şükela:  tümü | bugün sorunsallar (7)
26438 entry daha
 • tunefind

  film, dizi ne varsa bölüm bölüm çalan tüm şarkıları bulmaca keyfi.
 • wimbledon tenis turnuvasinda kullanilan 54 bin topun 20 derecelik sicaklikta korunuyor olmasi. tenis topunun sicakligi yerden sekme siddetine etki ediyormus.

  https://www.wimbledondebentureholders.com/…mbledon/
 • ınstagram biografisinde yoga/travel/hali kilim yazan kadinlarin cogunun prime quality escort olmasi.
 • şimşeğin parlaması ve gürültüsü arasında geçen saniyeyi 340 (ses hızı) ile çarptığında çakan şimşeğin sana ne kadar uzaklıkta olduğunu ölçebiliyormuşsun. farzımuhal dışardasın ve hava biraz nanemolla, parlamayı gördün, saymaya başladın, 2 saniye sonra gürültüyü duydun. 2 x 340= 680 metre. ayağını denk al. söz gelimi 7 saniye sonra gürültüyü duydun. 7 x 340= yaklaşık 3 kilometre.
 • findation

  kullandığınız fondöten, kapatıcı falan rengini girerek diğer ürünlerde doğru renginizi bulmaca keyfi.
 • sabretmek,

  ne olduğunun sırrına vakıf değilim ancak ne olmadığını idrak ettiğim anda sabır diye sırtıma yüklediğim birçok şeyin hamallığını yaptığımı fark ettim. ekine, köküne inmeye, sözlük anlamına dahi bakmaya gerek duymadan şunu söyleyebilirim ki sabır; ılık olmaktır, ne ısınıp ne soğumaktır ve şaşmamaktır.

  şimdi birçoğumuz sabrediyoruz ayağına nefsimize zulmettiğimizin farkında bile değiliz. aman o üzülmesin varsın şu olmasın, aman allah teala bana bunu bela olarak gönderdi sabredeyim şuna katlanayım ya da buna ses etmeyeyim… yok öyle bir şey!

  bir şey kişiyi haktan hakikatten uzaklaştırıyorsa buna sabır ya da imtihan adı altında sesimizi çıkarmıyorsak kusura bakmayın ama sabretmiş değil sapmış oluyoruz. büyükler, dedeler, nenelerimiz şöyle der; ‘’ sabrın sonu selamettir.’’ selamet sağ; salim olmak, güvende olmaktır. ancak orta yol haddinde kalarak selamet bulabiliriz çünkü ‘’allah’’ ismi şerifine ancak ne ısınıp ne soğuyanlar ulaşabilir. yani sabretmek; kişin allah teâlâ’ya ulaşma- evrensel düzene uyup birlik bütünlük halinde olmaktan başka bir şey değil.

  dolaysıyla ; hakka- hakikate ne kadar yakınsak o kadar ‘’sabır’’lı, haktan-hakikatten- tevhitten ne kadar uzak isek o kadar ‘’sabırsız’’ız.

  bir gün rabia ’tül adviye (k.s) hazretlerinin hayatını anlatan bir yazı okudum.* rabia hazretleri (k.s) çocukken evleri yandığı için kardeşlerinden ayrılarak zalim ve gaddar bir adamın evine yollanır. adam rabia hazretlerine o kadar kötülük eder ki, rabia hazretleri evden kaçar. kaçarken de yere düşer ve kolunu kırar. o sıra ağlayarak rabbine yönelir ve şöyle der; ‘’beni senden başkasına kul etme’’. bunun üzerine gaddar adamın kalbi yumuşar ve rabia hazretlerinin gitmesine izin verir.

  şimdi sabretmek birçoğumuzun anladığı tarzda böyle ant-i tezlerin altında ezilmek olsaydı bu durumda rabia hazretleri (k.s) rabbi’nin gönderdiği belaya- anti teze sabretmemiş olacaktı. oysa o gerçekten sabrederek ‘’beni senden başkasına kul etme’’ diye rabbine yöneldi. ve o zaman anladım ki sabretmek adı altında yaptığım bir çok şeyin gerçekten ‘’sabır’’la hiçbir alakası yoktu.

  allah teala sırrını mukaddes kılsın.
 • başlıkta ara butonunun yanında sayı gördüğünüzde takip ettiğiniz yazarin ilgili başlıkta entrysi olduğunu belirtiyor ve tıkladığınızda entryi görebiliyorsunuz. yazar takip etmenin hiç anlamı yokmuş gibi geliyordu ama bu benim ufkumu genişletti, artık yazılarını beğendiğim kişileri rahatlıkla takip edeceğim.
 • duyguların beynimizi nasıl kandırdığı:
  https://www.sciencefocus.com/…s-trick-your-brain-2/
 • mazejiğin etken maddesi flurbiprofen. bu madde amerika da bazı kas gevreticilerin içinde de bulunuyor. krem şeklinde olan ilaçların insana herhangi direkt bir zararı bulunmuyor fakat amerika fda in sitesinde iki hayvan vakası ilgi çekici. etken maddeye sahip ilacı kullanan iki kişinin kedileri böbrek yetmezliğinden ölmüş. kedilere etken maddenin sahiplerini yalayarak veya sahipleri yemeklerini koyarken yemek yolu ile geçtiği düşülüyor. yani ağrı kesici krem kullanıyolarsanız ve kediniz var ise dikkatli olun.

  bu arada tüm profen ailesinde özellikle uzun süreli kullanımlarda kalp krizi ve inme riski epey bir yükseliyor.
 • ufkunuzu etkilemez, hayatta kalmanızı sağlar.
  çeken akıntı/rip akıntısı nedir, ne yapmak gerekir?

  istanbul’un karadeniz kıyısındaki plajlar dahil tüm karadeniz kıyılarında sıkça görülen rip akıntısında ve dalgalı havalarda yapılması gerekenler/akut

  kilyos sahilinde bir çeken akıntı örneği
  prof. dr. şükrü ersoy
1593 entry daha