şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
24485 entry daha
 • ispanyolca'da "özlemek" yerine eksik bırakmak fiili kullanılır: echar de menos. "onu özlüyorum" değil de "o beni eksik bıraktı" diyorsun. daha içten daha hüzünlü!
 • günlük hayatta rastladığımız deyimlerin asıl anlamları ve hikâyeleri, tam anlamıyla bu başlıkta yer almayı hak edecek türden ufuk açıcı ve öğreticidir.

  pratik zekâ ayracıdır deyim. çok olanı, az ile anlatma; lafı gediğine koyma sanatıdır.

  günümüzde bu tür deyimleri, hikâyeleriyle birlikte ele alan derlemeler mevcuttur. iskender pala'nın "iki dirhem bir çekirdek" adlı eseri, bu derlemelere verilebilecek güzel örneklerdendir. imkânı olmayanlar yazarlar, bu link üzerinden indirip eğlenceli bir yolculuğa çıkarak ufkunu genişletebilir. "yok efendim şöyle atıştırmalık tadında özenle seçilmişlerinden olsa, fırsat buldukça sözlükten açıp okusam, okudukça şaşırsam, öğrendikçe keyif alsam" diyenleri de duyar gibiyim. iş bu sebepten hikâyesini sevdiğim bazı deyimleri, siz sevgili romalılara, lannister ahalisine, miğfer dibi sakinlerine ve erdal bakkal müdavimlerine takdim etmek isterim.

  1. cemaziyülevvelini bilmek

  2. papucu dama atılmak

  3. balığın kavağa çıkması

  4. afyonu patlamak

  5. karakuşi gibi hüküm vermek

  6. arafat'ta soyunmuş hacıya dönmek

  7. çizmeyi aşmak

  8. altı kaval üstü şeşhane

  9. eski kulağı kesiklerden

  10. ateş pahası

  11. kabağın başa patlaması

  12. iki dirhem bir çekirdek

  13. damokles'in kılıcı

  14. dokuz doğurmak

  15. dolap çevirmek

  16. bulgurlu'ya gelin gitmek

  17. toprağı bol olmak

  18. defin kulağını çınlatmak

  19. ahfeş'in keçisi gibi kafa sallamak

  20. püf noktasını bulmak
 • boötes boşluğu.

  evren denildigi zaman akla hep ucsuz bucaksiz bir bosluk gelir. diger taraftan da evren aslinda hic de o kadar bos degildir. yuz milyarlarca yildiz barindiran gok adalardan, bu gok adalarin bir araya gelerek olusturdugu yerel gruplardan, gruplarin bir araya gelmesiyle olusan kumelerden, kumelerin bir araya gelerek olusturdugu super kumelerden meydana gelir. gozlemlenebilir evren'de her biri ortalama 100 milyar (100.000.000.000) yildiza sahip en az 2 trilyon (2.000.000.000.000) gok ada oldugu tahmin ediliyor. ki gozlemlenebilir evren'in, gercek evren'in ne kadarlik kismina denk geldigini bilmiyoruz...

  bu kadar gok cismi bir tarafta dururken diger taraftan evrenimizde bosluk tanimini gercekten akil almaz boyutlara tasiyan bolgeler de var. bunlardan biri de isbu boötes boşluğu. bootes yunanca çoban demek. adini 'yakinindaki' bootes gok ada kumesi'nden aliyor. bir de çoban takımyıldızı var ayni isme sahip ve batlamyus tarafindan kayda gecirilen ama isim kokeni disinda konumuzla alakali degil.

  bu bootes boslugu akla zarar 330 milyon isik yili uzunluguna sahip (1 isik yili yaklasik 9.5 trilyon kilometre) ve ici bombos!* ilk olarak 1981 yilinda robert kirshner ve ekibi tarafindan redshift denilen elektromanyetik radyasyon fenomenini incelerken kesfediliyor. yillar icerisinde bugune kadar bu 'boslugun' icinde sadede 60 kadar gok ada kesfedildi. 60 galaksi az mi lan demeyin. normalde ayni buyuklukteki bir bolgede ortalama 16.5 milyon gok ada olur!

  iste o bosluk ve digerleri: https://upload.wikimedia.org/…_and_galaxy_voids.png

  eger samanyolu bu boslugun icinde olsaydi, evren'de samanyolu'ndan baska gok adalarin da oldugunun farkina varmamiz gelismis teleskoplarin uretildigi 1960'lara kadar mumkun olmazdi. ciplak gozle gorunen yildizlarin %99'u samanyolu'nun bize yakin cok cok kucuk bir alaninda bulunuyor. eger bu boslukta olsaydik siradan samanyolu'nu cok ozel essiz bir sey sanardik!
 • radio caroline.

  1960'ların ortasına kadar ingiltere'de bbc radyo dışında neredeyse radyo kanalı yoktu ve mevcut radyolar da müzik şirketlerinin tekeli altındaydı. böylece müzik şirketleri hangi sanatçıları dayatıyorsa insanlar onları dinlemek zorunda kalıyordu. bu sırada 1964 "ronan o'rahilly" adlı ingiliz bir abinin aklına çin bir fikir geldi. kendisine bir gemi satın aldı ve gemiyi ingiltere'nin 15-20 km açıklarındaki teknik olarak hiçbir ülkenin kanunlarının geçmediği uluslararası sulara park ederek bu gemi üzerinden ingiltere'ye korsan radyo yayını yaptı.

  artık ingilizler sadece kendilerine dayatılan değil farklı farklı müzikler dinleyebilecekti. her ne kadar kuruluşundan 3 yıl sonra ingiliz hükümeti bu radyoyu illegal olarak tanımlasa da radyo uzun yıllar hayatına devam etti ve bugün de bir internet radyosu olarak devam ediyor. kendisi aynı zamanda spotify gibi sitelerin atasıdır.

  tony blackburn, mike read, dave lee travis, johnnie walker ve emperor rosko gibi bir çok ünlü dj'in kariyerlerinin başlamasına öncülük eden bu radyo sayesinde bir çok müzik grubu normalde ana akım radyolarda fazla duyulmamalarına rağmen kısa sürede üne kavuştu. mesela 1970'lerin başında ve ortasında radyoların pek queen çalmadığı zamanlarda bu radyo paso queen çalmış ve grubun gündemden düşmesini engelleyen etkenlerden biri olmuş.

  sonradan bu radyonun yayın yaptığı gemiye bazı polis baskınları oldu ve krizin eşiğinden dönüldü ama radyonun yayını hiçbir zaman tam anlamıyla kesilemedi.

  işte "korsan yayın" veya "korsan kaset/cd" goygoyu da buradan geliyor çünkü o dönemlerde ingiliz yetkililer bu gemiye "korsan gemisi" deyip duruyormuş.
 • uzun yola çıkanlar bilir, otoyollarda gördüğümüz tek ayakkabı,tek terlik,tek sandaletler tırların kapı kenarlarına konan çiftinin düşmesinden kaynaklanıyor olmasıymış.
 • bazı internet siteleridir.

  1) mevzuat

  güncel kanun maddesine, gerekçesine, genel kurul tutanağına, komisyon raporuna ulaşmanızı sağlayan mevzuat sitesi.

  ekran görüntüsü: https://eksiup.com/4873aa99a350

  2) radio garden

  dünya haritası üzerinde internet üzerinden yayın yapan bütün radyo kanallarına ulaşmanızı sağlayan site.

  ekran görüntüsü: https://eksiup.com/8e343a7be610

  3) wikiwand

  vikipedi'nize yeni bir görünüm sağlayan site. tek yapmanız gereken ilgili eklentiyi tarayıcınıza kurmak.

  ekran görüntüsü: https://eksiup.com/681a767ca286

  4) noisli

  yağmur, rüzgar, ateş, tren vb. sesleri birleştirip dinleyebilirsiniz.

  ekran görüntüsü: https://eksiup.com/e87b97a3d793

  5) small pdf

  pdf bölme, birleştirme, dönüştürme vb. işlemlerinizi hızlı ve ücretsiz bir biçimde yapmanızı sağlayan site.

  ekran görüntüsü: https://eksiup.com/38023a688407

  6) microsculpture

  bazı böceklere zoom yapmanızı sağlayan güzel bir site. böcekler ilginç canlılar yahu. baktıkça şaşırıyorum.

  ekran görüntüsü: https://eksiup.com/eb76b7c6b276

  7) true size

  ülkelerin yüz ölçümlerini karşılaştırabileceğiniz bir site.

  ekran görüntüsü: https://eksiup.com/2318de5a8601

  8) musclewiki

  vücudunuzdaki kaslara göre egzersiz öneren bir site.

  ekran görüntüsü: https://eksiup.com/e4da3b69b624

  not: ilginç siteler ile karşılaştıkça burayı editleyeceğim.
 • beethoven'ın ünlü, "kardeş olun ey insanlar, bunu ister tanrı'mız" diyen 9. senfonisinin avrupa birliği'nin resmi marşı olduğu. beethoven bu senfoniyi "türk işi almanca müzikli senfoni" diye tanımlamış. soner yalçın'ın bugünkü köşe yazısından öğrendim.
 • anadolu'da koloni devrinde* yaklaşık olarak milattan önce 1950 yıllarında anadolu kadını geniş hak ve yetkilere sahipti ve toplum içinde önemli bir yer işgal etmekte idi. kadınlar bağımsızca iş yapabilir, tüccar olabilirdi.
  kültepe'de bulunan boşanma vesikalarına göre evlilikte eşler tamamen eşit haklara sahipti. ayrılma durumunda mevcut mal varlıkları eşit olarak paylaşılmış. boşanma yetkisi hem erkeğe hem de kadına verilmiştir. çocukların vesayetini hem annesi hem de babası alabiliyordu. bu çocukların bakımı için erkek kadına nafaka da vermek durumunda kalabiliyordu. bu nafaka gümüş paradır. kadın evlenirken erkeğe satılamaz veya devredilemezdi. bu devirde kadın kesinlikle erkekten aşağı bir varlık olarak görülmezdi. tabi ki erkekle tam olarak eşit haklara da sahip değildi. erkek resmi olarak tek eşle evlenmek zorundaydı ama kendisine cariye de alabilirdi. fakat resmi eşin hakları kanunla garanti altına alınmıştı.

  kaynak: prof. dr. ekrem memiş, eskiçağ türkiye tarihi.
 • anarşizm ile terörizmin aynı şey olmadığını öğrenmek.
 • aldatıldığını öğrenmek insanın ufkunu baya açıyor, hatta arşa çıkarıyor.
113 entry daha