şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
24921 entry daha
 • ufkunuzu iki katına çıkarmaz hatta %99unuzun işine bile yaramayacaktır muhtemelen.
  olaki amerikan askeri üssünde çalışacaksanız ve doğal olarak uçakla gideceksiniz. belirli saatler içerisinde sivil uçakların inmesi yasak. inmeye çalışan sivil uçaklar içerisinde kim olursa olsun düşürülür.
  zamanın birinde ben yüklenici firmanın sahibiyim indir uçağı diye pilota emir veren birinin uçağı düşürüldü. kayıtlara muhtemelen kaza olarak yada ihmal olarak geçmiştir.
 • ne zaman kendimi halsiz hissetsem acıkmış olduğumu ve birazdan avlanmaya gideceğimi düşünürüm. sonra birden kahve içmiş gibi ayaklanırım, boşaltım sistemim avlanma sırasında hızımı ve dikkatimi dağıtmasın diye bütün gücüyle çalışmaya geçer, odaklanmam artar.
 • (bkz: #86581192) (bazı sitelerden kopyalanan yazıdaki noktalı harflerin noktaları ayrı bir harf gibi algılanıyor) bu entryden yola çıkarak, yazdığınız entry'nin nasıl görüneceğini merak ediyorsanız öncesinde kenarda dursun butonuna basın. kopyala yapıştır yapan arkadaşların ufku iki katına çıkacaktır muhtemelen.
 • bilimsel araştırmalara göre insan sağlığı üzerinde en zararsız aydınlatma ışığı, kırmızı renkteki ışık.

  filmli fotoğraf makinelerinde, karanlık odada film tab edilirken filmin yanmaması için kırmızı ışık kullanılıyor. gün ışığı filmin yanmasına sebep oluyor.

  belki de bu yüzden, doğan her yeni günün ışığı bizden de birkaç pozun yanmasına sebep oluyordur.

  not: böylesine ulvi bir başlığı böyle bir entry ile meşgul etmek istemezdim ama son pozdayım, helal edin...
 • pek 2 katına çıkarmasa da genel kültür niyetine çerez bir bilgi: izmir foça ile marsilya ve nice'nin bağlantısı nedir?

  m.ö 600'lü yıllarda foçalı denizciler ( phokaialar ) savaşı kaybedince eski foça'yı terk etmek zorunda kalırlar. izmir'den demir alan kaşifler bugün fransa'nın 1. akdeniz'in 4. büyük limanı olan marsilya'ya ayak basarlar ve marsilya ve nice şehirlerini kurarlar. ayrıca fransa'da uzun süreler bulunmuş hocam da orada marsilya veya nice takımları mac yaptığında yerel gazetelerin bazıları hala équippe foçaiénne yazdıklarını söylerdi.
 • laktozsuz süt neden daha tatlıdır?
  laktoz denilen süt şekeri glikoz ve galaktoz denilen iki tane monomerin birleşmesinden meydana gelir. laktoz intoleransı olan yani laktaz enzimi (laktozu parçalayan enzim) yeteri kadar salgılayamayanlar için süte laktaz enzimi katılarak laktozun onların gıyabında glikoz ve galaktoza parçalanması sağlanır. glikoz da baya sofra şekerinden hallice olduğu için sütü tatlandırır.
 • atasözleri olarak öğretilen sözlerin donemin hükümet politikasına göre şekillenmesi.

  2001 krizinden sonra ilkokulda öğretilen hala da aklımda kalan atasözleri

  sakla samanı gelir zamanı
  damlaya damlaya göl olur
  ayağını yorganına göre uzat
 • her geçen gün dünyamızı saran ve dillerimize pelesenk olan globalleşme teriminin aslında insanlık tarihi kadar eski olduğunun tarihte pek çok örneği vardır. türkistan bozkırlarında yapılan kazı çalışmalarına bakılarak uzak mesafeler arası kültürel etkileşime bir örnek kazandırılabilir.

  minusinsk'in güney batısındaki pazırık'taki kurganlardan çıkan koşum takımlarında, kemerlerde ve diğer eşyalarda kullanılan süsleme sanatlarında görülen hayvan motiflerinde görülen üslup ön asya'da ve karadeniz'in kuzeylerinde at koşturmuş olan iskit sanatından örnekler taşımaktadır. yine pazırık'da kullanılan motiflerin arasında kökeni ön asya'ya dayanan ve ileride helenistik dönemde de kullanılacak olan sakallı insan başı motifli süslemelere de rastlanılmıştır.

  milattan önce 1. yüzyıla geldiğimizde ise altaylarda türk kültürüne has olarak katanda kurganı görülmektedir. buradaki kuş motifleri, yırtıcı kuşlar ve yırtıcı hayvanlarla geyiklerin mücadelesi süsleme sanatının karakteristik bir özelliği olarak ön plana çıkmıştır. aynı yırtıcı kuş motiflerine ve yırtıcı hayvanlar ve onların avları arasındaki mücadelelerine rastladığımız bir diğer kurgan da hun kültürünü gördüğümüz noyin-ula kurganı olmuştur.

  hun soylularına ait olduğu düşünülen kurganlarda bozkır sanatının eşsiz örneklerinin yanı sıra çin'den gelen prestijli eşyalara da rastlanılmıştır. bunun yanı sıra kurganlarda yunanistan menşeli kumaş parçası ve eski roma üsluplu kaplara da rastlanılmıştır.

  bozkır kökenli bir diğer halk olan moğolların dünyanın küreselleşmesine olan katkıları üzerine düşünülürken, tarihin ilk dönemlerinden beri bozkırın bir ayağının çin'e, bir ayağının ise batı'ya bastığını unutmamak gerekmektedir.
 • matabele karıncalarının yara bakımı yaparak arkadaşlarını iyileştirmesidir.
  öncelikle bu karınca türü hakkında biraz bilgi verelim. genellikle sahralatı afrika'da yaşarlar. yaklaşık 20 milimetre uzunluğunda olup dünyanın en büyük karıncalarından biridir. bilimsel adı megaponera analis'dir. bir yuvanın büyüklüğü, koloninin bulunduğu yere ve yaşına bağlı olarak 440 ila 2300 yetişkin karınca arasında değişmektedir. yeni bir koloni kurulacağı zaman yeni kraliçe adayı, bir kaç işçi karıncayı alır ve koloniyi kurar.

  gelelim bu karıncaların ufuk açıcı davranışlarına;
  öncelikle, bu karıncalar tamamen kooperatif halde hareket etmektedir. yuvanın savunmasını birlikte yapmaktadırlar. en büyük düşmanları termitler ile sık sık savaşa girerler. bu savaş sonrasında yaralanan her karınca diğerleri tarafından yuvaya taşınır ve tedavi altına alınır. yaralı karıncayı, arkadaşları sırt üstü yatırarak yaralı bölgelerini 4 dakika boyunca şiddetle yalar ve tedavi esnasında ön bacaklarını da havaya kaldırarak yüksekte tutar.
  ilk yardım, ağırlıklı olarak yaralanmadan sonraki ilk bir saat içinde meydana gelir. yaralanan karıncaların ölüm oranı, % 80 iken tedavi ile bu oran % 10'a düşer.

  yaralanan karıncalar bir feromon ile yardım çağrısı yaparlar. bu feromunu algılayan yuva arkadaşları onu arar ve yuvaya taşır. bir veya iki bacağını kaybeden karıncalar tedaviden sonra 4-5 ayak ile yaşamaya ve yuvadaki görevlerini yerine getirmeye adapte olurlar. ilave olarak; bu ilk yardım sadece hafif yaralanan karıncalar için uygulanıyor, 4-5 bacağını kaybedenler ise geride kalıyor. yani karıncalar öncelik sırasını da belirleyebiliyor.

  karıncaların bu davranışı, insanlar dışında sağlık uygulamasını böylesine sistematik bir şekilde yapan ilk tür olarak tarihe geçmiştir.

  kaynak
 • ikinci dünya savaşında almanya'nın teslim olmasından iki hafta önce alman ordusunda görevli firari bir erin şansa ele geçirdiği bir yüzbaşı üniformasını kullanarak yüzbaşı kılığında katliamlar*yapması.

  (bkz: willi herold)
140 entry daha