şükela:  tümü | bugün sorunsallar (7)
27880 entry daha
 • zenginlerin (gercek zenginlerin) para algisi.

  gecenlerde zengin birisiyle konusurken acildi konu, o da bana kendinden de zengin arkadaslarinin nelere ne kadar harcadigindan bahsetti.
  ufkumu acan kismi ise "ona o kadar para verilir mi ya..." diye ne kadar da sig dusundugumu farketmemle oldu.

  basit bir mantikla aciklayayim.
  100 milyon dolar'i olan biri icin 10 bin dolar; 10 bin dolar'i olan birisinin 1 dolar'i degerinde.

  yani lafi bile edilmeyecek bir para, umumi tuvalet parasi resmen...
 • hafta sonu şehir dışına arkadaşıma gittim, markette geziyoruz, yakışıklı yakışıklı er kişiler de geziyor, çok ilgimizi çeken bir tip olduğunda diğerimize haber veriyoruz işte kaş göz ederek falan. böyle kendi çapımızda pasif bir hovardalık içindeyiz. derken arkadaşım beni koluna taktı ve ufkumu açan şu tüyoyu verdi;

  "kızım baktın adam yakışıklı,hoşuna gitti, hemen alışveriş sepetine bakacaksın. bebek bezi, maması falan görürsen hiç vakit kaybetmeden uzayacaksın. eğer sepette tek yaşama dair küçük yoğurt, az miktarda peynir ya da az domates falan varsa o da yalnız demektir"

  ben bunu öğrendim ya, artık migros, carrefour ne varsa kısmetlerimi bulurum.
 • neden sabah sabah, sahil migros da şıkır şıkır hatunların makyajlı şekilde partiye gider gibi moda girip reyonları dolaşıyor diyordum.

  teşekkürler sözlük.
 • morpheus laurence fishburne'un kizinin bildigin pornocu olmasi.

  vay be...
 • antalya, il sınırları dahilinde yaklaşık 400 adet 5 yıldızlı otel barındırmasıyla, dünyada en fazla 5 yıldızlı otelin bulunduğu şehirdir.
 • dünyanın çapı 13.000 km civarı. dağlık yerlerin yüksekliği ortalama 4-5 km dersek 3000 de 1'lik bir oran yapar. plastik top için aynı oranları düşünürsek milimetrenin 100 de 1'i olan 10 mikrometre gibi birşey yapar.

  benzetmek gibi olmasın dünyanın yüzeyinin plastik top gibi prüzsüz olduğunu söyleyebiliriz.
 • bu dorian kasırgasından alınan hızlandırılmış bir uydu görüntüsü bakıldığında görüyoruz ki
  çokça şimşek çakıyor.eğer galaksinin bir kaç yüz milyon yıllık hızlı çekimi olsaydı,aynı böyle gözükecekti.parlayan noktalar ise süper nova patlamaları olacaktı.

  link
 • eğer marketten kabuğu yeşil muz aldıysanız, muzlarınızı kısa sürede olgunlaştırmak ve tatlandırmak istiyorsanız yapmanız gereken basit bir yöntem.

  kabuklu muzu fırın kağıdı serilmiş bir tencereye ya da tabağa koyup ısınmakta olan fırına ya da mikrodalgaya atın. kabuğu esmerleştiği anda muzunuz olgunlaşmış demektir. alıp afiyetle yiyebilirsiniz
 • az evvel belgeselde gördüğüm bir canlı şaşkınlıkla kafamda fiziyolojik fantaziler üretmeme sebep oldu da, yerli yabancı kaynaklardan merakla araştırdım, derlemelerimi ve yorumumu buraya yazayım dedim. ben de bir ufuk genişlemesi olmasa da bir heyecan ve şaşkınlık yarattı. ama buraya yazarsam bir tetikleme etkisi oluşturur da belki birilerinin ufkunu genişletir.

  "doğada en hızlı hareket canlı hangisidir" diye bir soruyla karşılaşsak, eminim çoğunluğumuz çita derdi öyle değil mi?

  "sadece karada demiyorum ama; kara, hava, deniz, tüm doğa üzerinde ve "boyutuna" kıyasla en hızlı hareket eden" diye tekrar sorulsa; yine bazılarımız çita diyecek, bazılarımız uçan yırtıcı isimleri söyleyecek, bazılarımız su altından bir canlı bulmaya çalışacak... ama neredeyse ışınlanma limitine erişecek hızda hareket eden "o" canlı kimsenin aklına gelmeyek...

  karada en hızlı hareket eden canlı: çita, saatte 120 km.
  suda en hızlı hareket eden canlı: siyah marlin balığı, saatte 130 km.
  havada en hızlı hareket eden canlı: ala doğan, saatte: 389 km.

  az sonra bahsedeceğim canlının keşfi, "boyutuna" göre en hızlı hareket edebilen bir önceki rekortmen kaplan böceğinin rekorunu elinden almış bir kene türü...

  "paratorsotomus macropalpis" güney kaliforniya'nın endemik bir akarı ve kaplan böceğinin bir saniyede kendi boyunun 171 katı mesafeyi katetmesini geride bırakıp bir saniyede kendi boyunun 322 katı hareket ederek dünyanın keşfedilmiş yeni rekortmeni olmuş.

  bu hızı bir insanın boyuna orantılarsak: saatte 2100 km hız demek. daha önce bahsettiğim gibi; saatte 2100 km hız yapan insan, bir nevi ışınlanmış olmaz mıydı:)

  bu araştırma ve keşif, sadece yeni bir dünya rekoru kırdığı için değil, aynı zamanda hareket fizyolojisi ve canlı yapılarının fiziksel sınırlamaları konusunda ortaya koydukları durum için de heyecan verici. yusufcuk böceğinden esinlenip helikopteri, balıkçıl kuşundan esinlenip hızlı treni, yunus balığından sonar sistemini icat eden insanoğluna hız ve hareket alanında yeni ufuklar açabilir.
 • pisuvarda işerken, içinde ortada duran delikli plastik yerine pisuvarın köşesini hedefleyerek işenirse çişin sıçraması çok azalır ve sidik pisuvarı köşeden dolaşarak gider kısmından akar gider.
199 entry daha