22187 entry daha
  • sevgili dostlarım, bunu sizinle paylaşmadan edemedim..

insanı insan yapan en önemli unsurlardan biri belki de duygularıdır. evet bazı hayvanların da duyguları var elbette ama insanınkiyle kıyaslanamaz.
    ve anlık duygu değişimleri her an hayatımızın içinde.

size nadir olan olan duygu/ruh hali değişimlerinden birini yaşatmak istiyorum.

elbette aranızda bunu bilenler vardır. ama şahsen ben bu kadarını beklemiyordum.

evrende küçük olduğumuzu zaten biliyorduk(!)
    peki ya kendi güneş sistemimizin boyutu hakkında ne biliyorsunuz?

sizi alışagelmişliğin ötesinde bir gerçekle yüzleştiriyorum. hazır mısınız?

modellenmiş güneş sistemi

bu da güzel bonusu olsun:
    ayı yakından görmek.. gerçekten görmek

bu da bir arkadaşın güzelliği ..

şimdi o dert edindiğiniz şeylerin ne kadar da küçük olduğunu düşünüp gülümseyin.

evet ben de gülümsüyorum :]
  • marco polo ile moğol hanı kubilay han'ın bir şekilde tanışmış olması ve marco polo'nun onun elçiliğini yapması.
  • hem karada hem suda yaşayabilen ornitorenk isimli hayvanın memeli özellikleri (kıl, süt bezi vb.) göstermesine rağmen yumurtlayarak çoğalması. yumurtanın genelde kuşlar ve balıklar gibi dışarı atılmasına karşın bazen içerde kalıp içerde çatlayrak memeli gibi doğuma sebep olması. ayrıca yılanlar ve bazı balıklar gibi zehir salgılamaları. aynı zamanda gagasının ördek gibi olması ise bu hayvanın "canlı fosil" diye nitelendirilebilecek ara tür özellikleri göstermesinden kaynaklanıyor. bebeklerini dişlerinin altından emzirmeleri ve zehri gagalarının ucundan püskürtmeleri de ayrı birer gariplik. fazlası için
  • eski misirda dikilitaş yapılırken , dikilitaş tek bir parca olmalıdır ve eger taşta catlama olursa kullanilmaz çünkü bu dikilitaş güneş tanrısı ile firavun arasındaki iletişim saglar ve kutsallık önemlidir . tası daha kolay ve hızlı bir sekilde sekil vermek için ates yakılır ayrıca .
  • (bkz: samanyolu galaksisi)
    -güneş sisteminin samanyolu gökadası ortasındaki yörüngesel hızı yaklaşık 220 km / s veya hız ışığının% 0,073'üdür. güneş sisteminin 1 ışık yılı seyahat etmesi yaklaşık 1.400 yıl sürer.
    -eğer samanyolu bir frizbi ile aynı çapa sahip olsaydı, diskin kalınlığı bir yaprak kâğıt kadar olurdu.
    -3 çeşit galaksi tipi mevcuttur. 1) sarmal gökadalar (samanyolu gibi) 2) eliptik galaksiler ve 3) düzensiz gökadalar
    -170.000 ışıkyılı uzaklıkta olan büyük macellan bulutu ve yaklaşık 200.000 ışıkyılı uzaklıktaki küçük macellan bulutu andromeda galaksisinden daha yakındır.
    -samanyolu galaksisinin fotoğrafı için ışık hızında binlerce yıl gitmek gerekirdi. ayrıntılı açıklama : (bkz: #83851138)
    -andromeda ve samanyolu yaklaşık 2 milyar yıl sonra çarpışacak ve çarpışma yaklaşık 5.5 milyar yıl sürecek.
    -dünya; güneşten sonraki en yakın yıldız olan proxima centauri'ye 10 trilyon kilometre uzaklıktadır.
    -100 yıl önce evren sadece samanyolundan ibaret sanılıyordu.
    -samanyolu galaksisi saniyede 120 kilometre boşlukta ilerliyor.
    -bir yıldızın samanyolundan ayrılması için gereken dönme hızı 1 milyon mil olması gerekir ve şu ana kadar galaksiden kopan 18 adet yıldız tespit edilmiş.
    -güneş sistemimiz sınırları arasında 1 metreküp alanda 10 milyon atom, galaksideki diğer sistemler arasında metreküpde 10 bin atom ve galaksiler arasındaki boşlukta 1 metreküpte 1 atom vardır.
    -samanyolu galaksisi 270 km hızla döner (yani 3 boyutlu uzayda saatte 1 milyon km yer değiştirmiş oluyoruz.)
    -samanyolu çapı 105.700,0834 ışıkyılıdır.
    -güneş sistemi'nin samanyolundaki bir turu 225 milyon yıl sürer.
  • “hayvanların gaz çıkarması ve dışkıları, küresel ısınmaya büyük oranda katkı sağlıyor. eylül 2017’de carbon balance and management‘da yayımlanan çalışma, bu katkının büyüklüğünü şimdiye kadar hafife almış olduğumuzu ortaya çıkardı. araştırmaya göre, geçmişteki tahminler, hayvancılıktan kaynaklanan metan gazı salınımının %10 civarında olduğu bulgusuna ulaştı. fakat yeni hesaplamalar, insanların, hayvancılık yapma biçimlerindeki değişiklikleri de göz önüne alarak yeni ve daha tutarlı tahminleri ortaya koyuyor.

araştırma ekibi, bu değişiklikler nedeniyle küresel metan emisyonlarında yaklaşık %37’lik bir artış hesapladı. abd’de ise bu artış %71 oranında. öte yandan, 2006 yılı hükümetler arası iklim değişikliği paneli (ıpcc) hesaplamasında, gaz çıkarma sonucu oluşan metan artışı oranı %8 olarak belirtilmişti.

araştırma ekibine göre, 2003-2011 yılları arasındaki metan emisyonunun %20’si çiftlik hayvanlarından kaynaklanıyor. fakat bu süre zarfında görülen metan emisyonlarındaki artışın yarısı ila üçte ikisinden çiftlik hayvanları sorumluydu.”
  • evde kullandığımız damacana suların; doğal kaynak suyu mu, içme suyu mu, işlenmiş içme suyu mu olduğınu yalnızca etiketlerindeki renklere bakarak anlayabileceğinizi biliyormuydunuz?

doğal kaynak suları:
    kaynak suyu, jeolojik koşulları uygun jeolojik birimlerin içinde doğal olarak oluşan, bir veya daha fazla çıkış noktasından yer yüzüne kendiliğinden çıkan veya teknik usullerle çıkartılan ve sağlık bakanlığı’nın yayınladığı insani tüketim amaçlı sular hakkındaki yönetmelikte verilenler dışında her hangi bir işleme tabi tutulmaksızın nitelikleri tanımlı, etiketleme gerekliliklerini karşılayan ve satış amacı ile ambalajlanarak piyasaya arz edilen yer altı sularıdır.
    **** sağlık bakanlığı bu sınıftaki suların ambalaj etiketinde ” doğal kaynak suyu” ibaresi ile, tüm etiketin yazıları ve kendisi için mavi ve tonları olan renklerin kullanılmasını şart koşmuştur.****

içme suları:
    içme suları, jeolojik şartları uygun toprak derinliklerinde toplanan, kendiliğinden akan veya yer altından bakanlıkça uygun görülen teknik usullerle ( sondajlama) yeraltından çıkarılan sulardır.
    **** içme suyu ibaresi ile etiket rengi sarı ve tonları olan renklerin olması şartı vardır. doğal kaynak suyu değildir.****

işlenmiş içme suları:
    içme suyu, jeolojik koşulları uygun jeolojik birimlerin içinde doğal olarak oluşan, bir veya daha fazla çıkış noktasından sürekli akan veya teknik usullerle çıkarılan ve bakanlıkça uygun görülen dezenfeksiyon, filtrasyon, çöktürme, saflaştırma ve benzeri işlemler uygulanabilen ve parametre değerlerinin eksiltilmesi veya arttırılması suretiyle elde edilen, etiketleme gerekliliklerini karşılayan ve satış amacı ile ambalajlanarak piyasaya arz edilen yer altı sularıdır. işlem görmesi sebebiyle bu sular doğal olarak değerlendirilmez.
    ****etiket rengi kahverengi ve tonları olan renklerin olması şartı vardır. doğal kaynak suyu değildir.****

yani;

doğal kaynak sularında;

doğal kaynak suyu etiketi
    bu tarz mavi ve tonları bir etiket,

içme sularında ;

içme suyu etiketi

bu tarz sarı ve tonları olan bir etiket

(etiketin heryeri sarı olmak zorunda değil, herhangi bir yerinde sarı olması yeterli)

işlenmiş içme sularında;

işlenmiş içme suyu etiketi

bu tarz kahve rengi ve tonları olan bir etiket kullanılır.

edit: özelden sarı ve kahverengi renkleri göremediklerini söyleyen çok mesaj aldım. aşağıdaki linklerde işaretledim. firmalar göze batmasın diye bu renkleri logolarda ya da yazılarda kullanıyor.

kahve rengi
    kırmızıya yakın kahve rengi.

sarı
  • türk şiirindeki garip akımına isim verilirken garip kelimesinin kimsesiz zavallı anlamında değil de farklı tuhaf, enteresan anlamiyla kullanılması. melih cevdet anday öyle diyor.

uzayın derinliklerine dair bir detay paylasmadigim için üzgünüm ama bu bilgi beni epeyi şaşırtmıştı
  • binlerce yıl önce graffiti olarak pompeii'de duvarlara yazılan yazılar. bir tanesini yazıp tercüme edicem kaynak en altta (ingilizce)

ı.2.20 (bar/brothel of ınnulus and papilio); 3932: weep, you girls. my penis has given you up. now it penetrates men’s behinds. goodbye, wondrous femininity!
    bir bar ve kerhane duvarına yazılmış. ağlayın kızlar. penisim sizden vazgeçti artık erkekleri penetre ediyor. elvede, harika kadınlık.

http://www.pompeiana.org/…graffiti from pompeii.htm
  • şimşek ve yıldırım arasındaki farkı öğrenmektir.

şimşek: elektik yüklü bulut ile diğer bulutun arasındaki elektirik boşalmasıdır.
    yıldırım: bulut ile yer arasındaki elektirik boşalmasıdır.
19421 entry daha
hesabın var mı? giriş yap