koku temeli basınçsız havadan kaynaklı uzay istasyonunda kullanılan materyalden gelen kokudur. temel olarak aslında kokusuzdur.

  uzayda boyunuz uzayabilir ama dünyada tekrar kısalırsınız yer çekiminden kaynaklı. yer çekimi bizi dikey olarak yere bastırdığından omurga ve eklemlerimiz de yere doğru basınçlanır. hatta omurilikteki diskler bile. ama uzayda bu yer çekimi olmadığından baskı kalkar ve çok az dahi olsa boşluklar oluşacağından (belki milimetrik) uzayda boyumuz uzar.

  astronot kıyafetleri bu yüzden biraz daha uzunca yapılır ufak da olsa olan boy uzaması için.

  yer çekimsiz ortam olduğu için hiçbir kas veya organınız zorlanarak çalışmaz. fakat dünyaya dönüşte zıbınk gibi yıkılmak istemiyorsanız (tembelleşen kas ve organlar yüzünden) hareket etmek hatta spor yapmak zorundasınız.

  ışık hızında seyahat edersen yaşlanmazsın ama dünyadakiler yaşlanır olayı temelde doğru ama olay tamamiyle yaşlanma oranı ile alakalı. ışık hızında seyahat ederkenki "hızınız" kadar değil fakat harcadığınız "vakit" kadar yaşlanırsınız. fakat dünyadaki hız ve özellikle zaman farklı olduğundan onlar daha hızlı bir oranda yaşlanacaklardır. örnek olarak kolunuzdaki saate bakarken yelkovan ve akrepten gelen yansıma ile saatin 12 olduğunu görüyorsunuz. peki o kadar hızlı olsanız ki yelkovandan gelen o yansıma bile sizi yakalayamasa ne olur? saat sabit kalır ama siz hız ve dolayısı ile o kaçacağınız "zaman" (hızınız ile orantılı) kadar yaşlanırsınız ama saat sabit kalcaktır. örnek bu :)

  uzay da ses yoktur. aslında vardır ama sesi taşıyabilcek hiçbir şey yok malesef. yoksa emin olun güneşimizde sürekli olarak yapılmış veya yapılmamış en güçlü atom bombasından cok daha fazla ses çıkaran patlamalar mevcut. ama sesi bize ulaşamıyor. ulaşabilseydi hiç hoş olmazdı tahminen.

  interstellar filminde geçen derin uyku konusu tamamiyle kurmadır. temelde vücut soğutularak uyku moduna geçirilmesi üstüne kuruludur. çok soğutulan vücutta damarlarımızdaki kan veya beyinimizdeki suyun soğuktan kristalleşmesi (keserek değdiği yeri) durumunda organ ve damarlara hatta beynimize zarar vereceğinden (direkt öleceğimizden) mümkün değil.

  bugünlük bu kadar.

  kaynak : astronot chris hadfield
 • big bang 'ten suana kadar gecen zamani (13.8 milyar yılı) 1 yila sigdirmislar ve buna kozmik takvim denmis. bunun sebebi olaylari daha net algılamak. 4.5 milyar yıl önce x gezegeni oluştu denince kafamız da birşeyler oturmuyor. algilayamiyoruz. o yüzden böyle bir kozmik takvim yapmaya kalkmislar.

  kozmik takvime göre her saniye 438 yil, her saat 1.58 milyon yıla denk gelir.

  kozmik takvime göre;
  1 ocak 00:00 da big bang patlaması gerçekleşiyor.

  samanyolu galaksisi mart ayının ortalarında oluştu

  4.5 milyar yaşındaki güneşimiz 31 ağustosta oluşmaya başlıyor.

  yaşadığımiz gezegen 16 eylul de olusmaya başlıyor

  dünya 'daki ilk yaşam belirtisi 21 eylül de ortaya çıkıyor.

  28 aralık günü ilk çiçek açıyor.

  dinozorların hepsi dün sabah(30 aralık) bir göktaşı yüzünden yok oldular.

  31 aralık 23.54 te yani 6 dakika önce homo sapiensler evrimlesmeye başladılar.

  23.58 de yani 2 dakika önce türümüz afrika dan yayılmaya baslar.

  47 saniye önce yani 23.59.13 te buz devrinde atalarımız donmamak için uğras veriyor.

  16 saniye önce mezopotamya da hayat baslar.

  ısa 4 saniye önce yani kozmik takvime göre 31 aralık 23:59:56 da doğuyor

  muhammed 3 saniye önce doğuyor.

  son 1 saniye önce colomb amerika ayak bastı.

  fransız ihtilali,1 dünya savaşı 2.dunya savaşı vietnam,ırak, afganistan savaşları, türkiyenin kuruluşu,saddam, trump putin, ben, sen , deden... tum savaslar, bu saydigim baskanlar, hepimiz kozmik takvimin son saniyesinin son ceyreginde gerçekleştik yani 23:59:59' de . ve hepimiz bu saniye bitmeden öleceğiz. ışte böyle arkadaşlar...

  kaynak: evrim ağacı, cosmos a spacetime odyssey

  edit: yararlanılan kaynaklar eklendi.
 • bir yıldızın yahut galaksinin bizden uzaklaştığını ya da yakınlaştığını nasıl anlıyoruz?

  doppler etkisi’nde kozmik olguda siyah çizgiler eğer kırmızıya doğru kayıyor ise yıldız bizden uzaklaşıyor, maviye doğru bir kayma gösteriyor ise yıldız bize yakınlaşıyor demektir
  ama vardıkları kesin sonuca göre daha çok uzaklaşmaktadırlar.evren genişlemekte olduğundan bir merkezi dikkate alarak gök cisimleri, hem birbirlerinden hem de bizden uzaklaşmaktadırlar.

  doppler etkisi görsel anlatım
 • bu link ile ülkelerin gerçek boyutlarını başka ülkelerle karşılaştırabilir, vay amk bu haritacılar da amma yalancıymış diyebilirsiniz. gerçi haritaların şekilsel olarak çarpık gözükmemesi için yaptıklarını biliyoruz.

  ufku iki katına çıkarmasa da insanı oyalıyor.
 • bilim teknik dergisini okurken edindiğim ve aydınlanma yaşadığım bir bilgidir. *

  kutuplarda buzun üzerinde, aralarında büyük sıcaklık farkları olan hava katmanları varmış. ışık ışınlarının katmanlar arasında geçiş yaparken kırılarak havanın normalde karanlık olması gereken zamanlarda da kutuplara ulaşabilmesi durumunda kutuplarda zahiri bir güneş görülmesi olayına 'novaya zemlya' deniyormuş.

  çok ilgi çekici ve merak uyandırıcı değil mi ?
  insanın bu olayı bire bir yaşaması lazım.

  edit: bir ekleme yapmam gerekiyor, @vardevela söyledi , novaya zemlya bir bölgenin adıymış. o yüzden bahsedilen olayın tam adına 'novaya zemlya etkisi' denmesi gerekiyormuş.
 • herkesin trafikte sürekli olarak gördüğü ve ' tır '' dediği araç, öncelikle tır değildir.

  fransızca “transportation ınternationale routière”in kısaltması olan
  tır, birleşmiş milletler teşkilatı bünyesindeki, uluslararası nakliyat birliği (ıru) tarafından 15 ocak 1959 tarihinde cenevre’de imzalanan bir anlaşmadır.

  uygulamada bu anlaşmaya dahil ülkelerin karayolu vasıtaları, vasıtada yüklü bulunan gümrüklü eşyanın cinsini, miktarını, mahiyetini belirten bir tır karnesiyle yine vasıtanın belli yerlerine takacakları tır plakaları taşırlar

  ön kısmına çekici, arka kısmına yarı römork denir. ( römork başka bir şeydir, genelde kamyon arkasına takılır)
  yarı römork kısmına dorse derler ama dorse de değildir. dorse de bir marka adıdır.
  ( selpak mendil hesabı, römork olmuş dorse )

  (bkz: #79922706)
  bu arkadaşın merakına istinaden; çekici plakası farklı, yarı römork plakası mutlaka farklıdır, aynı olması mümkün değil, ikisi birbirinden bağımsız iki araçtır.
  hatta ikisi de farklı iki ülke plakası dahi olur. romanya plakalı bir çekici, türk plakalı bir yarı römorku sırtına alıp avrupa'da gezdirebilir. hepsi için geçerli.

  stajyerlerimize ve üniversite öğrencilerine ilk öğrettiğimiz şey bu ama 8-10 yıllık çalışanlar dahil bilmiyor. ufkunuzu ikiye katlar mı bilmem ama lojistik ile ilgili bir yerde stajyer olarak başlayacaksınız, size bu soru gelecektir, cevap verirseniz direk müdür yaparlar o derece, henüz bilen görmedim.

  haa unutmadan, trafikte size uzun bir araç çarparsa, hem çekici hem de yarı römork plakasını alın. sonra sürprizler ile karşılaşmayın.
 • whatsappta mavi tik olmasin diye ayar yapanlarin mesajinizi gorup gormedigini anlama yolu : yazdiginiz mesaji silmek icin çopu tiklayin. herkesten sil varsa henuz gormemis, sadece benden sil varsa mesajiniz okunmus. bu kadar basit.
95 entry daha