şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
26016 entry daha
 • tırnaklardaki beyaz lekelerin sadece hava kabarcığı olması. vitaminsizlikten falan değil yani.

  edit: kaynaklar yabancı. çevirince eklerim. sebep olarak, tırnak oluşumundaki matrisin herhangi bir darbe sonucunda bozulması işaret ediliyor.

  edit 2 : vaktim olmadı çevirmeye.
  1 2 3 buna benzer onlarca doktordan hava kabarcığı bilgisi var. ben de öyle olduğuna inanıyorum. kalsiyum ve çinko eksikliği olan arkadaşlarımda bu kabarcıklardan yok. yaş ilerleyince insan tırnaklarına daha çok özen gösterdiği için sağa sola çarpmıyor ve beyaz lekeler kayboluyor.
 • deniz ipeğinin, bir akdeniz midye türü olan deniztarağının (bkz: pina)/ (bkz: pinna nobilis) kabuğundan çıkan ince püsküllerden oluşması. ki midyenin salgıladığı sıvının tuzlu suyla temas edip katılaşarak keratine dönüşmesiyle oluşan ve toplandıktan sonra temizlenip eğirilerek iplik haline getirilen incecik ve ışıklı bir güzellik bu. enteresan.

  dilerseniz okuyuşunuz sırasında kitaro yol arkadaşınız olabilir :)

  bu arada, denizin derinliklerinden deniz ipeğini topladıktan sonra onları tuzdan arındırmak için 25 gün suda bekletilmesi, bu suyun üç saatte bir değiştirilmesi ve kuruttuktan sonra diğer tortulardan arındırmak için özel bir fırçayla fırçalalanması gibi bir dizi işlem söz konusu. daha sonra püskülleri tek tek tel halinde ayırmak lazımmış. her telin kalınlığı saç telinin üçte biri kadar ince olduğu için de onların büyüteç altında cımbızla ayrılması gerekmekte. sonra bu teller bir iğde eğirilerek iplik haline getirilip; sarı bir sıvının içine batırılıyor. bu sıvının 15 farklı yosun türünden oluştuğu söylenmekte. birkaç saniye içinde de deniz ipeği ipliği elastik bir hal alıyor ve güneş ışığına tutulduğunda altın gibi parlıyor.

  birkaç santimetrelik bir nakış işlemeye yetecek deniz ipeği ipliği elde etmek için 15 gün uğraşmak gerekiyormuş. daha ilginci de 6 yıl süren yarım metrelik deniz ipeği kumaşı dokumasının ağırlığının yalnızca 2 gram olması. zahmet ve sabır ötesi.

  şu an deniz ipeği toplamayı, eğirip boyamayı ve motif işlemeyi bilen dünyadaki tek insan; ifade edildiğine göre 62 yaşındaki chiara vigo adlı italyan kadın.

  bahar aylarında ve gece vakti deniz güvenlik ekipleri eşliğinde, sardunya adasının güney batısındaki sant'antioco adası kıyılarında 30 gramlık kullanılabilir deniz ipeği elde etmek için vigo'nun 100 kez dalmasının gerektiği ise işin ne denli zahmetli olduğunun kanıtı. sonuç ise muhteşem. deniz ipeğinden yaptığı farklı farklı desenler, güneşe tutulduğunda altın gibi parlıyor

  tarihçe:

  5000 yıl önce mezopotamyalı kadınlar deniz ipeğini kralların kaftanlarını işlemek için kullanıyordu. israil hükümdarı süleyman'ın pelerinleri, mısır kraliçesi nefertiti'nin bilezikleri, firavunların ve din adamlarının giysileri deniz ipeğinden yapılan nakışlarla süslenirdi.

  rosetta taşı'nda ve eski ahit'te de deniz ipeğinden söz ediliyor.

  vigo'nun ailesindeki kadınların nasıl bu işe başladığı bilinmiyor. ama deniz ipeği toplama ve nakış teknikleri konusundaki sırları 1000 yıldır kuşaktan kuşağa aktarılmış. vigo'nun eserleri paris'te louvre müzesi'nde, londra'daki british museum'da ve vatikan'da sergileniyor.

  kaynaklar:

  https://www.facebook.com/…a3j5elz9h0k2jxoilgz8en1vs

  http://www.bbc.com/…254823?ocid=socialflow_facebook

  http://www.bbc.com/…t-surviving-sea-silk-seamstress
 • denizde fırtına anında yere düşen şeyleri asla toplamayın. her yere eğildiğinizde iç kulak bundan etkilenir, baş dönmesi yapar.
  açın müziğin sesini ya da takın mp3 çaları kulağınıza. müzik dinlemek, iç kulaktan gelen uyarıları belli ölçüde baskılar, yararı olur.

  mide bulantısı ve baş dönmesinin önlenmesi için dar alanda kalmayın. güverteye çıkın ve ufka bakın. gözler hareketi anlar ve beyin sapında iç kulaktan gelen diğer uyarıları baskılar.

  kahve, çay veya enerji içeceklerini içmeyin. algınız ne kadar artarsa başınız o kadar çok döner, mideniz o kadar fazla bulanır.

  çoğu deniz insanının ot vb benzeri şeyler içmesinin asıl sebebi budur. algıyı azaltmak.
 • araştırmalara göre en iyi fikirler, beyin üstüne düşünmediğinde ortaya çıkar. bu yüzden duşa girince veya uyumaya çalıştığında mükemmel fikirler ortaya çıkar.
 • eskiden içinde katedral olan şehirlere town, katedral olmayanlara ise city deniyormuş.
 • pes 2019'un adı lisans hakkı sebebiyle verilemeyen efsane oyuncuların listesi. master lig oynuyorsanız mutlaka bakın.

  https://m.facebook.com/…04596782&id=369993696359206
 • big bang sonrasındaki 300000 yıl boyunca henüz atomlar yokmuş.
 • taksilerin tepesindeki taksi yazılı lambaların ışığının açık olması taksinin boş, sönük olması ise taksinin dolu olduğu anlamına gelmesi. ufukluk bir bilgi değil ama pratik bilgi olarak paylaştım. tabii amacına göre kullanılıyorsa.
 • (bkz: deniz insanı) diye bir şeyin varlığını öğrenmek. onlar deniz insanı değil, denizcidir.
63 entry daha