şükela:  tümü | bugün sorunsallar (7)
28607 entry daha
 • şarap kadehinin dudağınızı değdirmiş olduğunuz yuvarlak kısmının etrafinda işaret parmağınızı ıslak bir şekilde gezdirdiğinizde ortaya çıkan ses.

  ufkunuzu iki katına çıkarmasa da değişik ve şaşırtıcı.
 • birçoğumuzun bildiği üzere, vücudumuza yabancı bir doku parçası yerleştirildiğinde, vücut dost mu düşman mı olduğunu bilmediği bu konuğu kovalamak için bağışıklık sistemini coşturur. hatta bu olmasın diye organ nakli yapılan hastalara bağışıklık sistemini baskılayıcı* ilaçlar verilir.

  göz, beyin, rahim (gebeyken) ve testisler gibi yenilenme yetisi sınırlı hücrelerden müteşekkil bazı organlar, kendilerini bağışıklık sisteminin saldırgan olabilecek tepkilerinden sakınacak şekilde evrimleşmiştir.* diğer bir deyişle, bu organlar, çeşitli fizyolojik bariyerler sayesinde, bağışıklık sisteminin kontrolsüz enflamatuar reaksiyonlarından korunurlar. yani bir nevi, vücudumuz onları birer organ gibi görmez ve yakıp yıksınlar diye diğer bölgelere gönderdiği gözü dönmüş savaşçılarını oralara göndermez.

  edit: kaynaklardan biri. buradaki anahtar sözcüklerle arama yaparsanız daha çok kaynağa ulaşabilirsiniz.

  büdüt: finis coronat opus uyardı, beynin lenf sistemi olduğunu kanıtlayan çalışmalar varmış. mesela örneğin
 • şarap kadehlerinin tutuşlarına dikkat ettiniz mi hiç? mesela beyaz şarap kadehin bacağından tutulurken kırmızı şarap ise kadehin alt kısmından parmaklar geçirilerek tutulur. bunun nedeni ise beyaz şarabın soğuk içilmesi, kırmızı şarabın sıcak içilmesidir. yani kadehe doldurulan şarap beyaz ise bacaklardan tutulurak içilir çünkü çabuk ısınmasını engellemektir amaç. kırmızı şarap da kadehe parmaklar geçirilerek içilir çünkü ısınması pek mühim değildir.
 • kimya kitabımı okurken , hamuru kabartanın açığa çıkan co2 gazı olduğunu öğrendim , aydınlandım .hep bunu merak ediyordum . teşekkürler kimya .
 • yoğurdun ilk olarak nasıl bulunduğu, tarihin gıda ile ilgili en büyük gizemlerinden biri olarak görünüyor. ama bu konu üzerine kabul görülen bir teoriye göre, insan eliyle üretilen ilk yoğurtta karınca yuvası toprağı ve karınca yumurtaları maya olarak kullanılıyordu.
 • ingilizce’deki “assassin” (suikast) kelimesinin hasan sabbah’ın kurduğu haşhaşiler tarikatkinden geldiği.
  bu adamın kalabalık orduların mutlak gücü ve hakimiyeti temsil ettiği, padişahların ve kralların ulaşılmaz sanıldığı bir dünyada, önemli kişilere direk ulaşılabileceğini farketmesi, bu keşfe yönelik suikastçiler yetiştirmesi, dünyada ilk kez planlanan bu suikastlerle dönemin en büyük imparatorluğu selçuklu veziri nizamülmülk ve hükümdarı melikşahı öldürerek bir imparatorluğun çöküşünü hazırlaması.
 • "eğitimli annelerin çocukları şanslıdır. onlar iyi beslenirler ve iyi eğitilirler. eğitimsiz anne, çocuklarına iyi bakamaz.

  ne yazık ki eğitimsiz annelerin sayısı, her yıl yüzde 2 oranında artıyor. oran, küçük gibi gözükebilir, ama bu, her yıl milyonlarca eğitimsiz annenin, cahiller ordusuna katılması demektir. eğitimli annenin çocuğunun beş yaşını geçip hayatta kalma ihtimali bile yüzde 50 daha fazladır."

  kaynak: sadık gültekin
 • buraya da net bi şekilde (bkz: one strange rock) belgeselini ekleyebilirim.
 • margarini, ayakkabınızda olan bir açıklığa ya da yırtıklığa sürerseniz, kısıtlı bir zaman için de olsa su geçirmesini engelleyebilirsiniz.
 • kahvelerin kafein oranları

  espresso 3 mg/ ml
  türk kahvesi 1 mg/ ml
  filtre kahve 0.6-0.8 mg/ ml
  nescafe 0.5 mg/ ml

  oranlara bakıldığında espresso kahve, kafein miktarı konusunda diğerlerine fark atıyor. bir shot ile daha fazla kafein alınabiliyor. onu türk kahvesi takip ediyor.
  diğer çeşitlerde daha fazla kafein alabilmek için miktarı artırmak gerekiyor.
  eğer maksat kafein almaksa espresso veya türk kahvesinden şaşmayın. yok, yudum yudum içeyim, uzun zamana yayıp keyif alayım derseniz nescafe veya filtre kahve daha uygun.
  az az kafein alayım, tüm gün sürsün keyfim diyenlere de 0.2 mg/ ml ile çay önerelim.
  ister koysunlar, ister döksünler. (bkz: cay koyulur mu dokulur mu sorunsali)
172 entry daha